| AnonimPeViata a întrebat:

Salutare cum sa fac sa nu ma implic așa tare emoțional intr-o relație și sa fiu mai nepăsător?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu te implici emotional, mai bine nu o face. E posibil ca partenerul tau sa o faca si il sau o vei rani foarte mult.

| SilentRain a răspuns:

Nu te mai implici deloc, rămâi singur până te dezvolți emoțional și știi să iei decizii

| oglindasultanului a răspuns:

Poate ai gresit tu cu ceva la inceput si ea a continuat sa se razbune pe tine. (ma scuzi daca nu raspund exact la intrebarea potrivita) La inceput n-ati simtit nimic, dar acela a fost modul in care v-ati cunoscut, acolo fi atent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te implici, e mai faina relatia cand te implici. Invata doar sa treci mai repede peste dezamagiri.

| AnonimPeViata explică (pentru anonim_4396):

Cum sa fac acest lucru, ma iubesc pe mine dar problema este ca pun suflet in orice fac și acest lucru ma omoară încet, pentru ca apar așteptările și ele de multe ori nu sunt îndeplinite

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimPeViata):

Poti daca nu mai ai asteptari. Ce te astepti sa faca cineva pentru tine? Vezi-ti de viata ta, fii asa cum esti si fa cum simti, ajuta atunci cand poti etc, esti asa cum esti, nu este bine sa schimbi asta daca felul tau de a fi este unul frumos. Dar nu mai avea asteptari, fiecare este asa cum este. Daca se nimereste sa fie conform "asteptarilor" cu atat mai bine, dar renunta la ele. Este viata ta si vei fi implinit/a doar cu felul tau de-a fi. Lasa-i pe altii sa fie asa cum sunt. Stiu ca suna ciudat...

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Barbatii emotionali si-o iau cel mai tare la scafarile, pentru ca aia sunt cei mai buni si cei mai subapreciati, pai de ce femeile iubesc sa fie scuipate in gura si batute si injurate si tot nu se despart de aia care le fac asta? Pentru ca asa sunt femeile, sunt niste fiinte ciudate care functioneaza dupa niste mecanisme contraintuitive. Daca esti baiat bun, cu obraz si cu stima ramai cu pl in mana si cu gagica-ta in pl la altul'.

| Momentan a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Gelozia este o emoție legată de teamă, abandon, neîncredere în propria persoană și are efecte negative, nu pozitive. Deci nu înseamnă că e partenerul cel mai bun, nici băiat bun, nici cu obraz. Iar până la urmă noi decidem cu cine ne petrecem timpul și în ce investim.

| andreidmbm a răspuns:

Sa te combini cu o fata de care nu iti place. Atunci vei fi nepasator.

| Antimanele104 a răspuns:

O opțiune ar fi să găsești pe cineva la fel de nepăsător ca și tine sau să te dai pe aventurile de o noapte, celebrele one-night-stands.
O altă opțiune, mai sănătoasă, ar fi să nu mai intri deloc într-o relație până nu îți faci un autocontrol fiindcă WHAT THE F... IS WRONG WITH YOU? Ce fel de relație e aia pe care tu o dorești, dar nu vrei să fii implicat?
Știi vorba aia: "Și cu ****-n fund, și cu sufletu-n rai, nu se poate!"? Ei bine, cam asta e ce vrei tu. Deci, gândește-te bine!

| MyNameisEduard a răspuns:

De ce ai vrea asta? O relație are nevoie de implicare emoțională.

| AnonimPeViata explică (pentru MyNameisEduard):

Problema este ca, ma prea implic, ea parca nu este receptivă la dorințele mele. Azi ii zic ce ma deranjează mâine face tot aceeasi greseala.

| Momentan a răspuns (pentru AnonimPeViata):

De fapt dorești să nu te mai deranjeze atât de tare unele comportamente? Gândește-te dacă cerințele/dorințele tale sunt fondate, importante. Dacă în tradevăr sunt de luat în seamă, partenera trebuie să se implice mai mult.

| AnonimPeViata explică (pentru Momentan):

Da, chiar doresc sa nu ma deranjeze și sa ma afecteze unele comportamente. Pai dorințele mele sunt fondate pentru ca am văzut ca se uita după alți băieți, da like-URI la altii, zice ca se culca și ea sta pana la 4 pe TikTok. Chiar nu știu sunt posesiv? Sincer dacă eu nu fac aceste lucruri, adică adaug fete, dau like-URI la alte fete, sau sa ma uit dupa ele, mai ales de fata cu ea, nu ar fi normal sa am și eu același așteptări din partea ei? Am discutat cu ea dar parca vorbesc la pereți, probabil sa fie de vina vârsta? Are 20 de ani și sunt primul ei iubit

| Momentan a răspuns (pentru AnonimPeViata):

Că dă like la altul, nu e nico problemă. Contează cum interacționează cu alții, nu că o face. Nu-i poți impune să fie antisocială, nu e proprietatea ta. Problema este că tu nu ai încredere în prietena ta.
De ce minte legat de dormit? Are o problemă, insomnie, altceva? Asta cu partenera trebuie să discuți.
Nu poți avea aceleași așteptări de la o persoană, căci toți suntem diferiți, ia în calcul că nu înțelegem totul la fel. Ideea ar fi să ajungeți la un numitor comun.

| Nuda230 a răspuns:

E nu stiu fiecare cu firea lui. daca acea persoana tine la tine te accepta asa cum esti