| alex921 a întrebat:

Daca un adult divortat care are in custodie un minor, poate sa vanda un bun fara acordul copilului.Sau,minorului ii revine vreun ban din tranzactie.Va rog raspundeti-mi, e Urgent!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte neclar. Trebuie sa spui ce intelegi tu prin custodie(nu exista asa ceva in dreptul romanesc, doar curatela si tutela) si nici cine este proprietarul bunului. Daca tu esti divortat/a, esti parinte al copilului si ti-a fost incredintat copilul prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, atunci poti vinde bunul, fara acordul lui si fara sa-i revina ceva, daca bunul este proprietatea ta. Daca bunul este proprietatea minorului si acesta are peste 14 ani trebuie si acordul lui si suma ii revine. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia si revin. Tutorele nu putea sa vanda fara acordul tau, asa cum ti-am spus si fara aprobarea autoritatii tutelare si banii trebuiau folositi numai pentru nevoile tale iar cei ramasi iti reveneau. Numai bine!

| TommyMiller a răspuns:

Atata timp cat esti minor cel ce te are in custodie hortaraste pentru tine. Nu este obligatoriu sa primesti bani

| TommyMiller a răspuns:

Revin,ok,am citit ca ai 19 ani...ai trecut de majorat(18 ani), este cazul sa ti se ceara parerea cand se vinde ceva ce iti apartine.De fapt daca este lucrul tau nu are dreptul sa vanda.Asa gandesc eu, este posibil sa ma insel!

Răspuns utilizator avertizat
| alex921 explică:

Eu sunt minorul, adica am fost.Am 19 ani acum. Vroiam sa stiu daca tutorele meu poate vinde ceva fara acordul meu, nu am in proprietate nimic.Toate cele bune

| alex921 explică:

Multumesc mult!