| Roli_1199 a întrebat:

Salutare tuturor, as dori raspuns cat de mai urgent, deci m-au santajat m-au amenintat cu bataia/moartea, niste oameni va spun cum s-a intamplat totul!
Deci eu lucram la o cafenea si am plecat de acolo, peste un an seful de la cafenea l-o dat afara pe omu care lucra acolo si dupa ce l-o dat afara m-a intrebat pe mine daca vreau sa ma duc si am zis ca da, de ce nu daca ala pe care l-a dat afara nu mai lucreaza.
Mi am spus hai sa ma intalnesc cu ala care lucra acolo sa nu creada ca am ceva cu el si am mers sa ma intalnesc cu el, apoi am inceput sa vb cu el, si au mai venit ceva prieteni cu el, apoi peste vreo 30-40 minute a inceput totul, omu crede ca din cauza mea sefu de la cafenea l-a dat afara! Dar nu ii adevarat si el nu crede acest lucru si acum m-a pus ca sa ii cumpar in fiecare saptamana 25 de litri de benzina "pentru ca nu lucreaza si nu are bani de benzina din cauza mea " si mai trebuie si sa ii dau 2000 ( douazeci de milioane de lei ) si dupa cand mi au spus toate astea m-au prins si m-au dus la masina si m-au bagat, m-au dus la ceva night club si iar m-au amenintat cu bataia / moartea, si apoi dupa ce s-a sfarsit m-au dus acasa cu masina si acum stiu unde stau, imi stie nr de telefon, tot sad Astea nu sunt oameni, in 20 de ani nu m-am intalnit cu oameni de felul asta, i-ar nu stiu care dintre prieteni ii ceva ruda cu nu stiu ce om mare "Negus" din Oradea, ajutati-ma va rog ca m-au amenintat cu bataia / moartea, si ca imi ia familia, si cu ceva cutit /lama...
Am vb si cu ceva avocat deja, daca nu se calmeaza lucrurile atunci trebuie sa apelez la politie cred, dar problema este ca unul dintre baieti aia au spus ca au nu stiutiu pe cine la politie nu stiu ce sef, ca daca ma duc cumva la politie atunci eu o sa primesc din start 15 ani de inchisoare.
Ceva sfaturi doresc urgent, eu nu sunt un om ca ei, nu m-am batut nici odata, nu am furat, nu am santajat pe nimeni!

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu ai cum să primeşti tu din start 15 ani de închisoare. Pentru ce?
Faci afaceri cu stupefiante? Ai vreo crimă "la activ"?
Merge aia cu flagrantul sau, faci reclamaţie la Poliţia Oradea dar când ajunge cazul în instanţă îl strămuţi la Cluj sau la Braşov, cât mai departe de sfera de influenţă a lu' "jmecheraşu'" ăsta de te ameninţă.
Dacă era cu adevărat vreun "jmecher" sau "gangster" erai mort de mult, sau foarte bătut, în orice caz şi i se rupea. Aşa, el doar merge la intimidare şi, în realitate, nu prea are ce să-ţi facă decât să tot continue să te ameninţe.
Umblă cu reportofon/telefon cu înregistrare/mp3 player cu înregistrare la tine şi încearcă să înregistrezi un astfel de "episod". De asemenea, caută să umbli cât mai des însoţit de unul-doi oameni (prieteni, cunoscuţi, etc.) pentru ca atunci când iniţiezi procesul să ai şi martori că te molestau şi că te căutau căci altfel e destul de complicat de folosit doar o probă audio în instanţă.
Totuşi, află pe cine au în poliţie şi mergi o treaptă ierarhică mai sus.
Sau, pur şi simplu poţi merge la Comisarul Şef din cadrul Departamentului de Crimă Organizată de la Inspectoratul Judeţean de Poliţie Bihor.
Mă îndoiesc că chiar pe ăla îl au la mână.
Mult succes!

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de acord cu @Liviu in mare parte.
Ai doua solutii: ori fugi, ori ii bagi unde le e locul (puscariewinking ).
O solutie inteligenta ar mai fi, sa-ti cumperi un reportofon (si telefonul il poti folosi in acest scop) si sa-l ai mereu la tine, si in caz daca acei "oameni" (sunt prea josnici ca sa-i pot numi Oameni cu adevarat oh go on ) te vor mai aborda vreodata, ii inregistrezi, sau mai poti sa pui pe cineva, ca sa va filmeze (merge si cu telefonul) - in felul acesta vei avea dovezi solide (santaj, amenintari cu moartea, etc.). Trebuie obligatoriu sa mergi la politie (chiar de dimineata), nu cred ca vor fi chiar atat de orbi, corupti, ignoranti ca sa nu vada de partea cui este adevarul, ca sa-si permita sa ramana indiferenti la cazul tau sau si mai grav - sa faca tie vreun rau. Oricate pile ar avea cei care te-au amenintat (personal cred ca era o cacealmawinking, vorbe goale), daca organele de ordine publica n-au nimic contra ta (si ei chiar nu auwinking ), nu vor avea cum/pentru ce sa te inchida (ar fi si culmea oh go on )!
Acei indivizi trebuie prinsi in flagrand si inchisi pentru cat mai mult timp (daca ar fi dupa mine, as zice - pentru tot restul vietii oh go on )! Astfel de gunoaie n-au ce cauta pe strazile Romaniei! shame on you
Bafta! thumbs up

P. S. sa ma tii la curent cu ce va urma, chiar imi pasa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe langa celelalte sfaturi (dar du-te obligatoriu si la Politie!) du-te la un magazin Vanatorul si pescarul, si ia-ti un spray defensiv cu piper, e vreo 12-15 lei!

