| Orgggg5 a întrebat:

Salutare, sunt cu un baiat de un an si il iubesc foarte mult si el zice la fel, dar am senzatia ca este zgarcit, el zice ca nu. La inceput m-a inselat, l-am iertat, s-a schimbat, am considerat o greseala a varstei, 20 de ani. De 1 martie s-a certat cu mine si ne-am si vazut, dar pe motiv cred ca sa nu-mi ia ceva, la fel si de 8 martie. De ziua mea nu mi-a luat nimic, ba chiar a incercat sa o si distruga, l-am rugat sa mergem la mare, el s-a dus, dar cu baietii si zicea ca el munceste, am inteles si asta, i-am aratat o geanta, care nu depasea 200 de lei si a zis ca mi-o ia el, dupa a zis ca nu ii merge cardul, acum 3 zile i-am aratat un colier, mi-a scris ca mi-l ia, dupa a sters mesajele. Nu sunt disperata dupa bani, nu i-am cerut niciun leu, la restaurant a platit el recunosc, m-am simtit prost sa plateasca, de 2 ori am fost si i-am zis ca ii dau banii, dar a zis ca el merge de drag cu mine, cum sa ia bani de la mine. Vreau sa precizez ca are salariu bun, nu are rate sau ceva. Are banii lui, dar nu stiu de ce e asa... sa mai continui? Ce e de facut?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La munca apoi iti permiti ce vrei tu

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa faci cheltuieli, fa-le din banii TAI.
NIMENI nu este obligat sa faca cadouri, sa plateasca consumatia altora etc!

Eu, in locul baiatului, ti-as fi dat cadou papuci, dupa asemenea pretentii (mers la mare, restaurante, genti etc.).

Oare ce pretentii ai avea dupa 2-3 ani sau in caz ca v-ati casatori?

| Simpatic a răspuns:

Chiar ca e zgarcit asta, pai daca nici de ziua ta sa nu iti ia nimic, macar ceva simbolic acolo...
Eu zic sa scapi de el.

| RAY a răspuns:

Materialista, asa sunteti toate, vreti numai bani si oferiți acelasi lucru toate

| Orgggg5 explică (pentru RAY):

Nu sunt materialista, nu i am cerut nimic, nu am vrut lucruri, ma multumeam si cu o floare, era vorba de gest happy

| RAY a răspuns (pentru Orgggg5):

Eram ironic, asta am patit si eu cu niste pers la care am tinut, dar asta e, iert dar nu uit, tu vezi de alt drum nu merita sa iti pierzi timpul cu astfel de persoane

| Emma30555 a răspuns:

Lucrurile scumpe ți le cumperi singura, dacă el dorește este ok dar sa fie inițiativa lui, nu i da de înțeles, subtil ca îți dorești ceva fiindcă genul asta de femei devin penibile, pe de alta parte e un mare nesimțit dacă de ziua ta sau de 1 martie nu ți face nici o surpriza nici un cadou, mai grav se duce la mare cu prietenii, la faza asta eu o terminam cu el sau făceam și eu la fel, plecam la mare sau alte locuri sa ma distrez cu prietenii. Indiferența lui trebuie sa ți dea de gândit.

| Nemessys a răspuns:

Hai sa o luam cu începutul.

Deja ai dat o în bara când ai spus ca te a înșelat și l ai iertat.

Dupa nici 10 cuvinte ai zis alta prostie. Ca înșelatul este o greșeală a vârstei. What The? Asta e un termen nou de care nu știu eu. Nu am știut ca înșelatul, mai ales la 20 de ani este considerat o greșeală si nu orice fel de greșeală ci o greșeală a vârstei. Hmm interesant. Sper sa ții minte ca înșelatul nu este o greșeală. Dacă tu prin greșeală înțelegi nesimțire și egoism atunci te înțeleg dar uite ca pentru mine și mulți alții greșeala reprezinta cu totul altceva iar din asta rezulta ca ( repet) înșelatul nu este o greșeală.

