| HIGHMAMI a întrebat:

Am nevoie de sfaturi sau de o parere..ceva..simt ca cedez sad Acum 6 luni am cunoscut un baiat, el are 24 iar eu 16, inca de la inceputul relatiei m-a mintit si mi-a spus ca are 16 cu toate ca eu mi-am dat seama si pana la urma a recunoscut afirmand ca stia de la inceput daca imi spunea varsta lui reala nu mai voiam sa vorbesc cu el crezand ca imi va face rau.Trebuie sa mentionez ca e un baiat bun si sufletist dar are si iesirile lui (ca orice om) si incepe sa-mi puna interdictii cica spre binele meu.Eu simt ca relatia asta nu merge,nu stiu de ce,poate pentru ca diferenta de varsta isi pune amprenta,el are alte aspiratii,el se gandeste la familie inca de pe acum,imi spune tot din visele lui, mi-a spus ca ma asteapta pana termin liceul si tot, asta incluzand si facultatea..foarte dragut. a inceput sa vorbeasaca si de copii iar eu eram ceva gen:take it easy bruh.Imi spune ca vrea sa imi cunoasca familia, deja a cunoscut-o pe verisoara mea si pe verisorul meu ambii de 26 de ani si cica urmeaza si mama.M-a durut sa imi mint mama si verii si prietenii si pe toti spunandu-le ca el are 19.Trebuie sa va spun un detaliu negru despre el, are doar 4 CLASE! sad sad Mhm,si vara-mea cand m-a intrebat la ce liceu a fost eu ca o proasta i-am spus ca nu stiu, mi-a fost prea rusine sa ii spun asta si nici mamei nu i-am spus..Stiu ca parintii lui au fost de vina si ca nu s-au ocupat de el dar a avut si o situatie dificila in familie, maica-sa si-a parasit familia iar el a ramas cu tatal lui si cu ceilalti frati..Am dezvoltat o oarecare mila si asta ma infioara pentru ca EU NU VREAU SA STAU DIN MILA CU EL sad Dar stiu ca el nu are niciun viitor,adica eu m-am gandit: "Ce dracu pot sa invat de la el sau la ce viitor se gandeste ca o sa avem impreuna (cred ca mai mult pe spatele meu) cand el nu se poate angaja nicaieri, doar la ECOSAL unde si este sad (va rog sa nu radeti). Adica el isi castiga banul cinstit fara furat si dat in cap oamenilor cum fac majoritatea in situatia lui.Chiar daca sunt o adolescenta stiu ca nu ar trebui sa ma preocupe asta dar deja cred ca am deviat.Va rog treziti-ma la realitate.Am incercat sa ma despart de el si i-am spus frumos ca nu mai vreau sa continui si ghiciti ce a urmat.A inceput sa planga la telefon si sa spuna ca el nu vrea sa ne despartim pentru ca tine foarte mult la mine,apoi a inceput cu santaje ca daca ne despartim, el nu va mai avea pentru cine sa traiasca si ca se va taia pe mana sau se va arunca in fata masinii.Pana la urma am acceptat sa fim din nou impreuna chiar daca el este FOARTE FERICIT sa stie ca sunt a lui iar eu sa imi inghit amarul si sa fiu intr-o relatie in care ma simt dezamagita.Nu spun ca nu stie sa se poarte,ba din contra,se poarta foarte frumos cu mine,,ma alinta,ma suna aproape mereu,imi spune tot timpul ca ma iubeste,imi trimite mesaje peste mesaje(la partea cu mesajele educatia lui scolara nu prea isi face apartitia pentru ca nu prea stie sa scrie,ok inteleg, chiar inteleg ca a fost plecat in Italia unde a stat vreo 6 ani dar asta cred ca nu e o scuza,asa-i? Adica chiar nu e nevoie doar pentru ca ai vazut la mine ca sunt educata si pun un punct si o virgula acolo UNDE TREBUIE iar tu in speranta ta esuata in a-mi arata ca si tu esti educat, ai inceput sa pui acele puncete si virgule dupa FIECARE CUVANT! rolling on the floor Holy crap..Baiete,acele virgulete si punctulete au fiecare cate un scop si nu o sa ma impresionezi cand le pui dupa FIECARE FUCKIN CUVANT)Cand vad cum scrie ma apuca ambergura si coma fratie.happy adica simt o dezamagire profunda gen: esti o proasta ca vorbesti cu asemenea persoane doar pentru ca nu vrei sa RANESTI. Si cateodata imi spun: rau cu rau dar mai rau e fara rau.Si e diferit de mine,e genul de baiat care nu a EXISTAT vreodata in vsurile mele,era nul,era praf, nu era nimic.Eu imi doream un baiat care ma intelege,nu care incepe sa-mi puna interdictii sa nu mai ies afara decat cu el,sa nu mai vorbesc cu nu stiu ce fata,sa fie gelos cand el e la munca si ii spun ca ma duc pana afara (pentru ca daca nu ii dau raportul se supara) si sa ma intrebe ce fac,cat stau,cand vin acasa,cu cine stau.I-am explicat ca mie nu imi place cand e suspicios si ca nu are incredere in mine,i-am spus ca nu imi place sa ma intrebe si sa fie irtitant de INSISTENT cand nu vreau sa ii spun ceva sad.Eu doar vreau sa fiu libera. Daca eu NU VREAU sa iti trimit un mesaj de noapte buna in care sa te alint si sa iti spun ca te iubesc si blah blah blah atunci nu mai insista, santaja si nici forta sa fac asta.De ce vrei sa fie totul ca tine? De ce? De ce nu ma lasi sa actionez asa cum cred si cum VREAU eu? De ce cand iesim afara imi spui sa ma dau cu RUJ ROSU pentru ca asa vrei tu (probabil gasesti ceva sexy in asta dar eu nu vreau sa par o fata mai matura decat sunt,si in plus,o sa arat ca fundul unui babuin)De ce sa iti cumpar cadou doar pentru ca TU mi-ai facut unul cu cateva zile in urma si zici ca si eu ar trebui sa iti fac? De ce sa ma imbrac sexy CICA cand iesim afara doar pentru ca vrei TU? Mai pe scurt, de ce incerci sa ma SCHIMBI?!

