| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova? Cunoasteti persone? Credeti ca zvonurile despre ei sunt bine intemeiate? Vreau sa aflu parerea voastra mai detaliata.Multumeschappy.

66 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Am un prieten de religie iehovistă, n-am avut probleme cu ei.Mi-a explicat faza cu transfuzia de sânge, e o aberaţie pe care a fost obligat să o creadă. De la el am auzit că în biblia creştină creştină la subsolul paginii scrie undeva dumnezeu = iahve. Oricum, cel mai bine e să nu devii membru, dar nici să te fereşti de ei ca de ţigani.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Versete scoase din biblia crestina.Tradusa cum au vrut ei.

| sabin89 a răspuns:

Am avut doi colegi de scoala. Unul din ei s-a retras din secta si mi-a spus o serie de lucruri despre ei. Au facut o gramada de preziceri, care nu s-au implinit. Au mai facut multe afirmatii pe care pe parcurs le-au schimbat. Si de fiecare data aduc ca scuza un text de la Proverbe care zice ca "Lumina merge crescand pana la miezul zilei". Au stabilit ca 1914 a fost un an profetic si ca de atunci a inceput "timpul sfarsitului". De atunci incoace, in fiecare an, in fiecare luna si in fiecare saptamana spun: "Mai e putin", "mai e putin", "the end is around the corner". Cum "around the corner", cand au trecut deja o suta de ani? In mod sigur il vor recalcula si pe asta, il vor inlocui cu un an mai recent. Iar scuza desigur va fi tot aia: "Lumina merge crescand".

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Atatea religii si toate pretind ca ea e cea reala ce sa spun toate sunt la fel

| Crucified a răspuns:

Mdea.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Corect, penticostalii nu au la baza paginismul, au la baza isteriile colective, bolboroselile penibile, topaiala intr-un picior in stare de transa, scalambaiala si maimutareala mistico-deliranta, au la baza minuirea serpilor si dansurile ca la discoteca in biserica. Si daca ii intrebi unde scrie despre aceste practici in Biblie dau in bilbiiala ca nu stiu ce sa raspunda.

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Nu am văzut aceste manifestări în nici o biserică penticostală în care am fost!

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Ai sa vezi si personal la un moment dat. Iar cind ai sa vezi acele practici ai sa pleci de la penticostali? Te intreb asa, de curiozitate.

Pina atunci cauta pe youtube si ai sa gasesti o multime de filmulete.

P.S. Nu esti fosta "I have a dream"?

Răspuns utilizator avertizat
| roxaa15 a răspuns:

Sunt cea mai periculoasa secta.Au o campanie agresiva de a atrage oameni in secta lor si daca nu cunosti Biblia foarte bine te zapacesc de cap, plus ca ei propovaduesc cu o Biblie modificata

| charonmario a răspuns:

Lory numa un lucru iti zic daca esti bolnav si esti martor si ai nevoie de transfuzie de sange o sa mori de fapt e sinucidere si mergi in IAD ca te sinucizi ia zi cum e e dreapta religia martorilor plus ca au scos din Biblie intr-o veselie

| charonmario a răspuns:

Da esperanta in sfarsit un raspuns pertinent bravo

Răspuns utilizator avertizat
| olgun a răspuns:

Sunt crestini.

| Razvanjerrry a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat sa te feresti de ei pentru ca ei sunt finantati de americani.Parintele Ilie Cleopa spunea ca acestia sunt cei mai periculosi. Tu du-te doar la Biserica Ortodoxa sa nu cumva sa mergi la ei.http://bataiosu.wordpress.com/......ti-oameni/
Iti las aici o pagina in care o sa vezi cateva lucruri pe care se spun si le spune Parintele Ilie Cleopa despre sectari si ca sa vezi ce oameni speciali si desavarsiti o avut si are Ortodoxia.

| casablanca40 a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Ipocrizie absoluta. Intelegi ca sectari la randul lor va considera pe voi o secta? Voi nu va considerati una si nici ei. Fiecare credeti ca detineti adevarul folosind aceleasi argumente.

