| Emt92 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am in ultimul timp niste probleme in casnicie si situatia sta cam asa. Sunt intr-o relatie de 8 ani de zile.
Ca sa intelegeti contextul.
Sunt barbat, am 30 de ani, de la 18 ani am locuit singur si am stiut tot timpul sa am grija de mine.
Ea pana la 22 a locuit cu parintii, mancare gatita de mama etc.
De la inceputul relatiei DOAR eu ma ocupam tot timpul de casa, curatenie, mancare pentru amandoi, cumparaturi etc. In 8 ani de zile am vazut 2 omlete gatite de ea si atat. Am incercat sa ii comunic sotiei ca ma deranjeaza faptul ca nu vine cu initiativa sa facem poate o curatenie, sa aranjam putin prin casa sau poate sa gatim impreuna, insa degeaba. In afara de munca si relaxare la tv/telefon nu stie happy.
Picasem intr-un fel de..depresie acum cateva luni si i-am spus ca daca nu se fac deloc schimbari cred ca ar fi cel mai ok sa ne vedem fiecare de drumul nostru. Totusi nu pot fi dadaca unui adult. Insa eu am picat de nebun, ca ea nu ar vedea motiv sa ne despartim doar pentru atat.
Am ajuns psihic sa nu mai am chef de nimic, is lipsit de viata. Efectiv e "gol" in capul meu cand sunt cu ea, ea zice ca sunt tot timpul picat pe ganduri si rece.

Oare sunt eu nebun? Am asa mari pretentii?
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cu siguranță tu ai obișnuit-o așa cedind mereu.
Lasă lucrurile nefăcute. Dar pentru asta pregateste-te serios psihologic. Pentru că trebuie să reziști. Minim 2-3 zile. Maxim pana ce mișcă ea lucrurile
Nu faci absolut nimic, nici mîncare, eventual măninci in oraș. Și lași frigiderul gol. Dar trebuie sa fii pregătit să accepți dezordinea, și tot ce va fi de pe urma faptului că niciunul din voi nu se implica. Daca reușesti sa accepți, e doar chestie de timp pana îți vei cistiga soția de partea ta. Pentru că va realiza la un moment dat că trebuie să facă ceva. Și încă ceva: va trebui sa reziști presiunilor ei de a face. I-o poți întoarce că nu faci decat daca faceți împreună.

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu, nu ești deloc nebun. E ea fara minte că nu înțelege că într-o căsnicie lucrurile se fac împreună. Eu sunt total antitalent la bucătărie, dar asta nu mă oprește să îmi ajut soția, cînd face ea mîncare, eu sunt cel ce curata toate (cartofi, morcovi, ceapa, etc). Nici ea, desi femeie, nu s-a dat înapoi să vina sa mă ajute la munca cînd îmi era greu, desi lucrez in construcții.
Bine că macar ea lucrează. Altfel ai fi ajuns la disperare.
Golul pe care îl simți e locul pe care ea trebuie sa îl umple. Îl lasă gol prin neparticiparea ei alaturi de tine.
Tot ce poți face e sa o conștientizezi de postura ei greșită. Nu vei reuși singur. Cel mai bine ai face-o cu amici, sau membri ai familiei, comuni. Care sa ii explice că într-o casă ambii soți participa cu munca.
Sau, sa mergeti de mina la un psiholog. Aceasta va știi cum să o ia ca sa își înțeleagă responsabilitățile de sotie.
Ce chestie, sa îți facă în 8 ani doar două omlete! sad
Uite așa se ajunge la "a treia parte". La un moment dat te saturi că nu găsești un minim de satisfacție acasă, apar prin zona niste ochi dulci, înțelegi cît de aiurea e situatia ta și că ar putea fi mult mai bine, și te duci după ei. Ea va zice că e vina ta, dar nu se va gîndi niciodată că aportul ei la ce se va întâmpla e foarte mare.

| cristi202 a răspuns:

Ar mai fi o soluție. Sa pleci de acasă un timp. Un miniconcediu pe undeva. Sa o lasi singura. Sa își facă. Dar asta presupune un risc: daca ea nu va face mai nimic, sa găsești cînd te întorci acasă dezastru, și atunci dezamăgirea va fi mai mare, va fi teribilă.

| Emt92 explică (pentru cristi202):

Salut Cristi!
Mulțumesc pentru sfaturile super detaliate.
Mi-a plăcut mult analiza ta. Într-adevăr o soluție ar fi sa ii iau exemplu și deja o pun in practica de astazi sa vedem cum va funcționa. Legat de partea cu înfometarea, exact cum spuneai- ok, mănânci în oraș, dar bugetul are de suferit..clar. Iar legat de certuri sunt o fire calma și le cam evit.

