| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de curand sau de foarte mult timp ma intreb daca as fi putea fi adoptat, in sensul ca parintii arata foarte diferit fata de mine, ambii sunt bruneti. Si sora mea la fel seamana foarte mult cu ei..In schimb eu sunt blond cu ochii albastri..si am culoare la ten foarte deschisa. Fata de ei..Si am intrebat-o pe mama, daca imi poate spune..de ce sunt singurul din aceasta familie de 4 persoane, deschis la culoare. Mi-a raspuns ca bunicul meu avea ochii albastri.Dar bunicamea a murit de curand de vreo 6 luni si ceva. Mi-a spus cand aveam o varsta frageda. Am intrebat-o ce culoare avea bunicul meu la ochi, si a spus ca-i avea verzi..Cu mine nu exista fotografii cand mama ma avea in batre la spital, sau cand eram nascut.Sunt doar poze cu mine de la botez. Cand aveam varsta de vreo 1 an si intre 6 luni, sau poate 2 ani nu mi s-a spus exact. Matusile mele, unchii mei sunt toti bruneti.Sora mea a spus de cateva ori ca sunt adoptat, si cand eram mic...iar mama cand auzea incepea sa ridice tonul la ea putin..Si dupa sora mea spunea.
-Nu ma tu minti dupa ce ii spunea mama... cu tonul ridicat.In ultimele 3 saptamani am inceput sa prind dubii rau, deoarece am gasit un videoclip pe Youtube "Testul meu ADN sau "My DNA test" daca imi pot face testul si eu...si i-am spus mamei, si a fost ceva de genu.Ce-ai Gabi esti nebun? Esti roman 100%. Am stat si am analizat conversatia si toate pozele din album. Ceva ciudat se intampla voi ce credeti? Sunt cam nefericit in ultimul timp deoarece s-ar putea afla ceva care nu ar trebui sa stiu. Din ce am citit este o sansa foarte mica sa fiu cu alta culoare de ochi, in afara de culoarea parintilor mei.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu cheltui bani aiurea. Vorbește deschis cu părinții tai si vei afla adevărul. Asta pentru curiozitatea ta, pentru ca de schimbat nu se schimba nimic.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In clasele mai mari, cand vei studia genetica, vei afla motivul pentru care nu semeni la culoarea pielii si a ochilor cu parintii si sora ta.La cei 14 ani ai tai nu ai cum sa cunosti legile lui Mendel sau termeni precum :acizi nucleici,meioza,homozigot,heterozigot,dominant,recesiv,fenotip, genotip, alela, cromozom, loci etc.
Pana atunci linisteste-te! Cat timp ai parinti si frati este bine--- cand nu-i mai ai, este cumplit!

| AliGab a răspuns:

Chiar daca ai fi adoptat nu stiu daca ai de ce sa fii nefericit. Daca parintii tai (si adoptivi fiind ei) te cresc si te iubesc atunci ai toate motivele din lume sa fii fericit. Mai bine adoptat decat sa fi dus o viata in vreun orfelinat, unde nu ai fi avut parte de protectia unei familii. Te sfatuiesc sa nu iti bati prea tare capul ci spune-i mamei tale ca ti-ar placea sa aflii adevarul, dandu-le de inteles ca ii vei iubi indiferent de situatie si lasandu-o pe ea sa aleaga momentul in care iti va spune adevarul (in cazul in care esti adoptat). Succes si bucura-te de viata asa cum este.

| FaraNume1245 a răspuns:

Chiar dacă ai fi adoptat, ce are? Nu acești oameni te-au crescut? Înseamnă că ei îți sunt mamă și tată, indiferent de cine te-ar fi adus pe lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă într-adevăr ești adoptat, ar trebui sa ii mulțumesti lui Dumnezeu și părinților adoptivi, ca nu ai crescut la orfelinat, ca nu ai făcut foamea și nu ai dus lipsa de iubirea de părinți și ai știut ce e aia familie, părinți, frați, etc. Sincer nu înțeleg de ce mulți copii care aud ca sunt adoptați, încep sa își facă atâtea griji și chiar ii pasaresc pe părinții adoptivi sau le poarta un fel de ura ca le-a ascuns adevărul. Dar ia stai puțin și gândește-te dacă ai fi adoptat. Pe când mama ta naturala te-a părăsit și erai singur și neajutorat în orfelinat, acești părinți adoptivi, au veni și te-au luat. Când te-a durut ceva sau ți-a fost rău sau ți-ai dorit ceva, cine a fost lângă tine? Părinți adoptivi. Mama ta adevărată unde era? Dumnezeu știe cu cine își făcea viata sau ce făcea când tu aveai cea mai mare nevoie de ea. Gândește-te la asta și multe altele și îți vei da seama dacă vrei sa mai afli dacă ești adoptat sau nu.

| gabriielaaa a răspuns:

Poate mama ta a avut o relatie cu alt cineva sau tatal tau si finca sau inteles sa te creasca si sa ramana impreuna nu tiau spus sa nu suferi tu si e foarte posibil sa semeni bunicilor un test and tear linisti, dar pariti sunt cei ce te cresc nu cei ce te fac si ar trebui sa apreciezi faptul ca tin la tine sunt pariti naturali care nu-s pretuiesc copii

| Kimball a răspuns:

Nu cred că eşti adoptat, poate mama ta doar te-a făcut cu vecinu probabilhee hee

| Chubby2104 a răspuns:

Nu știu de voi, dar eu am rămas la faza cu „sunt blond cu ochii albastri". auzi, nu vrei să te scot la un suc?

| Ak40 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa cauti indicii si fa-ti testul adn iar cand mama ta se duce sa dea analize de sange ia-ti pe cineva cu tine o ruda care o stii catear ajuta si roaga-i pe medici sa-ti dea niste sange pentru al due si a face testul adn sincer cred ca parintii tai reali sau vitregi ascund ceva sau ai avut tu mare noroc sa fii diferit de parintii tai cine e mai mare sora ta sau tu daca e sora ta atunci intreab-o fara sa vada mama iar daca esti tu mai mare si nu tio aduci aminte atunci cred ca esti adoptat

| Gabriel_Brindusoiu_1997 a răspuns (pentru Ak40):

Sora este mai mare...