| carbon21 a întrebat:

Salut, vorbesc cu o fata de cam 3 săptămâni, ne vedem la munca și ne vorbim zilnic, văd ca ne iubim și treaba merge intr-o direcție buna. Dar ea văd ca da like si la alți băieți ????, este ok mi-a trimis ss-uri de pe toate rețelele de socializare sa-mi arate ca nu vorbește cu nimeni doar cu mine, si când postează la story imi arată cine reacționează. Deci întrebare este, vouă vi se pare normal ca da like si la alți băieți?????????

35 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Acum depinde de la persoana la persoana. Eu, in relație, nu accept like-urile, cererile de prietenie și așa mai departe, mi se pare lipsa de respect. Asta e doar parerea mea. Fiecare alege cum vrea in relatii.
E posibil sa nu vorbească cu nimeni, doar sa dea like-uri, dacă te nemulțumește acest lucru, discuta cu ea și explica-i punctul tau de vedere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Wow dupa 3 saptamîni deja va iubiti? Dar copii cand face ti peste cîte luni? Ea este o fata libera deci pooate da like uri la cîti baieti vrea nu esti casatorit cu ea nu esti soțul ei, esti un coleg de munca ce te aprinzi asa după ea, iubitilaughing cred ca tu asa ai vrea ea are alte planuri, ce varsta are fata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce greșește față de tine, că dă like-uri la alții?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e bine, dar nici nu poti sa consideri ca e o problema.
Daca deja ati ajuns la discutii despre "nu vorbesc cu altii", ss-uri samd, nu sunteti deloc pe o directie buna.
Ar trebui sa ii oferi libertate si sa observi ce face cu ea, nu sa fii suspicios de la inceput.
Are bila neagra pentru like-uri, dar mergi mai departe.

| carbon21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am ajuns la discuții, dar ca ea tot imi zicea ca nu vorbește cu altcineva și mi-a trimis sa văd, acum cu like-urile, nu știu imi raspunde rapid la mesaje sta pe conversație, ne sunam, dar eu nu prea dau like-urile la altele adică, când am fost cu alta ea doar la fete le dădea, colege, sau la colegi dar foarte rar. Acum nu pot sa-i interzic și mie așa sa o întreb, ca după zice ca sunt posesiv și gelos și prostii din astea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru carbon21):

Poate e din aia care da like-uri din reflex, in speranta ca va primi inapoi.
Am si eu niste gagici in lista, cu care nu am vorbit niciodata si nici nu vom vorbi, dar imi dau like-uri pe banda, inclusiv la postarile in care sunt etichetat.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru carbon21):

Parerea mea e ca trebuia sa iti faci griji daca dadea like-uri doar unui singur baiat. In felul asta era evident si atunci aveai motive de ingrijorare.
Daca iti raspunde rapid la mesaje si te conversezi mult cu ea, nu cred ca ai de ce sa te stresezi.
Oricum, 3 saptamani nu inseamna mai nimic. Daca descoperi ceva concludent macar te poti bucura ca n-ai pierdut mai mult timp cu ea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inteleg ca esti gelos, putin... putin mai mult. Dar ar trebui sa nu iti faci griji. Crezi ca aceste lucruri o sa o impiedice sa isi faca o alta relatie? Daca vrea sa isi faca, o sa isi faca oricum.

Ce ar trebui tu sa faci, ar fi sa ii spui ca ai incredere in ea, si ca totul o sa fie bine. Ca fara incredere... nu faceti nimic. Altfel, risti sa o sufoci si sa nu ii mai placa big grin

Ea poate da like oricui pe Facebook, nu vad o problema in asta. Ia-o mai usorwinking

| Mosotti a răspuns:

Si daca da like si la alti baieti ce? Nu poate aprecia si pe altcineva? Doar nu esti tu unicat sincer sa zic, poti place asa ca om pe mai multi.