Bun. Trecem mai departe.
Te plângi doar de faptul ca nu îți ia cadouri? Miroase puțin a materialista. Nu zic ca este greșit ca fata sa vrei câte un cadou de la iubitul tău, dar e greșit dacă doar asta te deranjează la el. Din întrebarea ta reiese ca doar asta te supăra, de altceva vad ca nu te ai plâns.

Totuși, ce te oprește pe tine, ca femeie sa îți cumperi lucrurile pe care ți le dorești tu? Eu dacă as fi în locul tău nu as dori sa stau după banul nimănui și nu as accepta nici măcar un leu de la niciun bărbat. Și de as avea un iubit de nu știu cât timp, nu as sta pe capul lui sa sa ii arat,, uite ce mult mi-as dori asta". Nu, pur și simplu îmi iau acel lucru sau dacă e mai scump mai aștept puțin și gata.

Tu toate lucrurile alea, geanta, colierul și ce mai voiai tu, puteai sa le ai deja dacă le plăteai tu și nu mai stăteai după curul lui.

| Orgggg5 explică (pentru Nemessys):

Eu nu i am cerut nimic niciodata, doar ca gest si ca om si ca isi face viata separat

| Nemessys a răspuns (pentru Orgggg5):

Lasă tu gesturile... Cumpăra-ți tu

| Endoryus a răspuns:

Nu pot sa imi dau seama daca esti materialista sau nu ( fata de desteptii mai sus care sunt siguri pe ei ). Eu sti ce faceam in locul lui? Iti luam un cadou, oricare. Nu scump, nu ieftin. Vedeam ce se intampla dupa. Nu am fost genul de om care sa se omoare cu cadourile ( sa fac sau sa primesc ) dar mi-a fost mereu scarba de printesele lui tati care vor mereu cadouri. De 14 februarie, 1 martie, 8 martie, ziua lor de nume, ziua lor de nastere, de Craciun, de Revelion etc etc. Ma doare capul. De ceea ce sunt totusi sigur e o chestie. El e un mitocan si tie iti e frica de singuratate. Altfel nu imi explic cum stai cu un bou care inseala. Si prostia aia cu "scuzam varsta", nu exista. Mai mult ca sigur omul te-a citit, si-a dat seama ca esti una care sta cu oricine doar sa nu fie trista si se comporta cu tine ca un mitocan. El e un baiat prost. Daca chiar are munca buna ( varsta nu scuza nimic. Nu are copii, casa de platit etc ) putea o geanta amarata de 200 de lei sa cumpere. Mai ales ca copilul a promis asa ceva. Clar mai are multa fasole de mancat sa devina un barbat. Acum se vede ca e doar un rahat cu ochi comun care il gasesti la orice colt. Cu astea spuse, avand in vedere ca stai cu unu ca el, spune multe si despre tine. Nu crezi?

| Nemessys a răspuns (pentru Endoryus):

Mereu mi-a plăcut modul tău mai,, dur " de expirare dar care este foarte folositor pentru cei care sunt în stare sa accepte adevărul neplăcut decât o minciuna frumoasa sau un sfat mai,, pe ocolite".

| Endoryus a răspuns (pentru Nemessys):

Nu sunt multi cei de genul, care sa inteleaga mesajul meu. Problema e ca multi mint ca prefera genul meu de oameni dar de fapt prefera lingai prosti care le da dreptate mereu si in toate. De asta am doar un prieten bun si nu 100 cum sunt toti ratatii cu Facebook sau alte prostii de "socializare". Cat despre fata mai sus, mi-a mai trecut ceva prin minte. Daca putu/lica ala are doar 20 de ani ea cat poate sa aiba? 17-19? Ar mai fii o idee ca ea sa nu stie cum stau lucrurile inca. Cum trebuie sau nu sa fie un baiat. Poate de asta e atat de naiva. Sau e ceea ce am zis mai sus. Ar trebui sa inceapa sa isi foloseasca capul. Tot mint toate desteptele de pe site-ul asta ca fetele sunt mai mature doar pentru ce au intre picioare.

| Orgggg5 explică (pentru Endoryus):