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur ăsta e tigan, ca numai ăia fug de scoală, fac 2 sau 4 clase.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A stat 6 ani in Italia? poate la pîrnaie că o fii furat.

| MadRabbiT a răspuns:

Vorba aceea " asa il culegi asa il ai". Mintile fragede de fete minore care cauta vezi tu Doamne iarta-ma un baiat Matur! Cei de varsta lor nu mai sunt de nasul lor ele vor aventura, dragoste, mister. Si sa nu o mai lungim, la intrebarea " de ce incerci sa ma SCHIMBI?! " raspunsul va fi unul simplu pentru ca i-ai permis si isi permite. Si asta este o intrebare sau nu ai tupeu sa vb cu el si te certi singura aici? De parca ar fi in fata ta el? Aici suntem " NOI" nu "EL, Iubi sau etc " tongue

| mihai69 a răspuns:

Fato, văd că ai și câțiva neuroni activi: ascultă-i și FUGI!

| OldSoul a răspuns:

Parasestel, tu chiar crezi ca vei rezista prin minune alaturi de el?
Ori vei intalni tu alt baiat si il vei parasi, ori va intalni el alta fata si te va parasii, oricum relatia asta nu va merge.
Nu are decat sa se taie la maini daca de atat e in stare, cu atat mai mutl ca a minit legat de varsta lui.

| Oana92 a răspuns:

A inceput ca o intrebare pentru noi si s-a transformat intr-un mesaj pentru el...

Problema cea mai mare nu e ca are 4 clase si nu stie sa scrie (exista scoli si pentru cei care nu au avut parte de ea la timpul potrivit), nici chiar macar diferenta de varsta.

Problema e ca te-a mintit si o va mai face, ca te-a fortat pe tine sa minti, ca te pune in situatii penibile cu buna stiinta, ca iti pun limite si ca foloseste santajul pentru a pastra relatia asta. Iar la tine e mai mult decat evident ca nu il mai suporti...