Conteaza cum se comporta cu tine si atat, nu conteaza ce face in rest.

| relian a răspuns:

Normal ca nu-i normal laughing fata vrea sa aiba de unde alege, asa ca acum doara studiaza terenul, vede ce optiuni sunt.
Deci mai simplu spus nu esti tu barbatu alka care so dea gata, deci te place doara asa putin, de aia cauta pe al de care sa-i placa cel mai mult.

Asa ca baga si tu si fa la fel, nu merita sa stai dupa una genul asta.

| Freya1 a răspuns:

Sa ne intelegem intr-o privinta. Daca sunteti la început și habar nu aveti sigur daca e o relație ceia ce aveti voi, sunteti liberi sa faceti ce vreti.
În schimb, daca aveti o relație de ceva timp (ceia ce nu e cazul încă la voi fiind doar 3 saptamani) acolo apar anumite "restrictii".

Voi la 3 saptamani sunteti la început, ceia ce inseamna ca daca simțiți ca relatia poate avea o continuitate si nu e doar o aventură puteti sa va rezumat in a da like-uri cunoscuților. Oricum, nu e prea ok in general sa dai like asa oricui sa te bagi in seama, da daca mai ai si o relație, dar acum cert e că nu e ok sa faci crize de gelozie.Adica,daca te deranjează ceva, poti sa bati un apropo într-un alt mod ca fata sa stie ca pe viitor acel lucru te deranjează.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Da, e in regula daca face asta. Spune-i sa iti zica si tie de ce face asa si daca inseamna ceva pentru ea, daca tot vrei sa afli.

| Emma30555 a răspuns:

Da este normal. Pe Facebook ai prieteni fete, băieți, persoane în vârstă, tineri, colegi, e un simplu like, și îl dai la toată lumea. Dacă ești gelos extrem și ai și boala controlului nu te vad bine iar de ea mi e mila.

| siriusblack98 a răspuns:

E bine măcar că doar odată în viață faci greșeala fatală să te cuplezi cu o colegă de muncă. Nu există „ne iubim" după 3 săptămâni de relație. Există doar "suntem atrași sexual unul de altul". Tocmai de aia mai sunteți încă împreună și nu ți-a făcut un scandal monstru după ce i-ai cerut să îți trimită poze cu toate reacțiile de pe rețelele sociale (pentru că sunteți foarte la început și e atracția aia). Iar acum să îți răspund strict la întrebare, da este absolut normal. Vezi că mai e normal și să comunice verbal/scris cu alte persoane de sex masculin în timp ce se află în relație cu tine, nu doar să dea like. A nu se face confuzie cu înșelatul.

| cfrtobias a răspuns:

Tu dai like si la alte fete?

| dinaprilie a răspuns:

In era vitezei femeia s f cu tine de mana si invers. Privit din punctul asta de vedere ai doua optiuni.te adaptezi sau ii adaptezi. Cine pe cine inghite, metaforic spus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o colega de munca, era mai mare ca mine la vârstă, însă arăta bine. Ne-am împrietenit apoi m-am îndrăgostit de ea. Și ea de mine. Sau asa credeam. Am început o relație cu ea, ne simțeam bine, eram atât de fericit... Apoi, dintr-o anumita zi, am observat ca se uita colegii chiorâș la mine, mai și râdeau pe la colțuri, făceau mișto. Sau poate asta s-a întâmplat de prima dată, doar poate eu orbit de frumusețea unei femei nu am băgat de seamă.

Mai târziu să aflu că era parașuta firmei și a fost prin patul la aproape toți colegii, chiar și în patul unui coleg pe lângă care lucram cel mai des. În cazul meu nu s-a ajuns la fichi-fichi, apoi când am aflat direct papucii i-am dat. Nu sunt wc-ul nimănui și fie este relație serioasa sau deloc. Apoi jenat de situație am ales să plec din firmă, oricum nu era un job prea bine plătit. Iar colegii numai miștouri aveau în cap "ca nu am fost în stare să îi trag clopotele". Ca mi-am și găsit cui sa ii trag clopotele după ce era proaspăt lăsată de alții.
Asa ca ai grija cu relațiile astea la locul de muncă. Când va certați poate folosi multe chestii împotriva ta și te va face, pana la urma, sa pleci din firmă.