E mai sigur, daca esti atacat, dai un puf doua aluia/alora, si fugi, si suni la 112 imediat daca esti atacat!

Dar e si mai bine, si mai sigur daca ai depus plangere ( Pe cine nu la si sa moara, nu te lasa sa traiesti!) si cand - Doamne ferestesaai nevoie! - spui si ca ai plagere depusa, deci nu e farsa!

| Luori a răspuns:

Nu trebuie sa te feresti sa te duci la politie, sau sa faci ce le ceri Ei te santajeaza, daca vad ca merge ei nu dau inapoi. Cu toata frica pe care o ai trebuie sa mergi la politie. Cel mai bine ar fi si sa ai si dovezi. Iti schimbi nr de telefon. Este important sa nu mai ai nici o legatura cu acei "oameni ". Gandeste-te ca singura nu poti sa te descurci si ai nevoie de protectie! Te ameninta, ca sa iti fie frica. Inchisoare nu te paste, sub nici o forma. Poate ca pe ei!

| Derye a răspuns:

Mergi la politie, depui plangere impotriva lor. Le zici ca nu vrei sa le dai aia 2000 RON si aia 25 L benzina la telefon si apoi te plimbi putin prin zona cu cativa prieteni (ei mai in spatele tau). Daca se iau de tine, vei avea martori + partea cu inregistratu'. Un prieten ii poate inregistra cu camera. Ii dai in judecata si cel putin 1 an inchisoare vor face. Tu esti asigurat, ai martori, ai proba. Daca sunt prea corupti si nu le face nimic, mergi la alta sectie de politie si repeti faza. La resedinta de judet sau nu stiu, in capitala nu stiu cum e cu chestiile astea.
Cand ies tipii aia din inchisoare, nu au cum sa se ia de tine. Daca o fac, fiind recidivisti, fac alti ani de inchisoare, de data asta durata fiind mai lunga.

E simplu. Mai bagi si tu ceva bani p'acolo, ca deh, asta e Romania.

SAU

ai putea sa te muti in alt oras!

| candycarrie a răspuns:

Vorbeste cu seful tau, spune'i ce probleme ai si poate il va reangaja.si nu chiar toti politistii sunt corupti. mie mi se pare ca te cam iau astia de fraier. te'au vazut de treaba si acum gata.sa ii dai tu bani de benzina? nu iti fie teama sa mergi la politie, nu ai facut nimic rauhappy succes>big grin

| Liviu a răspuns:

Sfatu meu
Ori te muti fugi de nenorciti
Ori fugutza la politie mai dai si niste bani daca e nevoiehappy
Vorbesti frumos se face flagrant si etc
explici tot frumos la politisti iei legatura si cu fostul patron al "agresorului"
Si sa il lamureasca ca nu la dat afara din cauza ta'
Sincer eu oameni astia i-as impusca insa.traim in romania asta imi aminteste ca numai in romania se intampla asta
uneori ma urasc si pe minesad ca sunt roman dar asta e'
Traim intre oameni trebuie sa ne comportam ca atare

| adryano_3550 a răspuns:

da in primul rand astia sunr soareci de cartier, suna la televiziune pro tv sau antena1 ia legatura cu politia dupa care il suni si il chemi sa ia fraeru momeala (bani) vezi ca trebuie sa vina el ca sal poti infunda dupa care pleaca in alt oras sau in alta tara, nu te lasa intimidat fa-o ca asa se invata minte bulangii, sa revii cu amanunte, bafta

| Ingerasull99 a răspuns:

Ia-ti un pistol si tragi in ei, pentru legitima aparare! have fun!

| seryf50 a răspuns:

Ingramaditiva mai multi prieteni si batetile boto si gata nu mai fugi de ei incearca si vei vedea nu trebu sa ai niciodata frivca in tine cat aprieteni care se antreneaza cu boxul sau alt ce va karata takvando sau alte sporturi
ca daca vei lasa asa se vor batea joc de tine tot pasul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca te-a mancat in fund sa-l cauti pe ala. ce nu puteai sa incepi munca pur si simplu? doar nu tu- l dadusesi afara.ci patronul.acuma mergi l-a politie si poarta cu tine un spray paralizant. tinel pregatit mereu. nu mai crede prostiile lor si nu-ti fie frica, fiindca ei pe asta conteaza cel mai mult.pe frica ta.este o lege si te va apara daca mergi la politie.

| andra_7810 a răspuns:

Du-te la politie mai ca lucrurile nu se schimba, si daca primesti ani te duci la politia din bucuresti le explici totul si gata.sau daca ai pile pai pe aia ii ia d****, sau mai bine spune-i sefului toata treaba si gata el o sa rezolve.