| Nala38 a întrebat:

.. VA ROG cititi! In ultimul timp iau numai note proaste (5 si 6), si plang pana ma ustura ochii si ma cosum. Dar eu invat! De exemplu acuma o luna am dat un test la matematica si doamna ne-a spus cu 3 zile inainte ca il vom da. Eu in FIECARE zi citea lectia in toate pauzele, si acasa dupa ce imi faceam temele citeam lectia de 2 ori. Cand am dat testul tremuram de nu mai puteam (asa se intampla la fiecare test). Chestia era ca era la geometrie din 3 lectii si una din ele era una dee la care am lipsit (am fost bolnava). Citeam in fiecare pauza lectia de la colega mea de banca, dar NU reuseam sa retin! Era doar o propozitie dar nu puteam (restul le stiam pederost). Chestia ca inainte de acel test (acuma o luna si ceva), am dat acelasi test doar ca fara lectia acea noua. Am fost la un doctor (am probleme cu catul, o ciuperca in ga sau asa ceva), si mi-e nu mi-a zis nota de la lucrare. Acuma 2 sapt. mi-a zis-o si am luat tot 4. De nota asta i-am zis-o doar mamei. Cand i-am zis tatei de nota de la testul de acuma o luna care ni l-a adus astazi, a fost putin suparat, si a zis ca nu stie ce se intampla cu mine, ca anul trecut (sunt in clasa a 7-a) spune ca le retineam mai bine. El stie ca toata ziua la scoala citeam la mate, dar nu pot sa ii explic ce emotii am in timpul unui test.

Notele mele la matematica sunt : 9, 4, 4 = media 6 (cu rotunjire). Inca nu am dat teza. Parintii mei NU au zbierat niciodata la mine s-au m-au batut pentru o nota, dar se supara. Dar tata imi mai zice "Tu numai de 5 poti. Nu poti mai mult."...

Cum as putea sa ii spun tatei de nota care mi-a zis-o profesoara doar dupa 2 sapt? Cu pot sa nu ma mai cunsum? Numai cand ma gandesc ca anul acesta am luat note proaste... Chiar nu stiu ce se intampla cu mine!

Va rog nu ma judecati si voi!

Cine raspunde la acele intrebari primeste funda

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citititul in pauze este nefolositor, mai mult iti ameteste ideile. Lectia nu se citeste de doua ori, asa de-abia o intelegi. Trebuie sa o citesti de peste 10 ori si, macar de 4-5 ori se repeta cu caietul inchis.
Ai emotii in timpul testului si fiindca citesti in pauze (ceea ce este foarte stresant si inutil) si fiindca inveti foarte putin acasa. Fiecare lectie invatata ar trebui sa iti ia macar o ora sau o ora si jumatate. Si in fiecare weekend ar trebui sa citesti macar de cate 3 ori fiecare lectie invatata in timpul saptamanii.
In loc sa te consumi, mai bine invata mult mult mai mult. Spune-i tatalui tau adevarul: ca tu nu stiai pana acum sa inveti si practic doar treceai putin prin materie, fiindca nu intelesesesi ca invatatul necesita mult mult efort. Ca te vei indrepta si de acum ei invata de 10 ori mai mult, ca practic vei intra in normal si vei invata in fiecare zi macar cate 5-6 ore (dupa scoala) si dublu in zilele de weekend, transformand scoala intr-o prioritate. Ca nu vei mai plange, fiindca fiecare minut de plans inseamna un minut mai putin de invatat, ci vei invata cu indarjire pana ajungi la normal. Practic ai crescut si materia s-a ingreunat. Trebuie cam ca in fiecare an sa adaugi in fiecare zi minim cate o de invatat ca sa faci fata. Astfel, in clasa intai inveti cam 30 de minute pe zi (nu ma refer la scris, ci strict la invatat, scrisul e suplimentar), in clasa a doua cam o ora, in clasa a treia cam doua ore, in clasa a patra cam 3 ore si tot asa pana ajungi la cam 7 ore de invatat pe zi (pe langa cele 5-6 ore de scoala si cele 2-3 ore de scris).