Ce ar trebui sa faci? Ce simti! Dar inainte anunta-i pe cei apropiati lui ca te santajeaza cu sinuciderea, e treaba lor mai departe sa il supravegheze...

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Iti iei frumusel picioarele in spate, si fugi, fugi pana in China dar la el nu te mai intoarce ca asta e un caz grav.

| pufulescu a răspuns:

NOPE! Nu o sa mearga intre voi oricat de incantata te simti sa fii cu un barbat mai in varsta. Sunteti la distanta maricica de varsta, peste cei 5 ani care constituie o generatie si la o distanta absolut enorma de cultura si interese. Tu esti mica inca, vei vrea sigur sa evoluezi, sa faci o facultate si el te va " sfatui " sa va casatoriti cand faci 18 ani, deci te va trage inapoi. Plus ca e imposibil sa nu afle parintii cine este de fapt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am mai citit atat de la "Rascoala", de Liviu Rebreanu.

Glumesc, n-am citit, m-am dat batut dupa primele randuri. Am incercat sa citesc fiecare al treilea rand, ca sa nu zica lumea ca-s arogant si ca te sfatuiesc in necunostinta de cauza. Dar m-am plictisit si asa, astfel am decis sa citesc primele doua cuvinte, la fiecare trei randuri. Astfel am reusit sa citesc jumatate si cealalta jumatate am preferat sa mi-o imaginez.

Intorcandu-ne la sfaturile mele pline de intelepciune, bazate pe o existenta cladita pe introspectii, ca d-aia te afli aici ca sa primesti sfaturi de la mine, sa subliniem cateva lucruri:

1. NU exista libertate intr-o relatie. Relatia aia e, privarea de libertate. Nu poti face ce vrei tu, cand vrei tu, cum vrei tu si in acelasi timp sa ai o relatie. Nici cu unul cu 4 clase, nici cu un laureat Nobel. Pentru ca atunci cand te implici intr-o relatie accepti si compromisurile care vin odata cu ea. Viata nu functioneaza cum ai citit tu in carti de beletristica. Cand ai un partener trebuie sa stie ce faci, cand si cu cine. Asta inseamna sa iti imparti viata cu cineva. Evident se aplica pentru ambii parteneri.

2. Cand ai un partener se presupune ca scopul tau principal este sa-l faci fericit, cum scopul lui principal este sa te faca pe tine fericita. Asa cum o femeie ii poate cere unui barbat sa poarte nu stiu ce haine, atunci cand ies impreuna, asa si un barbat ii poate cere partenerei sa se machieze intr-un anumit fel. Si, in general, ambii o fac cu placere. Pentru ca despre asta sunt relatiile. Nu mi se pare ciudat ca un baiat sa-i ceara femeii de langa el sa fie frumoasa pentru el cum nu mi se pare ciudat nici cand o femeie ii cere acelasi lucru partenerului. Daca tu vezi asta ca pe o corvoada, ai o problema (evident, nu vorbim despre chestii iesite din comun. daca prietenul tau te pune sa te machezi prea strident, de exemplu, inseamna ca ti-ai ales pe cineva fara gusturi sau simtul penibilului).

3. Nu ar trebui sa faci un cadou doar pentru ca ai primit unul. Sub nici o forma. Dar ar trebui sa oferi cu drag cadouri persoanei iubite, in orice circumstante. Ceea ce tu nu faci. De fapt, tu nu oferi nici macar cand primesti. Si tot tu ai o problema cu asta!? Intelegi unde bat? Din nou, nu e ok si cred ca problema e la tine, tu esti cea cu comportament atipic, nu el.

4. Sa-ti alinti partenerul e, din nou, ceva natural si care ar trebui sa vina de la tine. Din nou (pentru a cata oara?) faptul ca tu vezi ceva in neregula intr-un comportament normal indica faptul ca ai o problema. Exista si oameni carora nu prea le place treaba asta dar orice legatura emotionala se bazeaza si pe compromisuri. Chiar daca esti mai retinut nu iti cad degetele daca scrii un "te pup" sau un "noapte buna". E infantil sa te plangi pentru asa ceva.

