| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveti cateodata dorinta, sentimentul de razbunare in sensul de a cere socoteala, a lua la intrebari persoane care considerati ca au/v-au gresit in trecut? Ati facut vreodata acest lucru? Eu sincer as face-o, desi e greu. Multora doresc sa le cer socoteala. Se spune sa las trecutu in trecut, viata, divinitatea va rezolva totul, dar eu m-am cam saturat sa astept dupa viata si divinitate. Vreau să-mi fac dreptate atata cat pot. Am sa le cer socoteala unor doctori, profesori, altor persoane. Consider ca multe din ceea ce se intampla acum, sunt greselile lor din trecut. Am senzatia ca toti sunt niste incompetenti si trebuie eu acum sa ma informez si sa descopar roata! E adevarat ca mi-au facut bine (doctorii) m-au ajutat, dar parca nu ajuta pana la capat, asa de jumatate doar.
Pe scurt cateva din probleme :
1. eu port de multi ani aparate auditive, de pe la varsta de 14. Pe langa asta sunt si o persoana timida, nu prea am prieteni, nu prea socializez, dar incet m-am vindecat de acest lucru (merg la psiholog). Nu ar trebui sa cer socoteala la doctorul sau cei cu aparate auditive, de ce nu m-au indrumat, nu m-au sfatuit sa merg atunci la psiholog? Eu consider ca cu asemenea problema multi ar avea nevoie de consiliere psihologica, ajutor psihologic pentru integrare in societate.
2. O alta problema, merg la endocrinolog, la fel am intrebat, dar mai intreb odata, daca as avea nevoie de sexolog. Si mi-a spus la fel. Aceeasi intrebare e adresata si medicului endocrinolog, de mai sus.

si multe altele si bineinteles si parintii sunt cam vinovati... urmeaza sa spun ca toti sunt vinovati cu cate ceva. Parerea mea este ca trebuia sa merg de mai demult la psiholog, pentru rezolvarea problemelor, nu acum când sunt matur. Imi pare rau pentru anii pierduti, anii in care puteam sa fiu ca acum. Asta e viata, traim Romania noastra dulce si frumoasa... Sunt foarte nervos.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

>> trebuie eu acum sa ma informez si sa descopar roata!

Procedezi foarte bine asa. Fii curios si descopera singur. Asta te ajuta sa devii mai independent.

Vrei sa te razbuni si sa schimbi trecutul? Nu o sa reusesti si o sa fii si mai dezamagit.

Razbunarea are legatura cu ura si cu mânia. Ura iti arata pe cine sa eviti (daca e o persoana toxica) si mânia iti spune ca trebuie sa schimbi ceva (la tine).

Manifesta-ti curiozitatea si in legatura cu emotiile si nevoile tale. Iarta-te pe tine si pe ceilalti. Anii care crezi ca sunt pierduti nu ii mai poti lua inapoi. Te lupti cu morile de vant.

Pastreaza-ti energia si timpul ca sa iti faci un viitor mai bun. Succesul tau e razbunarea cea mai mare.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Multumesc de raspuns! Cel mai mult mi-a placut si m-a pus pe gânduri ultimul fragment,, Pastreaza-ti energia si timpul ca sa iti faci un viitor mai bun. Succesul tau e razbunarea cea mai mare"

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu totdeauna incerc sa gandesc si cu mintea celuilalt, sa-i inteleg fapta.
Si, ma gandesc ca, intre cei peste 7 miliarde de oameni de pe Pamant, majoritatea duce mult mai rau decat mine (sau tine)!
Faptul ca porti aparat auditiv, te aduce aproape de cei cu auzul normal. E ca si cum sa porti ochelari, ca sa vezi mai bine.
Trebuie sa te gandesti pozitiv!
Multi nu au acest noroc sau au si alte probleme si mai mari.
Capul sus!
Traieste-ti si savureaza-ti viata!
happy

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Multumesc!

| CuriousStuff a răspuns:

Tot nu inteleg intrebarea. Crezi ca o sa te simti mai bine daca te duci sa ceri explciatii? Este riscul sa prinzi persoana respectiva intr-o zi proasta si sa te simti si mai rau dupa ce iti da niste raspunsuri doar in sictir, asta daca isi mai aminesc de cazul tau.
Lasa trecutul. Toti suntem vinovati de ceva, si tu esti vinovat, incepe prin a-ti cere tie explicatii.
Persoanele care s-au ocupat de aparatul tau auditiv stiau ce viata duci tu? Ce probleme ai pe langa cele de auz? Acuzi degeaba. Parintii trebuia sa se ocupe de asta, sau medicul de familie, el indruma spre alti medici/specialisti.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc de sfat! Sincer ma gândesc de 2 ori, si asa e mai bine, sa las trecutul.