Într-un fel nu am așteptări să facă prea multe, dar sper sa fiu măcar puțin surprins.

Mulțumesc încă o dată. Crezusem că o iau razna și am"pretenții" cum zice ea.

"La un moment dat te saturi că nu găsești un minim de satisfacție acasă, apar prin zona niste ochi dulci, înțelegi cît de aiurea e situatia ta și că ar putea fi mult mai bine, și te duci după ei. Ea va zice că e vina ta, dar nu se va gîndi niciodată că aportul ei la ce se va întâmpla e foarte mare" - aici ai pus punctul pe i și exact in situația asta sunt. de asta am și zis sa scriu aici

| cristi202 a răspuns (pentru Emt92):

Nuuu! Nu ai pretenții! Ai o dorință perfect legitimă, pentru care v-ați și legat viețile, aceea de a le trai împreună, de a face totul (atit cît se poate) împreună. E trist că ea nu înțelege asta. Dar poate ai să reușești să o convingi cumva. Succes!

Cu drag!

| RS4 a răspuns:

Iti spun sincer, cred ca profita de tine, se complace in aceasta relatie.
Daca tu faci totul, e foarte usor pentru ea.
Ia gateste doar pentru tine sau mananca doar in oras tu singur timp de o saptamana, sa vedem ce va zice?
Ii spui ca te-ai saturat de gatit.
Sunt de acord ca muncile sa se imparta, si eu am batut covoare, mai sterg geamuri, aspir, etc.
Dar nu e ok ca toate trburile casnice sa cada doar pe unul.
Fa testul de care ziceam, si apoi vei lua mai usor o decizie.
Bafta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Las-o, nene! Aia nu-i femeie de casa. Eu inteleg sa fac treaba jumate-jumate cu nevasta-mea (nevasta-mea nu accepta desi o rog sa-mi spuna ce sa fac) dar nici asa. Eu sa fac si ea sa stea? Nu va potriviti.

| Emt92 explică (pentru Salontanul):

Suntem pe aceeași lungime de undă. Și eu consider că fiecare ar trebui sa aiba contribuția lui în relație/casa etc

| iulia0514 a răspuns (pentru Emt92):

Fa cum ți-am zis eu și dacă nu-și revine Las-o ca nu îi de tine!

| Emt92 explică (pentru iulia0514):

Mulțumesc Iulia! Voi incerca?

| iulia0514 a răspuns (pentru Emt92):

Cu drag! Sper să rezolvi problema într-un fel sau altul!

| relian a răspuns:

Cum a zis si Solontanu, nu va potriviti, dar asta tu ar fi trebuie sa vezi, opri daca ai vazut ce ai lungito atit de mult?

Deci daca tu nu ai face curatenie ati sta in mizerie, e clara, tie iti place curatenia, ei nu prea, merge la munca ca probabil nu are incotro.
Intr-un cuvit nu-i buna, asta e cuvintul potrivit, nu-i buna laughing las-o c auta alta, is femei destule si barbati la fel.Aio 30 de ani fa acum ceva cit mai se uita femeile la tine laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu trebuia să stai 8 ani așa, de la bun început trebuia să stabiliți că sunteți o echipă. Eu în locul tău nu aș face curățenie și mâncare o săptămână sau chiar mai mult, aș mânca în oraș și aș lasa-o să văd cum se descurcă. Posibil să nu își dea seama, dacă nu a avut niciodată responsabilitățile astea, cât de greu e de fapt să ții o casă curată. Poate e pur și simplu inconștientă. Dar dacă nici după faza asta nu o să aibă o revelație, adios.