| iliiiinca a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea dacă a făcut sex cu cei din companie, era,, parasuta firmei", dar dacă era vorba despre un bărbat, era,, șmecherul firmei", nu? Plin de sexisti pe TPU văd

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ciudat gândești. Ți ai lăsat locul de munca ca ce, ca ti plăcea de o tipa și a făcut sex cu majoritatea colegilor tai? Și care era problema ta?, colegii dacă făceau mișto făceau din alt motiv ca sex făcuseră si ei cu ea deci nu era o problema dacă făceai și tu. Apoi ca ti plăcea ție de ea, e partea a doua, iar nu era o problema, nu trebuie sa judeci pe nimeni, și nici nu ești obligat sa fi cu cineva dacă nu ti place sau nu ești de acord cu trecutul ei. Eu cred ca tu de fapt confundai lucrurile, o relație după o anumita vârsta începe după ce te saruti, faci sex, probabil tu erai îndrăgostit asa superficial, dacă chiar erai îndrăgostit nu ar fi contat trecutul ei și miștourile cred ca erau din alte motive și anume ca tu nu ai simțul realității, și probabil te țineai după ea iar ea nu avea nici o treaba fiind o femeie cu alte nevoi și repere iar tu fiind un tip din alt film

| Mopmop a răspuns:

Ai plecat din start gresit. NICIODATA nu iti face o relatie cu o colega de munca.
Cel mai greu lucru ca un cuplu sa lucreze impreuna.
Gen daca da afara pe unul automat trebuie sa plece si celalat asta un singur inconvienient ce imi vine acum in minte.

| PedoBarbie a răspuns (pentru Mopmop):

De fapt cei ce lucrează împreună nu prea pot fi împreună acum depinde de lucru ce îl fac adică dacă au o meserie gen doctor nu pot nici cu pacienți darămite cu colegi i.

| TheStrategist a răspuns:

Dacă doar dă like nu e o problemă, dar fii atent și la alte lucruri. Și dacă observi ceva în neregulă mai bine o lași.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Nu, nu este normal! sad E genul de fată, căruia îi place să joace la mai multe capete. Păstrează prietenia cu ea, dar nu îți dori mai mult, pentru că te va răni și dezamăgi mult.winking Succes și sănătate și nu uita că tu meriți și valorezi mult mai mult! Funda? big grin

| Cehoslovacia a răspuns:

Voi porniti din start cu un handicap in relatie,lipsa increderii.
din moment ce tu n-ai incredere in ea nu stiu daca mai poti repara ceva daca nu stai la o discutie cu ea.
totusi,tu vrei sa ai cam mult control asupra ei,o relatie nu merge asa ` arata-mi ce faci ca sa ma conving`
mi se pare normal, poarta mai multe discutii cu ea si gata, cati nu sunt care s-au iubit la inceput, credeau ca tine ca merge totul intr-o directie faina si cand de fapt, iti dai seama si tu.

| carbon21 explică (pentru Cehoslovacia):

Normal ca pornesc dacă am trust issue am fost părăsit după 3 ani de relație la 2 zile după ce mi-a zis ca e fericita cu mine, normal ca sunt sceptic…

| Eireann a răspuns (pentru carbon21):

Ok, a fost un moment neplacut. Dar nu e in regula sa iti versi frustrarile si neimplinirile din trecut in relatia actuala. Si acum pe bune, nu are fata voie sa dea un like fara sa ii ceri explicatii?

| GLA a răspuns:

De cand sa dai likeuri e ceva gresit mai nene? ma uit la unele raspunsuri si vad incuiati la cap! sunt prieteni, cunostine sau pur si simplu cum mai fac fetele, dau likeuri ca sa primeasca si ele inapoi. Tati cand timp nu da inimioare la baieti, nu vb cu altii, (acum nici sa ii interzici sa vb cu prietenii ca ar fi mentalitate incuiata, dar nici ea sa vb zilnic cu ei, mai rarut ca e mai dragut). Eu am pierdut o relatie, o fata pe care o iubeam maxim din cauza geloziei absurde si a posesivitatii, Au trecut 2 ani si inca ma mai gandesc la ea. Stai linistit si gandeste normal, si barbatul si femeia daca vrea cu adevarat sa insele intr o relatie o face in secunda 2. Nu iti mai bate capul cu tampenii, bate ti capul cu chestii pentru ea, fii romantic, scoate o pe ici pe colo si rupe patul cu ea, daca femeie e satisfacuta si fericita in relatie nu pleaca poate doar daca e imbecila. Fii barbat!

| iliiiinca a răspuns:

Nu mi se pare normal, lucrurile astea trebuie sa le stabilesti de la începutul relației. Încearcă sa vorbești cu ea despre asta. Eu la fiecare relație, le-am spus ce imi doresc și ce nu. Așa e cel mai corect. Mereu sinceritate

| anonim_4396 a răspuns (pentru iliiiinca):

Nu toți bărbați sunt în căutare doar de aventuri. Și te rog să nu te mai bagi aiurea in seamă. Ai auzit despre bărbatul care se respectă și cel care nu umblă cu orice fata/femeie? Observ ca faci mult pe deșteptul/deșteapta, însă nu prea știi să faci diferența dintre un bărbat disperat ( cum ai descris tu) și un bărbat calculat ( cum sunt eu). Asa ca, dacă nu știi ce răspuns să dai, pentru ce te bagi în seamă? Să pari...ce? Dacă ești femeie se cam vede ca ai rămas cu traume după relații eșuate dacă ajungi să vezi toți bărbații "sexiști" și vânători doar de păsărici. Asa ca, las-o moartă.
Și nu mai comenta cât să te afli în treabă. Ușcheala!

| iliiiinca a răspuns (pentru anonim_4396):

Loooool. Majoritatea bărbaților sunt disperați, nu sunt pretențioși, ar face-o cu absolut oricine și tu vorbești de bărbați Calculați? Pfff, pai aia sunt rari și pe cale de dispariție, vai, aia sunt bărbați adevărați, nu puțoi care fu* tot ce prind. Dar sa fii atât de sexist încă sa numești pe cineva panarama firmei, e jalnic. Și noi, ca și voi, putem sa o facem cu cine vrem, unde vrem, cum vrem, unde vrem. N-am vreo trauma in dragoste, pisi, sunt o femeie asumată, doar ca ma enervează când văd puțoi ca tine care arată cu degetul femeile dezinvolte care nu se dau măicuțe și fac pe moartele in pat. O femeie dinaia meriți tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru iliiiinca):

Nu mai fă atât pe matura pentru că puțoiul de care scrii a împlinit 31 de ani în dimineața zilei de Ajun. Și sa nu crezi că am citit tot ce ai scris, doar pe sărite. Vouă, femeilor, vă place să faceți numai pe victimele. Că nu găsiți bărbatul potrivit, însă când bărbatul acordă prea multă atenție ziceți că este obsedat. Când vouă vă place de un bărbat, iar acesta nu vă acorda atenție, ziceți că este gay.
Apoi ziceți că toți bărbații sunt la fel, că suntem niște aventurieri, dar voi vă uitați tot după aia arătoși, cu mușchi și bine făcuți; bad Boys care consumă alcool și apoi vă mută fălcile, umbla cu altele ȘAMD. Când un bărbat liniștit, simplu, fără vicii ascunse, cu hobby-uri, iubitori de sporturi, voi în loc să îi băgați în seamă ii faceți "puțoi" sau papă lapte. După opinia voastră feminină, ii vedeți niște nerealizați în viață și fără viață socială. Când voi tare multă viață socială aveți, care criticați o carte după copertă și apoi doar vă plângeți și faceți pe victimele "că toți bărbații sunt la fel". Sau vă vărsați frustrările pe internet.