5. Ca sa vezi cat de penibili sunt oamenii, intreaga ta gargara de un milion de randuri se refera la lucrurile care nu iti plac la prietenul tau. Lucruri pe care daca le-ar schimba, te-ar multumi. Problema ta este el si anumite lucruri legate de persoana lui. Dupa ce te plangi kilometric in legatura cu lucrurile care nu iti convin la el reusesti sa duci aroganta si egoismul la extrem, fiind revoltata de faptul ca vrea sa te schimbe... Asta in timp ce tot ce ai scris pana in acel moment facea referire la lucruri pe care ai vrea sa le schimbi la el. Intelegi cat de penibili sunt oamenii? "E ok sa te schimb eu pe tine, e de rahat sa incerci sa ma schimbi tu pe mine! Accepta-ma si iubeste-ma asa cum sunt, doar tu trebuie sa te schimbi ca sa te accept si eu!". Ii poti cere unui om sa se schimbe in momentul in care esti dispus sa faci acelasi lucru pentru el. Evident nu e ok ca doar el sa-ti ceara tie asta. Dar nici sa te plangi ca el vrea sa te schimbe cand tu faci exact acelasi lucru.

Concluzia? O stii deja. problema nu e ca are 4 clase, nu e vorba ca nu stie sa scrie si nici ca vrea sa te schimbe. Problema e ca relatia asta naste in tine atatea frustrari incat nu vei putea fi niciodata fericita langa el. Tu nu poti trece peste "defectele" lui, el nu se poate schimba pentru tine. Ai ajuns intr-un impas si orice alegere va avea repercursiuni neplacute. Bine ai venit in viata reala, aici de multe ori nu exista o solutie care sa le rezolve pe toate ci doar optiunea de a alege cea mai putin nefericita alternativa. Adica raul mai mic... Si raul mai mic este sa-l parasesti. Impaca-te cu tine si fa-o. Fii pregatita si pentru ce va urma, nu ar fi primul cretin care sa-si ia gatul pentru o femeie. Dar daca e atat de prost incat sa se sinucida din cauza ta, foarte bine, vor ramane suficienti prosti pe planeta si in lipsa lui. Daca e atat de slab ca si caracter incat tot universul lui a ajuns sa leviteze in jurul tau, atunci chiar nu ai pierdut nimic.

Va fi greu, vor fi regrete, compasiune, frustrare. Dar ai o singura solutie. Si stii asta foarte bine. De fapt, tu ti-ai scris povestea aici doar pentru ca noi sa-ti spunem sa-l parasesti. Si noi asta iti vom spune, eu pentru ca sunt foarte inteligent si restul pentru ca vor sa le dai si lor o funda pentru ca sunt niste cersetori. Mai putin Oana. Oana e de treaba.

Esti foarte tanara si sunt atatea lucruri pe care nu ai cum sa le intelegi deocamdata. Vei deveni mai permisiva cu timpul, vei percepe altfel relatiile si oamenii din jurul tau, vei invata ce asteptari e ok sa ai de la oameni. Rupe-te de relatia asta si in viitor gandeste-te mult mai bine inainte de a te implica intr-o relatie. Cantareste mai bine avantajele si dezavantajele si nu te arunca niciodata cu capul inainte.

Ti-am scris o carte intreaga... Presupun ca e ok, mai ales ca nu prea am citit ce ai scris tu, trebuia sa ma revansez cumva. Sa fii cuminte si bafta cu raposatul!

