| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!

Am si eu o problema cam de mult timp...Parintii mei nu pea se mai inteleg dupa 18 ani de casnicie..mama mai sta cu tata doar pentru mine si fratele meu de 8 ani,deoarece se gandeste la viitorul nostru. Tatal meu se imbata cam o data pe luna si face foarte urat,ne bate pe toti ne trezeste din somn pentru a vorbi cu noi lucruri urate despre mama si ce mai bate el campii acolo,si de cateva ori a batut-o pe mama in fata noastra in miezul noptii in timp ce tipam sa o lase.
Mama spera sa vanda un teren pe care-l are in Azuga pentru a ne cumpara un apartament in Bucuresti sau undeva aproape de Otopeni,s-a saturat de atatea,si eu la fel, ma doare sa-i vad asa. tata nu comunica cu mine decat atunci cand este beat si nu ma baga prea tare in seama in viata de zi cu zi, mama este cea mai buna prietena a mea si stiu ca este foarte greu pentru ea de atata timp sa indure asta.chiar acum plang, deoarece este un subiect foarte delicat pentru mine.m-am gandit ca poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi...Va multumesc sincer!

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Laura!

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

| anonim_4396 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Felicitari pentru aceasta initiativa, Jos palaria TPU!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru anonim_4396):

Va multumim tare mult pentru un bun venit atat de generos, ceea ce ne da speranta ca tot mai multi dintre voi vor beneficia de serviciile noastre. Pentru ca problemele cu care va confruntati reprezinta subiecte delicate, iar unii dintre voi se pot simti in largul lor mai degraba in mediul online, va indrumam sa ne transmiteti mesajele voastre la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

| anonim_4396 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Eu am trecut de acea vreme dar cum vad vreo problema am sa le arat adresa dumneavoastra, o sa intalniti multe cazuri aici pe TPU, numai ca unora le este teama de repercursiuni din partea parintelui in cauza sau persoanei agresive. Succes si sa va dea Dumnezeu putere si sprijin sa ajutati cat mai multi copii!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumim foarte mult!

| mya27 a răspuns:

Parerea mea este ca treaba asta nu merge deloc bine. Din cate spuneai tu mama ta sta cu tatal tau doar pentru viitorul vostru, insa faptul ca se intampla ce se intampla nu inseamna ca aveti un viitor mai bun. Astfel cred ca va este mai bine tuturor daca s-ar desparti. La urma urmei nu inseamna ca rupi definitiv relatia cu tatal tau; si cred ca astfel ar fi mult mai bine.Eu iti urez mult succes pe viitor si te sfatuiesc sa discuti serios problema cu mama ta. Incearca sa te linistesti si sa lasi plansul deoparte. In astfel de probleme nu e bine sa stai singura, deci vorbeste cu mama ta, caci probabil asta i-ar da si ei putere.

| TudorLauraMaria95 a răspuns (pentru mya27):

Divortul nu e o optiune..nu avem unde sa mergem...si eu vorbesc foarte multe cu mam... mersi oricum de raspuns. apreciez