| Lioana a răspuns:

Pai nu mai face tu totul. Da-i teme de facut. Spune-i "Eu am facut treaba asta. Tu trebuie sa faci treaba cealaltă". Si pur si simplu nu faci tu treaba ei daca ea nu o face.
Nu gati pentru ea si vezi ce mananca.
Daca-ti cere ceva ii spui ca nu faci pana cand nu face ea curatenie sau orice altceva vrei sa faca.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

E un punct de vedere destul de radical. Crezi că ar funcționa?
Daca el îi cere să facă curat și ea nu face? (Poate că i-a și cerut deja de mai multe ori). Ce fac atunci, stau in mizerie?
Totul depinde de cit de autoritar e el. Nu toți bărbații știu să fie autoritari cand e necesar. Și dacă nu e, ea face ce vrea, orice i-ar zice el.
Poate doar ideea cu înfometarea ar merge, sa o lase fără mîncare. Atunci ar atinge-o la un punct sensibil. Dar așa se pot isca certuri, și, daca el e un tip rezonabil, nu va sta sa se certe, și se va întoarce la oala, ca sa evite conflictele. Sau, ea va minca in oraș, ceea ce va subția substanțial bugetul familiei, și iar se ajunge la discuții.
Chestia e că treaba pare a fi așezată. Sunt deja obiceiuri formate între ei. Ea e obișnuită să nu facă nimic, sa i se dea totul. Și va fi foarte greu sa iasă din zona de confort, sa se dezobișnuiască de ce a fost in 8 ani de zile.
O posibilă soluție e sa ii spuna că dacă ea nu vrea sa facă, va angaja o menajera care sa și gateasca, care sa fie plătită din salariul ei. Așa el s-ar elibera de toată munca ce o are de făcut. Asta daca isi permit...

| VoidEternal a răspuns:

"Oare sunt eu nebun? Am asa mari pretentii?
Voi ce parere aveti?"

Ești în tot dreptul să îți cauți pe altcineva. Daca ii zici de ceva vreme și degeaba, efectiv într-o zi as incepe sa-mi strâng lucrurile și aș pleca. Așa ar vedea că dacă nu le face cineva, lucrurile astea nu se fac singure. Sau poate nu o deranjează să stea într-o cocină.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Intr-o căsnicie treburile se împart ca așa e normal. Nu unul face totul și altul nimic.
Exista doua variante: la finalul săptămânii sa împarți ce are ea de făcut și ce ai tu de făcut pentru săptămâna viitoare ( in traducere: o responsabilizezi ca pe copiii mici). Ori mai e varianta sa speli, sa calci doar pentru tine, sa nu faci curat o perioada de timp ( o sa îți fie mai greu da’ nu ai ce face) ca sa își dea seama ca trebuie sa te ajute. Părinții ei s-au ocupat de tot deci ea nu își da seama ca nu e așa ușor cum pare. Trebuie sa vadă cum e. Succes!
Problema nu e la tine. E normal sa vrei ajutor de la partener.

| iulia0514 a răspuns:

Nu mai găti nu mai face curat și iesi și tu la o bere cu băieții când face figuri

| Emt92 explică (pentru iulia0514):

Ar fi o idee laughing insa lucrurile nu se fac singure... Pana la urma cedez eu si ma apuc sa rezolv treburile. Posibil sa fi obisnuit-o eu rau.

| iulia0514 a răspuns (pentru Emt92):

2-3 zile Las-o fără haine curate și fără mâncare sa vezi cum face singura! La mine dacă domnul soț nu are bunul simt măcar să-și sorteze și să-și pună hainele in mașină și sa apese pe acel buton de pornire rămân unde le-a lăsat pana la Sfântu așteaptă e simplu ca bună ziua dacă nu face ea nu fa nici tu

| cristi202 a răspuns (pentru Emt92):