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Brigaela):

Doamna, exagerati.
Sa va dau un exemplu, eu ma am ore incepand de la 7 dimineata, ma trezesc la 5, ajung acasa la ora 4. 5-6 ore de invatat? 16+6=22, pana la ora asta ar trebui sa invat? Asta fara un somn de pranz, mancare, baie sau alte pauze.

| Brigaela a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Tu faci naveta, probabil, altfel nu inteleg de ce dureaza atat sa ajungi de la scoala si la scoala. Si oricum, eu am dat o medie pe zi, gandeste-te ca in media asta intra si sambetele si duminicile, cand poti invata 12 ore pe zi fara probleme. Insa sa stii ca eu in clasa a saptea invatam cam de la ora 14.30 pana la ora 23.30 cu pauze isnumate de maxim o ora. e adevarat ca aveam ore de la 7 la 13.00, ceae ce inseamna ac ma trezeam doar la 6 fara 10 si ajungeam acasa in jur de 13.40 (mergand pe jos ajungeam gata odihnita, mancam repede ceva si ma asezam la invatat). Nu mi se parea deloc mult, pana la urma, asta este scopul vietii unui elev, sa invete si, pana la urma, ceea ce inveti in 12 ani de scoala iti va folosi apoi o viata intreaga.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Brigaela):

Nerealist, 12 ore pe zi? Mi se pare ca ar trebui sa fii un fel de cyborg pentru a rezista in ritmul descris de dumneavoastra.
Eu, sincer, nu pot mai mult de 3 ore pe zi. Imi pierd concentrarea, si chiar daca as continua cele 5 ore ar fi inutile, n-as retine nimic. Asa ca, tin sa va felicit, nu cred ca multi pot face asta.

| Brigaela a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Pot face destul de multi asta, practic cam toti care fac o facultate la stat pe bune (din aia cu admitere prin examen si minim 4 pe loc la admitere). Dar sigur, nu e pentru toata lumea, eu sustin faptul ca unii oameni nu ar trebui sa invete daca nu pot, ca ar trebui sa munceasca si sa faca o meserie de acre sunt pasionati si pe care o pot face exceptional. Sincer, la 3 ore pe zi, e practic imposibil sa iei bacul, nu mai zic de facultate, unde in sesiune poti ajunge lejer la 16 ore pe zi timp de 2-3 saptamani.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Brigaela):

Si daca iau bacul, imi dati un covrig? smug

| Brigaela a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Iti doresc succes. Auzisem eu ca bacul s-a usurat foarte foarte mult si ca poti lua cu usurinta maxima un 7, dar nu credeam sa fie asa de usor. Dar tu esti mai conectat cu realitatea, deci probabil stii mai bine. Dar daca poti lua bacul invatand doar cate 3 ore pe zi, inseamna ca a ajuns un examen de tot rasul si e trist, fiindca ar trebui sa faca o selectie (dat fiind ca poate fi folosit pentru a intra la facultate).

| Katherine20 a răspuns (pentru Brigaela):

Am colegi care au doar 9 si 10 la scoală la toate materiile și notele sunt luate pe bune, nu pe ochi frumoși, dar care nu învață mai mult de 1 oră pe zi, poate nici aia.(sunt clasa a9a)
Dacă ar fi să înveți 12 ore pe zi sâmbăta si duminica de exemplu, cand mai ai timp să faci și altceva, în afară de învățat? Gen ieșit cu prietenii, sau alte activități mult mai interesante straight face

| Brigaela a răspuns (pentru Katherine20):

Nu cred ca exista vreo activitate mai interesanta decat invatatul. Sincer, in nici un fel nu poti afla atatea si nu iti poti imbunatati mintea si sufletul ca atunci cand inveti.
O zi are 24 de ore, daca dormi 8 si inveti 12 mai ai inca 4 ore in care poti face foarte multe, inclusiv sa iesi doua ore pe saptamana cu prietenii, sau iti ajuti parintii 2-3 ore in gospodarie.
Nu contest ca exista oameni care nu invata si iau note degeaba, dar ei se inseala pe ei insisi si isi fura din buzunar. Pana la urma, scopul este sa inveti, sa stii tu cat mai multe, sa te destepti tu, sa iti cresti valoarea. daca ramai prost dar ai note mari e ca si cum ai scrie: sunt milionar si tu ai fi muritor de foame. Informatiile sunt mai importante ca banii, fiecare chestie pe care o inveti e ca o suma de bani pe care o primesti. daca ai o lectie neinvatata, e ca si cum cineva ti-ar fi dat o suta de milioane si tu i-ai fi aruncat. In viitor, ai sa mergi in viata, ca la cumparaturi si ai sa te trezesti ca ai buzunarul gol, desi ai avut acces la averi imense (nu e vorba de tine personal, ci de cei care dispretuiesc invatatura)

| Kanpeki a răspuns:

Gaseste o motivatie pentru a invata. Daca esti motivata, totul pare mai simplu. Gandeste-te ca daca ai note mari ii vei face fericiti si pe parintii tai.
Stiu ca mai nou la scoala se predau tot felul de chestii inutile care nu sunt interesante si sunt si greu de retinut dar macar fa un efort cat de mic. Matematica de clasa a 7-a e destul de simpla.

| jimm999 a răspuns:

Deci asta după părerea mea este cel mai rău cînd părinții îsi descurajează copilul prin propoziția "de mai mult nu ești bun" încearcă pentru început să înțelegi pentru tine că matem e o materie ce nu toți o înțeleg, și chiar nu mai moare lumea la cei 2 de patru. Învață pe cît poți și nu te mai consuma și tu așa de tare.Baftăhappy!

| kornelus a răspuns:

Salutare!
Nu trebuie ca sa te consumi pentru asemenea lucruri.
Incearca sa iei un supliment de vitamine.
Poti ca iti iei daca te simti epuizata Magnerot,si de retinere supliment care sa includa lecitina.
O recomandare ar fi,daca ai posibilitati in vacanta de Craciun sa mergi undeva ca sa te relaxezi.
Poate stresul din ultima perioada a pus capac.
Tuturor oamenilor se intampla aceste lucruri,nu se poate in totdeauna sa ai numai rezultate pozitive,mai sunt si cele negative.
Asa este in viata,cate odata mai cazi,iar te ridici, si tot asa.
La tata-l tau, explica-i calm/a si ferm/a ca si el a fost odata elev, si ca nu intotdeauna a fost cu rezultate foarte bune, si el a mai avut perioade din acestea iti garantez.
Sper ca ti-am fost de folos!
Succes!
Numai bine!

| Minnie_Kitty_1999 a răspuns:

Eu sunt a8a si in clasa a7a am scazut foarte mult...la fel ca tine...cel putin semestrul 1 din a7a a fist un dezastru...in clasa a6a aveam 9 in teza iar in a7a aveam 4. Si pe mine se suparau parintii foarte rau din cauza notelor mici...Acum sunt a8a, am inceput sa fac meditatii si totul e mult mai bine...am note mult mai mari...Incearca varianta asta cu meditatiile poate merge. kiss

| catlady a răspuns:

În primul rând, încearcă să te calmezi. Clasa a7-a este mai dificilă în comparaţie cu a6-a şi trebuie să fii conştientă de asta, însă nu trebuie să te panichezi şi să plângi. Ăsta este un stres inutil, aşa cum a spus şi Brigaela, ai putea face lucruri mult mai importante în timpul pe care îl pierzi agitându-te. Îţi spun din propria experienţă, şi mie mi se mai întâmplă să mă stresez cu şcoala, să "mă mai împiedic", ca să spun aşa şi să fac o mare dramă dintr-o notă proastă, este uman, li se întâmplă tuturor copiilor şi tuturor adolescenţilor, însă nu îşi dau seama că este greşit decât atunci când mai cresc.
Ca să poţi reuşi la şcoală trebuie să înveţi lecţiile logic, nu mecanic. Atunci când eşti capabilă să povesteşti lecţia cu cuvintele tale şi să şi înţelegi ce spui, înseamnă că informaţia îţi va rămâne în cap nu numai pe timpul testului, ci şi mult după.
Dacă nu înţelegi anumite cuvinte din lecţie nu ezita să te uiţi în DEX, dacă nu înţelegi anumite expresii nu ezita să-i întrebi pe părinţii tăi pentru că vor fi mai mult decât bucuroşi să te ajute...
Este stresant să înveţi foarte multe lecţii deodată pentru un test, aşa că încearcă să înveţi fiecare zi câte puţin, ca atunci când vine ziua testului tu să recapitulezi, practic, tot ce ai învăţat până atunci.
La fiecare lecţie trebuie să-ţi faci un rezumat pe o foaie cu tot ce este important şi trebuie reţinut. Foloseşte întotdeauna cuvintele şi expresiile tale, însă ai grijă să redea bine aceeaşi idee. După ce termini de făcut rezumatul, învaţă-l încet şi cu calm. Începe cu primele 4-5 fraze, citeşte-le de mai multe ori până îţi sună familiare şi mai apoi treci la următoarele. De fiecare dată când adaugi 4-5 fraze, nu uita să le recapitulezi şi pe cele de dinainte, ca atunci când ajungi la ultimele rânduri să fii capabilă să spui toată lecţia cu uşurinţă.
Nu uita că şi odihna este foarte importantă. Dacă simţi că ai nevoie de o mică pauză, ia una. Ai tot timpul din lume.
Succes!