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Eu zic sa-l parasesti, chiar daca te ameninta. Esti doar usor de manipulat, iar el a observat asta. Daca stai cu el din mila, mai bine nu. Ai 16 ani, nu se sfarseste lumea la un baiat. La varsta asta trebuie sa-ti vezi de scoala. Nu ca ti-as spune eu ce sa faci, dar asta ar trebui sa conteze.
Deci... mai bine paraseste-l. Nu va pati nimic, nu-si va pune capat zilelor, nu se va taia, nu va face absolut nimic. Nici nu cred ca va suferi. Din ce povestesti tu, el are deja destula experienta si, bineinteles, cuvintele la el.
Pa!

| NH4OH a răspuns:

Oh god.
Deci, deja diferența de vârstă e o MARE problemă, cum spueai și tu. El își dorește deja familie și e o aiureală, pentru că o să se despartă el de tine după mai mult timp conștientizând că ești prea mică și nu vrei nici copii.
Tu ești o persoană educată, o adolescentă cu tot viitorul înainte, cu studii înainte. De ce să te uiți la un analfabet? Pentru că aia e. Crede-mă, și eu am trecut prin ce ai trecut tu, eram și mai mică și acum regret gândidnu-mă cât de proastă am fost și câte puteam să fac în timpul ăla. Nimeni nu dă timpul înapoi, iar el nu e potrivit pentru tine. Ajunge să aibă 35-40 de ani până să aveți voi copii, dă-o dracului de treabă.
Îmi pare rău să aud o asemenea poveste, sincer, dar trebuie să îii zici adio.
Știu sigur că stai din milă și că ți se pare ție drăgălaș, dar sigur nu te atrage. Nu vă potriviți absolut deloc din câte ai zis tu, mai ales că-ți dă interdicții și te obligă într-un oarecare fel să porți nu știu ce.
Desparte-te fantomatic, stai și tu în casă o perioadă. Dacă ai o relație bună cu mama ta spune-i totul.
Sper că nu ai întreținut relații sexuale, sper.
Să fii ok, gândește-te la ce e mai bun pentru tine și cred că știm cu toții care-i răspunsul, chiar și tu.
Dacă analizăm psihologic ceea ce ai scris cum ai scris, nu îți convine absolut deloc relația cu el, iar dacă era să-ți convină cât de cât nu mai exista întrebarea aceasta happy
Îți trebuie un băiat finuț, educat și care să știe să scrie pentru o fată ca tine. Nu te mai arunca la fiecare prost în brațe doar pentru că ai nevoie de afecțiune. Așteaptă mult că o să îți fie bine și o să-ți găsești băiatul.

| Blackrose4 a răspuns:

Şantaj emoțional... asta face. Oricât de frică ți-ar fi că îl răneşti, lasă-l. Daca te-ai despărți de el ți-ai face un mare bine, crede-mă.
Tipul ştie cum să procedeze să te facă să stai cu el, crede că eşti uşor de manipulat. Dar nu. Arată-i că se înşeală. Şi nu mai sta pe gânduri deoarece mai târziu o să îți pară rău.

| SorinelF86 a răspuns:

Tu iti doresti din tot sufletul sa-l parasesti si e ceea ce trebuie sa faci nu azi ci ieri big grin, ce te opreste e ca ti-e frica de ce spune ca va face si daca pateste ceva crezi te vei simti vinovata tot restul vietii. Incepe prin a nu-i mai raspunde asa des la telefon, vorbeste cum simti si nu te mai lasa influentata sa faci cum vrea el, fa ceea ce simti si iesi din viata lui, ai un avantaj mare, diferenta de varsta, in orice moment ai senzatia ca poate deveni violent vorbeste cu ai tai fara rusine si daca e cazul poti merge la politie

| MadagasHardwell a răspuns:

Frate sunt atâția băieți ok de vârsta ta pe lumea asta și tu l-ai găsit pe el?! Îți dau un sfat : desparte -te pentru ca n ai niciun viitor alături de el. Și Îți garantez ca nici părinților tăi nu o sa le pice bine când o sa audă cu cine stai.

| z99fun a răspuns:

Exista baieti ca si tine, educati, tineri, care nu stiu sa vorbeasca cu o fata pentru ca sunt prea timizi si cu bun simt, si care acorda timp invatatului. Gaseste-ti un baiat din asta, ca tine. Ala e om in toata firea, si poate i-o fi greu, dar ai putea sa ii spui ca il lasi ca nu va potriviti, dar ii recomanzi sa mai invete si sa lupte pentru ce isi doreste si isi va schimba viitorul singur. Nu meriti sa ajungi NIMENI, dupa cat ai luptat sa fii cine esti.