Cu siguranță tu ai obișnuit-o așa cedind mereu.
Lasă lucrurile nefăcute. Dar pentru asta pregateste-te serios psihologic. Pentru că trebuie să reziști. Minim 2-3 zile. Maxim pana ce mișcă ea lucrurile
Nu faci absolut nimic, nici mîncare, eventual măninci in oraș. Și lași frigiderul gol. Dar trebuie sa fii pregătit să accepți dezordinea, și tot ce va fi de pe urma faptului că niciunul din voi nu se implica. Daca reușesti sa accepți, e doar chestie de timp pana îți vei cistiga soția de partea ta. Pentru că va realiza la un moment dat că trebuie să facă ceva. Și încă ceva: va trebui sa reziști presiunilor ei de a face. I-o poți întoarce că nu faci decat daca faceți împreună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia ar trebui să te părăsească imediat.

| Emt92 explică (pentru anonim_4396):

Hmm... Aici nu e vorba de a avea o "sclava" in bucatarie happy sa stea 3-4 ore pentru o mancare amarata. E vorba de a aduce o contributie

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing eu gătesc zilnic și surpriza Pam Pam fac și curat laughing deci sunt idioata ca ii gătesc mâncare sănătoasă copilului meu și ca mențin casa curata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu mai gătesc de vreo 15 ani multe femei.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi nu exista mâncare cumpărată în casă tot ce punem în farfurie e proaspăt gatit la copil îi gătesc de 3 ori pe zi ca doar nu pot să-l hrănesc cu chimicale din borcan, niciodată nu am mâncat de la fast food și nici de acum încolo nu am s-o fac! Ma gândesc ca mâncarea pe care o gătesc eu în fiecare zi e mai sănătoasă ca mâncarea ce se vinde la colțu strazi

| cristi202 a răspuns (pentru Emt92):

Contribuția poate fi sa o pui la curățat toate cele necesare. Mai ales ceapa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ziua! Depinde ce ți-a oferit în toți acești ani. Adică dacă și ea lucrează la un job ca și tine sau poate lucrează și mai multe ore ca tine și vine acasă frântă și aduce și un venit mai mare decât al tău, nu văd de ce ar fi o problemă, eu în locul tău i-aș propune să aducă o menajeră, nu ca cele din filme care doarme cu patronii în casă, ci ceva așa ocazional când tu nu-ți mai vezi capul de treabă.
Pe de altă parte se presupune că într-o relație, mai ales căsnicie totul se împarte, printre care nu doar drepturile ci și obligațiile. Deci clar, nebun nu ești însă dacă sunteți căsătoriți, eu una care cred că o căsătorie este sfântă și pe viață, nu cred că trebuie să divorțezi doar din atât, mai ales dacă e religioasă, încearcă pentru început să găsești niște strategii înainte de a face pasul ăsta. Strategii de a te impune fără să ajungi bossy sau strategii de a găsi o cale de mijloc. După astea dacă nimic nu se schimbă poți să te gândești și la divorț. Oricum tu ai decizia finală, eu doar încerc să-ți dau niște sfaturi.
Și JOS PĂLĂRIA din partea mea. Sunt o tipă plină de prejudecăți (și eu le am deși încerc să le arăt pe ale alora?) legate de sexul masculin însă cum spuneam altcuiva, viața e plină de netipare și chestii ieșite din comun sau bizare ori paradoxale încât nici prejudecățile nu-și au loc în viața asta diversă și complexă? Tu ești unul dintre cazuri. Un bărbat care știe să aibă grijă singur de el, mai ales la treburi "femeiești" (cum aud generația trecută de femei că spun, că bărbații nu știu să facă nimic în casă) tu le închizi gura tuturor femeilor ălora frustrate. Deși în relația ta de cuplu ai preluat puțin din comportamentul exact al acelor femei (sorry că spun și asta, dar și ăsta este un adevăr).
Ca și sfat final, îți spun să încerci o terapie de cuplu și să cauți tot felul de strategii pentru a o implica și pe soția ta, în ceva ce până la urmă îi revine și ei și abia în final să te gândești la despărțire. Iar ca un bonus, încearcă să ți notezi niște chestii pe telefon sau într-un carnețel pentru că uneori când ai scrise niște chestii le vizualizezi mai bine și îți rămân acolo și pe viitor când vei decide să faci balanța decisivă.
Spor și Dumnezeu să vă aibă în pază. (Dacă ești de altă religie sau fără vreo religie, sorry că amintesc între timp și de God).