| Razvanjerrry a răspuns (pentru casablanca40):

Pai Biserica numita Biserica Adevarata adica Ortodoxa este de 2000 de ani. Pentru mine Biserica care se numeste Biserica si nu are cele 7 Taine nu se numeste Biserica. Poate ma insel, dar asa cred. Caci eu cunosc ca numai in Biserica Ortodoxa se savarsesc cele 7 taine fara de care Botezul, Mirungerea, Spovedania nu te poti mantui.

| AskAlex a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Şi totuşi, sunt mult mai mulţi catolici decât ortodoxi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Sunt religii mult mai vechi care si ele sustin ca daca o biserica nu face x lucruri, nu e adevarata.

| casablanca40 a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Serios? chiar crezi asta? Documenteaza-te te rog.
Intai si intai Biserica ortodoxa a luat nastere in 1054 - http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83
In al doilea rand catolici au tot cele 7 taine, exact ca ortodocsi.
Esti un bun exemplu de indoctrinare ortodoxa. Realizezi ca tot ce ai scris reprezinta de fapt ce ai auzit de la popa din biserica? Nu cunosti aproape nimic despre celelalte religi, dar poti afirma cu o fermitate absoluta ca biserica ta este cea adevarata.

| charonmario a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Razvane cleopa daca zicea ca e credincios cum a putut sa afirme asemenea ineptie de asta e ortodoxia unde e azi din pacate trist trist trist

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Razvane arata in Biblie unde sunt cele 7 taine si eu manac pagina aia Biserica ortodoxa sa ingropat singura din cauza traditiei pacat

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Casablanca vorbestî sa nu adormi catolici 900 milioane ortodoxi 350 milioane

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru U2lrish):

Biserica ortodoxa a luat nastere in 1054. Eu ma refer la BISERICA ca institutie si nu la dogmele sale. Oricum exista religii mult mai vechi ca ale voastre, deci a te impune prin vechime este un gest ipocrit indiferent daca acesta ar fi 2000 de ani. Oricum daca ne gandim ca omul modern a aparut in urma cu 200.000 de ani, 2000 de ani reprezinta o perioada relativ scurta.

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru U2lrish):

Pe nimeni nu intereseaza? Iti spun eu ca pe ateii ii intereseaza, numai pentru as face o idee intre celelalte religii si crestinism, precum si de dogmele preluate de crestinism de la religiile mai vechi. Ti-am mai zis 2000 de ani este o perioada scurta, asta daca nu cumva crezi ca pamantul a fost creat acum 6000 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Razvanjerrry a răspuns (pentru charonmario):

Pai uite ca sunt :
1.Botezul: cand Iisus se Boteaza in raul Iordan.
2.Impartasania: cand frange paine si le da vin apostolilor: ´´´Luati mancati, acesta este sangele meu al legii celei noi care sa frange pentru voi spre iertarea pacatelor´´Si cu painea la fel.
3. Sfanta spovedanie cand Iisus le da putere apostolilor sa ierte pacatele oamenilor si dupa aceeea le da aceste puteri la preoti si arhierei.
4. Mirungerea:cand L-a uns pe Iisus Hristos pe cap cu mir.
5. Sfantul Maslu: care este sfintirea mirului spre tamaduire sufleteasca si trupeasca.
Mirungerea ma refer la botezul unui copil caci acela este un mirspecial care se face o data la un an sau la activa ani, nu stiu exact.
Exod: 38, 29:A facut de asemenea mir pentru sfanta ungere si tamaie mirositoare, curate si cu iscusinta alcatuite de pregatitorii de aromate.
LXXXVIII, 20. --Aflat-am pe robul meu David si cu mirul meu cel sfant l-am uns.Marcu VI, 13. --Si scoteau afara demoni multi si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i faceau sanatosi. Marcu din Noul Testament.
6.Casatoria. Nunta este o taina pentru ca Iisus a participat la nunta din Cana Galilei asta inseamna ceva.
7.Preotia: o gasim in Vechiul Testament:
Exodul; 28, 3:´´Vorbeste cu toti cei cu inima inteleapta, pe care i-am umplut cu un duh de pricepere, sa faca vesmintele lui Aaron, ca sa fie sfintit si sa-Mi implineasca slujba de preot.
Nu le-am pus in ordine dar fiind toate scrise din Sfanta scriptura sunt ele luate fiind ele porunci sau fapte.

