Anna
| Anna a întrebat:

Se spune ca barfa este arta de-a nu spune nimic, astfel ca sa nu ramana nimic de nespus.Barfa este ceea ce nimeni nu pretinde ca iubeste, dar place tuturor. Ce parere aveti despre aceasta? Cum credeti ca putem "combate" zvonurile/barfa?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Se spune ca intr-un sat era o femeie clevetitoare, barfitoare, rea. Un om intelept a mers la ea si i-a spus: rupe penele de la mai multe gaini, pune-le intr-un sac si apoi mergi in tot satul si arunca-le pe strazi. Dupa ce femeia a facut toate astea, s-a intors la intelept, care i-a spus: acum mergi si aduna-le pe toate.
Barfa se aseamana cu ilustratia de mai sus, oricat de mult am incerca sa ne retragem vorbele, ele tot vor ramane, fie in sufletele altora, fie ca si actiuni nefavorabile... nu e imposibil sa nu fii atras intr-o asemenea discutie cu x si y despre z, putem combate barfa prin a spune lucruri pozitive despre altii, nu doar rele...

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu fac in asa fel incat sa fiu pre ocupata ca sa mai fiu tentata sa barfesc.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi;
esti intelept daca stii care jumatate!
Sa nu plecam urechea la barfe, sa-i ignoram pe barfitori!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Ii ignoram pe cei care barfesc, nu initiem si nu dezvoltam subiecte de barfa!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Eileen si Oliana...credeam ca de data aceasta nu e nevoie sa specific sursa... Era logic ca toata lumea stie acele citate! Mi s-au parut relevante, parerea personala fiind cea exprimata de ele!
In general precizez sursele citate!
Nu mai sariti asa la gatul meu!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Fara intentie, de multe ori oamenii, mai ales femeile, se trezesc vorbind de cineva... uneori nevinovati, alteori cu rautate...Se apare ca barfa ii apropie pe oameni, ca si o tigara... ii ajuta sa-si faca "prieteni"... Cei care barfesc sunt persoane plictisite de monotonia vietii pe care o au, fie au un complex de inferioritate si incearca sa castige superioritate in fata propriei persoane sau in fata altora, ponegrindu-i pe altii...persoane invidioase...
De cele mai multe ori femeile, pentru ca ele sunt cele mai barfitoare, sunt atat de incantate de ele incat nu-si mai dau seama de slabiciunile lor, de greselile pe care le fac. Ar trebui sa promitem ca vom renunta sa mai privim in gradina vecinei, pentru ca fiecare dintre noi este frumoasa si desteapta in felul ei...

eileen
| eileen a răspuns:

Alessa, daca ai acces la TPU e logic, ai acces si la google. Ana putea foarte bine sa dea un search si gasea printre alte, si textele tale. Numai ca aici se vor pareri personale si experiente proprii, iar daca, tineai neaparat sa pui citatele tale, care sunt folositoare, trebuia sa dai si sursa, asa e frumos. Rusinicaaaaaa (citat: carcotasii)

eileen
| eileen a răspuns:

E nevoie sa specifici sursa, dar e de preferat sa iti spui parerea proprie nu ce au zis altii. Fii si tu unica. Daca esti bun asta nu inseamna ca esti prost.

eileen
| eileen a răspuns:

Si apropo, parerea personala exprimata de un citat este un oximoron in toata regula!

April
| April a răspuns:

Barfa nu e o arta-asta ar mai lipsi sa fie tocmai ea cea de a opta arta-si nici nu place tuturor.Este drept ca cei care o practica sau o consuma nu recunosc ca le place. Dar faptul ca reviste precum Cancan, Libertatea sau emisiuni ca cela ale lui Brancu, Moraru si cate altele care misuna prin minunata noastra massmedia au succes la public, denota ca intr-adevar barfa a devenit, din pacate, ocupatia de fiecare zi a multora dintre noi.Iti faci iluzii daca crezi ca poate fi combatuta si sunt mai multe motive de scepticism; in primul rand ea raspunde celei mai de jos trepte a curiozitatii, cea de a afla nimicuri, in al doilea rand e efortul intelectual minim pe care il cere caci una e sa citesti Libertatea si alta e sa cumperi Romania literara. Din pacate interesul pentru lucruri minore, senzationale, facile, are tendina de a creste si nu e un specific national; parca acum cativa ani memoriile Monicai Lewinski faceu furori in America... Daca ma gandesc bine mi se pare ca lumea se afla in declin. Tendinta aceasta de a face totul usor
; nu ne mai folosim picioarele si mergem doar cu masina, nu ne mai folosim toate ariile cerebrale, ce e sacru pare a disparea din viata noastra nu mai spun de dragostea de semeni, totul pare a duce la o cadere spirituala a umanitatii... Aproape imi pare ireal ca o povesta faptul ca Beethoven era ascultat de sali pline in delir sau ca Verdi era de-a dreptul divinizat... EI, si uite asa am pornit de la barfa si am ajuns sa filozofez despre viitorul umanitatii...Scuza-ma...

| LuS[z] a răspuns:

Lumea a vorbit vorbeste si va vorbi in continuare despre ceva care in mod normal nu ar trebui sa o intereseze. cel mai bine e sa ignori zvonurile si sa faci abstractie de comentariile care te deranjeaza. e un lucru foarte urat sa vorbesti pe cineva de rau in absenta lui.inseamna ca devii un las daca faci asta. daca ai ceva de spus vorbeste in fata respectivei persone si nu pe la spatele ei

| elena a răspuns:

Anna, raspunsul meu vine foarte tarziu, dar barfa omoara personalitatea unei persoane, este ucigatoare, cand afli, ca tot cartierul stie ca esti...desi nu esti..., doar pentru ca ai o vecina, pe care o crezi binevoitoare, pe care o primesti in casa si ii asculti toate nimicurile, pe care tu nu le bagi in seama, pentru ca nu esti barfitoare (scuze mii, pentru repetarea cuvintelor, dar vreau sa fiu convingatoare)..."intr-un plop nu arunca nimeni cu pietre, dar intr-un mar, daaaaa..." am mancat aceasta "paine", m-am saturat, de mult, de ea..."gura lumii o astupa doar pamantul", dar pana atunci, eu raman o fiinta dezirabila, in fata lumii...nu stiu, daca am fost coeerenta in raspunsunsul meu, dar cand aud de barfa, mi se face negru in fata ochilor si a inimii, pe cine sa iubesti, sa urasti, in cine sa ai incredere...

| bunica a răspuns:

Omul inteligent stie ca lumea este o barfa, hai...sa fim seriosi ca nu este persoana sa nu barfeasca dar nu ne place sa recunoastem.

| Delia 75 a răspuns:

Cred ca ne-am putea dispensa de barfa... nu este un rau necesar, ci o cale meschina de a obtine ceva. Incerc sa le vorbesc oamenilor fara ocolisuri, privindu-i in ochi pentru a vedea cu adevarat ce gandesc. Pana la urma "ochii sunt oglinda sufletului" nu?

carla
| carla a răspuns:

La o intalnire cu fetele, mai barfim putin, cu masura, nu cu rautate. face bine din cand in cand.hee hee

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Barfa e sanatoasa...si merge f. bine cu niste seminte laughingbig grin

| cristi a răspuns:

Eu cred ca barfa este un pacat de care fiecare ne facem vinovat,. fiecare a barfit cel putin odata in viata, din pacate de cele mai multe ori barfa este mai puternica decat adevarul facandu-i pe cei care o aud sa creada lucruri diferite de realitate. Aceasta duce de cele mai multe ori la pierderea increderii celorlalti. oricand poti fi victima unei barfe care te poate afecta f mult. Cred ca ar trebui sa ne analizam sentimentele si trairile pentru a intelege ce anume ne impinge la barfa

| white a răspuns:

Barfa si zvonurile nu se vor opri niciodata, ele sunt medicamentul perfect pentru persoanele slabe, persoane ca in putinul timp pe care il au liber il irosesc rostind vorbe goale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog sa treceti sursa, atunci cand copiati raspunsul de pe google.
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Ii ignoram pe cei care barfesc, nu initiem si nu dezvoltam subiecte de barfa!
Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi;

esti intelept daca stii care jumatate!
Sa nu plecam urechea la barfe, sa-i ignoram pe barfitori!
Culese si selectate by Ovidiu ( www.secretul.go.ro ) 12/11/2005

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barfa asta... e ca un drog!
Atunci cand il iei devi DEPENDENT!
Treaba asta a fost incercata pe propia piele... dar dupa lungi ''cautari'' de a gasi calea scaparii am reusit.
Acum sincer mi se pare un pacat, este urat sa barfesti pe cineva!
Lasate barfita/barfit dar nu raspunde cu aceeasi moneda, vei fi tratata/tratat mai rau.
Eu am inceput cu barfa din cauza unei... x-( (nu conteaza) care ma provocat iar eu fraiera i-am raspuns!
Si faza cea mai rea a fost ca era fata populara careia i se dadea totul pe tava si care daca era suparata pe tine sau pur si simplu nu-i place fata ta iti intoarce tot cercul de prieteni si cunostinte in potriva ta.
Asa ca fac un fel de anuntlaughing:
Spuneti STOP barfei! va roooooooog...

| eileen2 a răspuns:

Pentru Eileen, atentie ca ceea ce ai povestit tu este din "auzite", adica dintr-o "vecinatate" a barfei. Ceea ce relatezi tu este dintr-o carte ortodoxa si este vorba de un SFANT.
"Este un episod în viaţa sfântului Filip Neri care şi astăzi ne poate fi de folos în trăirea vieţii creştine. Într-o zi, o femeie a mers să se spovedească la acest preot sfânt şi s-a acuzat că avea obiceiul de a vorbi de rău pe anumite persoane. Sfântul preot i-a dat dezlegare şi totodată, i-a dat şi o pocăinţă specială. I-a poruncit să meargă acasă, să ia o găină şi întorcându-se la el, pe stradă să smulgă toate penele acelei găini. Femeia a plecat şi a ascultat de porunca preotului. Însă când a ajuns din nou în faţa lui femeia a primit din nou o altă poruncă: "Acum întoarce-te acasă şi pe drum strânge una câte una penele pe care le-ai împrăştiat pe stradă venind până aici". Femeia răspunde, ce-i drept, că aşa ceva este imposibil deoarece vântul a împrăştiat peste tot penele smulse de ea. Atunci sfântul Filip Neri încheie şi spune femeii: "După cum e imposibil să aduni penele odată ce au fost împrăştiate de vânt, la fel e imposibil să retragi bârfele şi defăimările odată ieşite din gură". Şi aici orice comentariu ar fi superfluu.