Să zicem că în momentul de față te afli într-un autobuz, iar autobuzul fiind aglomerat, un bărbat pe care nu îl cunoști se atinge din greșeală de tine. Acesta, educat fiind, își va cere scuze și îți va zâmbi pe sub mască. Însă tu, sictirită, te vei intoarce către el și în loc de "nu este nici o problemă /nu face nimic", îți vei imagina că cel mai probabil acea atingere este o modalitate de a-ți atrage atenția, de a te agăta, de a profita de tine, de a te duce în pat, etc. Sau un bărbat care te urmărește cu privirea pe stradă, dar orgoliul tău feminin va face să zici că "alt bărbat în căutare de aventuri". Dar ce nu știi este că unii dintre ei pot fi ceea ce cauți tu, un bărbat timid care doar te privește dar nu are curaj să te abordeze. Dar orgoliul feminin : și acesta te ține pe loc și în loc să îi zâmbești omului, treci pe lângă el nepăsător fără măcar a-i zâmbi sau măcar să încerci o vorbă cu el. Că așa este omul, trecem unii pe lângă alții ca niște roboti și apoi ne plângem că nu avem parte de iubire. Dar și la socializat suntem varză, apoi mai suntem și paranoici ( pe toți ii vedem la fel). Dar nu încercăm să privim partea care trebuie, nu cunoaștem oameni care trebuie și doar plângem ca suntem singuri. Mai apoi aruncăm cu ace "ca bărbații nu știu cum, ca femeile nu știu cum". Când vina este fix a noastră, ca oameni.
Am dreptate în ce zic aici?
Poftim gândirea unui puțoi de 31 ani.

| iliiiinca a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o imaginație prea bogata. Se vede ca ai fost rănit grav de femei in viața asta, dar asta nu înseamnă sa ne bagi pe toate in aceeași oala. Nu știi cum as reacționa eu dacă as fi atinsa din greșeala in public, sau in alte circumstanțe. Nu am zis nimic de timiditate sau alte lucruri, am vorbit fix despre bărbații obsedați de sex care nu sunt selectivi și ar **** și o muscă. N-am zis niciodată ca toți bărbații sunt la fel, ca n-am cunoscut eu toți bărbații. Nu-s ca alea de le rănește un tip și după gata, mi-am pierdut încrederea in bărbați. Tu in prima parte a textului ți-ai zis frustrările și asta este ok, toți avem unele frustrări. Eu ți-am comentat la o singura chestie care m-a enervat, sa zici ca o tipa care o face cu mai mulți dintr-o firma, e,, panarama firmei" sau cum te-ai exprimat, dacă era vorba de un bărbat in ecuație care lua pe rând toate femeile din firma, cred ca îl considerai mare șmecher. Despre asta este vorba. Nu că mă frustrez eu că pe mine nu mă interesează ce zic alții de viața mea sau de trecutul meu sexual și așa mai departe, ma enervează unii cum eticheteaza femeile care pur și simplu fac sex. Aia sunt puțoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iliiiinca):

Nu am stat să citesc, te agiți de pomană. Am obișnuința ca, femeilor cu sindromul NF cum ești tu, să nu dau curs mesajelor. laughing Oricum, merci pentru că te-ai obosit să citești ce am scris eu. laughing se vede că ești crescută de bunici. Ești prea isterică pentru a înțelege ce zic, de fapt.

| iliiiinca a răspuns (pentru anonim_4396):

Crescută de bunici? laughing))) cred ca tu ești NF din moment ce purtam o conversatie și tu nici nu o poți duce pana la capăt. Dacă îmi spun părerea, înseamnă că mă agit? Ferească

| Valkyrie95 a răspuns:

Da. Ce e asa anormal? Poate sunt fosti colegi de liceu/ facultate. Daca esti intr-o relatie inseamna ca orice interactiune cu persoane de sex opus e considerata neadecvata?
Faptul ca ti-a adus dovezi inseamna ca ii pasa de parerea ta, dar lipsa increderii si posesivitatea nu sunt baze bune pentru o relatie.