| Razvanjerrry a răspuns (pentru casablanca40):

Decisi mie nu mi se pare si nici nu cred ca doar ca sunt ortodox ma va mantui fara sa fac eu nimic sau fara sa implinesc poruncile.Dar iti spun din proprie experienta ca am avut niste vecini martorii lui Iehova sinu se vorbeau bine de ei.Nu zic asta doar pentru ca ascult ce zice lumea dar eu doar ascult de un bun duhovnic care a fost printre sfinti si care tot a convertit baptisti si penticostali la ortodoxie. Eu nu am nimic cu penticostalii sau ortodocsii eu ascult in mare parte ce zice popa asa cum zici u. Aaaa sa nu uit, Ilie Cleopa nu a fost un simplu ´´popa´´ ci a fost si prigonit pentru ca ii invata pe oameni si inchis nu stiu cati ani. A pustiit 7 ani impreuna cu parintele Cleopa. Pentru mine de la cei ca acestia trebuie sa ascultam si pe Dumnezeu. Si iti mai spun si ceva. Nu este padure fara uscaturi: In orice religie fie si ortodoxa fie orice. Dar la Ilie Cleopa si la Arsenie Papacioc si altii precum Arsenie Boca cei mai renumiti:JOS PALARIA.

| Razvanjerrry a răspuns (pentru casablanca40):

Nu prea ai raspuns bine dragul meu. Biserica a luat nastere in anul 33 dupa Hristos evident. Ma refer Biserica ca si institutie.

| charonmario a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Razvan asa e nu contest asta insa religia ortodoxa de cand e sfanta traditie introdusa si cum inteleg ei lucrurile sa perisat tot ceea ce era esenta ortodoxismului inainte de marea schizma ghici ce religie era ia sa vedem stii happy

| charonmario a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Razvan asa e nu contest asta insa religia ortodoxa de cand e sfanta traditie introdusa si cum inteleg ei lucrurile sa perisat tot ceea ce era esenta ortodoxismului inainte de marea schizma ghici ce religie era ia sa vedem stii happy Razvane uita'te la trairea lor si cum sunt si ce propovaduiesc nu intelegi nimic din liturghie e un nonsens total si cu betia tot in rai ajungi si cu curvia las ca o fi loc si pentru el doar Dumnezeu e bun nu si multe alte lucruri

| Razvanjerrry a răspuns (pentru charonmario):

Pana la infaptuirea Bisericii oamenii sau mantuit prin Sfanta Traditie care ce este acesta?
Sfanta Traditie este transmitera cuvantlui lui Dumnezeu de catre Duhul Sfant prin viu grai. Nu s-a scris niciodata.Pentru ca oamenii timp de 4108 ani s-au mantuit prin Sfanta Traditie. Dupa aceea s-a infaptuit Biserica Universala in anul 33 dupa Hristos.In 1054 s-au format doua religii diferite din cauza Filloloquei emisa de catre catolici spunand ca Duhul Sfant este si de la Tatal si de la Fiul.Dar nu este asa ci este ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal.
Dar credinta ortodoxa din cate stiu eu toate dogmele tainee sunt mentionate in Biblie fie de Vechiul Testament sau de Noul testament. De exemplu preotia:Iisus nu a spus nimic despre preotii din Vechiul Testament asa ca este foarte buna si astazi. Iisus unuele din Vechiul testament lea mai modificat

| Razvanjerrry a răspuns (pentru charonmario):