Pai asta zic si eu de gest, nu sunt materialista... el era cu fata aceea inainte sa ma cunoasca cu mine si a zis ca nu mi-a spus ca ii era teama ca imi gasesc oricand pe altcineva, am iertat asta doar pentru sentimente, chiar daca puteam sa gasesc pe altcineva si sa nu simt nimic fata de el, nu am vrut sa mi bat joc de alte persoane.

| EcceHomo a răspuns:

Ce e de făcut?
Card Revolut. big grin

| Cksihja a răspuns:

Probabil nu te iubește, poate geanta și colierul sunt scumpe dar nici măcar o floare de 8 martie sunt semne sigure că nu te place. Concluzia de ce mai stai cu el, te-a înșelat și crede că ești proasta lui.

| Peachdelight a răspuns:

Un baiat când îți oferă ceva este un gest frumos, un gest prin care își arată aprecierea și respectul. El, din câte văd nu prea are nici una din acestea doua fata de tine, in primul rând pentru ca te-a înșelat și in al doilea rând ca pleacă in diferite locuri fără tine.
Relația pe care o ai in momentul de fata nu te va duce nicăieri.
Încetează sa ii mai "atragi" atenția, daca omul nu simte sa îți ofere ceva nici ca o va face.
Nu trebuie sa aștepți cadouri, uneori o vorba calda, o cina romantica, o mângâiere face mult mai mult decât lucrurile materiale. Daca nici de astea nu ai parte, eu te sfătuiesc sa închei relația și sa găsești un baiat pentru care sa fii la fel de importanta pe cât este și el pentru tine.

| Onlyme3991 a răspuns:

Hey ...iti hai sa facem cunoștință!
Nu vei regreta!

| Onlyme3991 a răspuns:

Fa.ti rost de bani si fa.ti pe pofte!
Nu astepta de la altii!
Stiu pe cineva care si.a scos prietena la un suc...dar si.au plătit sucul separat!
Poate oi fi si eu zfarcit dar nici in halul asta!

| Holhoş_Andreea_1999_vJBC a răspuns:

Nu vreau să te superi pe mine dar amândoi sunteți de vina in această situație,fara suparare,de ce?
Pai,in primul rand greșeala ta este că i ai permis prea multe,faptul că l ai iertat după ce te-a înșelat nu face altceva decât să își ia lumea în cap pentru că vede că ești permisiva și accepți orice fel de comportament sau umilire și el nu face altceva decât să profite de acest lucru. Intr adevăr el a greșit față de tine pentru că acesta nu este un comportament corespunzător într-o relație,dacă era suficient de responsabil îți putea spunea pe șleau ceea ce îl deranja la tine si chiar să îți spună că numai vrea nimic,nu este ok sa spui că vrei ceva și după să faci altceva,e de la sine înțeles că vroia sa se scape de tine și nu știa cum sau pur și simplu știa că numai vrea nimic dar totuși a zis sa profite...
Cât despre faza cu geanta,colierul,etc,nu mi se pare ok să insiști să ți le cumpere el,ce naiba, nu și făcut altceva decât să îi dai de înțeles că doar de asta ai nevoie și nu ai făcut altceva decât să îi "aliementezi " dorința de a se scapa de tine
Eu cred că nu ar trebui să depinzi de bărbați pentru că asta ți-ar aduce numai nefericire.
Sfat :ia această experiență că pe o lecție de viață și încearcă să nu te rezumi la cadouri ca nu cadourile construiesc o relație de succes (alea oricum le cumpără el daca chiar simte că vrea să ți le ofere ) și încearcă să numai fii permisivă și să găsești scuze pentru toate prostiile unora pentru că doar tu vei fi in pierdere
Părerea mea este că înșelatul nu se iartă cu una cu două și "nu este o greșeală a vârstei", așa cum spuneai tu, înșelatul ar trebui să te pună pe gânduri și să îți ridice semne de întrebare dacă omul de langa tine vrea ceva serios cu tine sau nu
Fii și tu mai atentă pe viitor la felul în care oamenii te tratează și ia atitudine (când este cazul, desigur)

| Orgggg5 explică (pentru Holhoş_Andreea_1999_vJBC):

Am uitat sa mentionez ca era cu fata aceea inainte sa ma cunoasca pe mine, bine era un fel de aventura ea...