| frankyminune a întrebat:

Salutare,as vrea sa va presint pe scurt povestea mea cat mai pe scurt si tot odata am nevoie de sfaturile Dumneavoastra excluzand criticile si vorbele fara sens. Am 39 de ani, sunt casatorit, am 2 copii insa de vreo 2 ani relatia cu sotia mea pur si simplu nu mai merge. In tot acest timp am cunoscut o alta femeie de nationalitate Slovaka este si ea casatorita la randul ei "am uitat sa va zic ca nu am bagat divort de prima sotie si nici actuala nu este divortata" in acest moment asteptam din clipa in clipa sa vina pe lume o fetita si am hotarat sa ne mutam in Romania,intrebarea mea este cum as putea face ca actuala mea sotie sa nu aiba probleme de sedere in Romania, adica sa nu fie nevoie de sute de acte sa mearga la un doctor sau...pur si simplu ce trebuie facut sa poata locui in Romania ca un cetatean Roman. PS, din motive personale nu intentionam sa ne casatorim. multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Orice cetatean UE care intra pe teritoriul Romaniei beneficiaza de drept de rezidenta pentru o perioada de pana la 3 luni de la data intrarii in tara, fara indeplinirea vreunei conditii suplimentare. Daca cetateanca slovaca doreste sa ramana mai mult de 3 luni in Ro. atunci trebuie sa -si inregistreze rezidenta la formatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuieste. Vezi informatii pe site-ul oficial al Oficiului Roman pentru Imigrari :http://ori.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Inregistrarea-rezidentei/63

| frankyminune explică (pentru alessia5158):

Multumesc tare mult, raspunsul tau este cel mai plauzibil, o seara placuta.

| alessia5158 a răspuns (pentru frankyminune):

Multumesc,si eu!

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa inteleg ca o sa ai un copilas cu amanta, nu inteleg de ce chinui 2 suflete, si aici ma refer la sotie si amanta+ cei 2 ingerasii pe care ii ai cu sotia legitima.
Nu te judec, nu am acest drept, dar totusi, nu te gandesti ca ai 2 ingerasi? ce va face sotia ta cu acesti ingerasi si singura? daca nu va intelegeti, de ce nu divortati si altfel ar sta situatia.
Este pacat sa chinui suflete pentru a fi fericit doar tu.
Fii barbat si ai curaj sa ii zici sotiei tale legitime cum sta treaba..nu te mai ascunde, ulciorul nu merge de multe ori la apa.
Ia atitudine si deznoada itele.
O zi frumoasa sa aihappy

| cuvant a răspuns:

Nu o sa poata sta ca orice om de nationalitate romana deoarece nu este in UE. Daca te-ai casatori cu ea atunci ar putea sta cu resedinta definitiva dar daca doresti sa o aduci trebuie sa-i gasesti un mod pentru care ea sa ramana in RO. Ii poti lua viza pe 3 luni apoi daca se implica in munca sociala sau alte activitati ii poti prelungii pe un an dar de fiecare data pentru o saptamana va trebui sa paraseasca tara si apoi va putea reveni.

| darrio2007 a răspuns:

Pai,fetita cu cine o ai? Cu slovaca? Vad ca esti casatorit dar ii spui sotie celei de a doua. Unul din motive ca nu te casatoresti cu ea este faptul ca deja esti casatorit.Nu prea te inteleg ce vrei sa faci.Mai intai divorteaza de prima.Chiar ai 39 de ani?

| frankyminune explică (pentru darrio2007):

Salut,da Dario, fetita o am cu Slovaka, tot ce vreau este ca ea sa locuiasca in Romania impreuna cu fetita. iar referitor la varsta mea eu am enuntat ca am nevoie de sfaturi in care ea sa locuiasca in Romania. de critici sunt satul, multumesc de intelegere. O seara faina

| darrio2007 a răspuns (pentru frankyminune):

Te cred ca esti satul de critici.Pentru ca asta meriti.Nu te supara pe mine dar ai deja doi copii cu sotia.Sunt si eu om insurat dar m-as fi gandit mai bine daca as fi vrut sa fac ce faci tu.Ce iti mai trebuia o bataie de cap in plus? Nu cumva slovaca nu stia cum sa intre in UE si te-a gasit pe tine? Poftim si o critica de la mine.Sa ai o seara buna!

| Fatamuntilor a răspuns:

Incurcata situatie.
Sa inteleg ca nu divortezi de actuala sotie, si nici sloveanca nu divorteza?
In primul rand rezolvati-va situatia! Dar ma gandesc ca daca iti vei recunoaste copilul (ii vei da numele tau), nu cred sa fie probleme.
Cere sfatul unui avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Daca vreti ca si copilul sa fie de nationalitate Romana, trebuie urgent ca ea sa vina in romania.De hartoage nu ai cum sa scapi. odata venita in Romania trebuie sa-i faci actele necesare de sedere aici.Ai spus ca vreti „sava mutati in Romania„ deci sa inteleg ca nici tu nu esti in Romania.
Mai intai copilul trebuie sa se nasca aici ca sa eviti alte hartoage, sa-i dai un nume de familie, daca vrei numele tau ca fiind tatal copilului. Apoi pe parcurs veti face cerere ca femeia aceea sa obtina cetatenie Romana ceea ce nu vad altfel decat sa umblati dupa hartoage. Cel mai bine poti cere sfatul unui avocat sau consilier juridic, el te va sfatui ce sa faci si ce sa eviti.
Nu sunt toti copii pe acest site, majoritatea da dar nu toti. Poti cauta profilul userului Ioandelasal care este un expert TPU si consilier juridic dupa cum am inteles si ii poti adresa direct lui intrebarea.Sau poti astepta, sa citeasca intrebarea ta si iti va raspunde.

| Ksonik77 a răspuns:

Serios? Aici sigur nu o sa gasesti raspunsul, este un site cam plin de copii! Si serios, esti cumva musulman de ai doua neveste?happy