Dragul meu Sfanta Liturghie este jertfa fara de sange. In fiecare Slujba de Liturghie este jertfa dara de sange este sangele celui nou a lui Iisus Hristos al legii celei noi. Caci pentru iertarea pacatelor dupa Iisus nu mai este nevoie de jertfire cu sange decat pocainta. Prin Sfanta Liturghie primim viata vesnica, impartasanie cu trupul si sangele si corpul lui Hristos.Eu ma merg la Biserica din cand in cand si nimeni nu a zis ca e bine sa te imbeti nimeni nu a zis ca e bine sa curvesti.Cei care merg la Biserica si dupa aia injura si fac de a lor lucruri asta e treaba lor.Asta nu inseamna ca toti sunt asa.Tu crezi ca la penticostali sunt toti sfinti? La baptisti sunt toti sfinti?
La catolici sunt toti sfinit?
Tiam spus deja nu exista padure fara uscaturi in orice religie ai fi.
Nu vorbim de religii orientale ca astea nu sunt religii.Am sa-ti spun acum cateva cuvinte din Catehismul Ortodox despre ce inseamna Sfanta Liturghie:
Painea si vinul care se duc la altar pentru savarsirea sSfintei Impartasiri se prefac in Trupul si Sangele Domnului in timpul Sfintei Liturghii cand se canta: ´´Pe tine te laudam...´´ Atunci protul se roaga in altar si zice:
´´Doamne trimite Duhul Tau cel Sfant peste noi si peste darurile acestea ce sunt puse inainte si fa adica painea aceasta cinstit Trupul Hristosului Tau iar ceeste in paharul(potirul) acesta cinstit Sangele Hristosului Tau Prefancandu-le pe dansele cu Trupul Tau cel Sfant.
Prin aceasta rugaciune painea si vinul se prefac in Trupul si Sangele Mantuitorului in chip minunat si nepatruns in mintea noastra asa ca dupa aceaa raman numai pentru simturile trupesti paine si vin dar de fapt sunt Trupul si Sangele Domnului.
Folosul Sfintei Impartasanii celui cel ce se impartaseste:
-Unire cu Hristos de la care se sporeste harul dumnezeiesc
-Slabirea inimii inspre rau
-Curatire de pacate -
VIATA VESNICA
Dar nu se pot inpartasi numa cei vredinici cu pocainta si nadejde sigura in Dumnezeu dar cine se impartaseste cu nevrednici atrage osanda grea.
Foloasele Sfntei Impartasanii mai sunt:
Jertfa pentru iertarea pacatelor celor vii si celor raposati.
Si dupa cum ti-am spus ca aceasta jertfa este fara de sange care se numeste si jertfa nesangeroasa sau fara de sange.
Sper ca te-am lamurit un pic cat de cat cum merge treaba su Sfanta Liturghie si ce este ea. Ca sa o si intelegi. Iti dau un sfat daca vrei:
Mergi la Biserica in toata Duminica si sarbatori si te roag seara si dimineata cat poti si sa vezi ce fain o sa te simti si cum vezi viata altfel. Aaaaa si vezi ce predica ´´popa ´´ sa vezi ca nu e ce crezi tu.

| gsjsjjs a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Dar si ortodoxismul a plecat de la evrei straight face

| Laura2502 a răspuns:

Eu nu sunt martora, sunt doar curioasa pentru ca am auzit multe rele despre ei.

| Devyd a răspuns (pentru Laura2502):

Si eu am auzit la fel,si stiu un caz,o femeie avea nevoie de transplant de rinichi ( sau ceva de genu,daca nu ea murea ), si nu a dorit sa il faca deoarece religia nu ii permitea, sotul ei i-a facut totusi in nestiinta ei, acesta urmand sa ii spuna adevarul dupa o vreme, ea afland vestea s-a dus la asa zisi Martori lu Iehova si acestia iau spus ca trebuie sa isi sacrifice unul din copii sau pe ea, si aceasta sa sinucis.
Insa nu pot confirma 100%, dar aceeasi poveste am auzit-o din 2 locuri total diferite.

| mosc a răspuns:

Am aceeasi parere ca despre orice nebun, pardon credincios.