| anonim_4396 a întrebat:

Poate un minor de 16 ani sa isi asume responsabilitatea pentru a pleca, sa spunem, in alt judet sau alt oras cu prietenii/cunostinte, fara un adult sau fara acordul parintilor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate pleca fara instiintarea sau fara acordul parintilor doar ca in asemenea cazuri parintii il pot da disparut de la domiciliu si va fi cautat de politie si dupa ce-l gasesc il vor aduce acasa, asa ca este bine sa nu plece fara stirea si acordul parintilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Un minor de 16 ani nu-si poate asuma nici o raspudnere, fiindca este MINOR si legal este sub tutela parinteasca, pana la implinirea varstei de 18 ani, cand devine major.
Abia dupa 18 ani iti poti asuma responsabilitati si poti pleca unde vrei, fara sa mai ceri voie parintilor.
Daca dispari de acasa, fara consimtamantul sau voia parintilor, ei pot anunta Politia si te pot da in urmarire generala.

| haileewatson a răspuns:

Poti pleca dar parintii te dau disparuta si cand te gaseste politia te aduce acasa cu forta si iese scandal marewinking