| Truth273 a întrebat:

viata mea a devenit complicata. Sa incep din clasa 6, eram olimpic la matematica si engleza, aveam o multime de prieteni si o viata minunata, insa acest cerc de prieteni era sa se schimbe. Din clasa 7, jumatate au inceput sa fumeze, sa bea si etc... ceea ce m-a descurajat un pic pentru ca chiar aveam incredere in ei. In fine, am incheiat clasa 7 cu o media de 9.30, nu foarte stralucita, fiindca nu ma descurc la bio etc..Acum sunt clasa a 8-a si cred ca o iau razna, dintr-un singur motiv, adica mama. Ea era foarte aspra cu mine inca din copilarie, adica daca nu ii faceam totul pe plac ma batea, pana nu o opri tata. Tin sa mentionez ca imi ador tatal si bunicii, toti sunt de partea mea, mai putin mama. Acum 2 saptamani m-a pus sa sterg praful, eu fiind un pic mai lenes, i-am spus in 2 min, normal ca am uitat... A venit la mine in camera si mi-a tras o palma incat a inceput sa imi curga sange din nas, si nu se mai oprea. Am fost la medic, si mi-a miscat un os din loc... In fine, am trecut peste, dupa am fost la niste prieteni a lui tati, unde am stat la masa. Eu am 170 cm inaltime si doar 50 de kg, stiu ca sunt slabut dar asta e, mananc cat trebuie. Acolo la prietenii parintilor, cum spuneam stateam la masa si dupa ce am terminat au inceput discutiile. Barbatii intre barbati si mamele intre mame. Insa mama mea a depasit limita, am auzit-o cum m-a facut un jeg si un schelet si toate cele. Celalaltei doamne nu i-a placut aceasta atitudine a mamei si a spus sa se opreasca, la care ea a ras in hohote si m-a facut un caine ***** in fata tuturor. Credeam ca cade cerul pe mine. Am fugit din casa in masina, parintii mei au venit si ei dupa plecarea mea. Cand am ajuns acasa normal ca eu eram de vina pentru ca ea nu a putut sa stea din cauza mea -.-. Nu mai suport, stau bine cu banii, nu vreau sa ma laud dar n-are rost daca am doar un parinte iubitor. Am incercat sa discut problema si cu tata si cu bunicii dar nu avem habar ce sa facem, intotdeauna tata trebuie sa opreasca injuraturile ei, pentru ca nu mai suporta. Va rog seriozotate.

Răspuns Câştigător
| Gabiiiiiii a răspuns:

Incearca sa aveti o discutie cu frumosul toti 3, sa-i explici ca te deranjeaza aceste lucruri.
Asa sunt parintii... mai ales in jurul varstei tale, ei cred ca mai esti un copil de 9-10 ani si ca nu realizezi chestiile astea.
Stii de ce? Ptr ca ei asa au fost crescuti, munca si bataie.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Maica-ta are cumva obiceiul sa bea? Putine cazuri in care o mama sa isi denigreze copilul in fata altora.Sau are ceva probleme psihice.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Pantea_Moglan_Atanasia_2002 a răspuns:

Asa sunt unele mame. Ai putea sa vorbesti cu tatal tau sa te muti in alt oras la liceu.

| Zourai a răspuns:

Nu ştiu ce să zic te înţeleg şi eu am trecut prin situaţii asemănătoare. Dacă nici tatăl tău nu se înţelege bine cu ea, cred că cea mai bună soluţie care să te protejeze de abuz şi de traume este divorţul, sau să anunţi protecţia copilului