| JackTh3Ripper a întrebat:

Seara buna tuturor as dori sa stiu daca cineva poate frauda un cont iban adica ma refer un prieten vinde ceva si nu are cont de brd si ala care vrea sa ii cumpere produsu a spus ca vrea sa ii faca transfer dar doar la brd si m-a intrebat pe mine daca pot sa il ajut deci nu o sa fie nici o problema?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este nici o problema. Trebuie sa dai doar IBAN-ul si numele. In rest nu trebuie date alte amanunte. Oricum, spune-i prietenului ta ca face o mare prostie. Sa trimita produsul doar contra ramburs. Altfel vei intra si tu la belele. Cumparatorul nu va trimite banii si prietenul ta va zice ca tu i-ai luat. Va trebui sa scoti extras de cont de la banca s-ai dovedesti ca n-ai primit banii si scapi. Doar ca el va ramane cu paguba in buget.

| JackTh3Ripper explică (pentru Salontanul):

Ma cunoaste de multa vreme am cont pe my brd si pot sa ii fac screenshots la toate tranzactiile

| JackTh3Ripper explică (pentru JackTh3Ripper):

Deci oricum nu se poate intampla nimic doar sa il alimenteze contul

| Salontanul a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

E! Atunci ramane o singura problema: cumparatorul sa nu-i mai trimita banii. De ce nu trimite obiectul contra ramburs?

| andreia67 a răspuns (pentru Salontanul):

Iti explic eu. E mult mai ieftin ca cumparator sa-i pui vanzatorului banii in AVANS in cont. Si dupa ce ii intra banii sa iti trimita produsul. Si nu e nici un risc. Daca vanzatorul nu trimite produsul stii exact cui ai trimis banii, daca cumparatorul nu ridica coletul e paguba lui deci practic ai certitudinea ca si cumparatorul nu se razgandeste. In plus taxele postale sunt doar de 5-6 lei si nici nu faci ca vanzator 2 drumuri la posta. Rambursul e mai scump, costa de la 12 lei in sus in plus nici vanzatorul nu are certitudinea ca cumparatorul ridica coletul nici cumparatorul ca e ceea ce a comandat in colet. Omul a vrut BRD pentru ca are BRD in drum si plateste direct la casierie fara comision ori are cont BRD si transfera interbancar gratis. Deci e o problema de costuri si comoditate.

| JackTh3Ripper explică (pentru Salontanul):

Este vorba mai tare despre un cont de pe un joc chestia cu produsul a fost doar un exemplu ala a zis sa ii de cv si dupa ii baga bani apoi eu nu stiu ce sa ii spun...

| Salontanul a răspuns (pentru andreia67):

Te rog frumos nu-mi explica mie aiureli. Una ca nu te-am intrebat nimic. Explica-i celui ce a pus intrebarea. In al 2-lea rand aiureala aia cu contul este buna cand cumperi tu si esti sigur ca pui banii. Aici era vorba despre un om care vinde. El va trimite obiectul pe numele Popescu Gheorghe. Curierul va suna la un numar de telefon si va raspunde o persoana care zice ca-i Popescu Gheorghe. Curierul nu-l intreaba de cartea de identitate si Popescu Gheorghe nu exista si nu va mai pune banii la banca. Prinde orbul, scoate-i ochii!

| Salontanul a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Pai nu-i tot una cum dai exemplu. Eu asta nu o inteleg. Daca nu-i un obiect ce sa-i dea? O parola de la un cont sau ce?

| JackTh3Ripper explică (pentru Salontanul):

Era vorba despre un cont de pe un joc si ala i-a spus sa ii dea jumate din ce are si ii vireaza bani in cont iar dupa ii da restul contului deci ce ar trebui sa faca?

| Salontanul a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

E cu risc. Ma abtin sa dau un sfat.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Plata in cont se face doar in avans. Nu ai primit banii, nu trimiti produsul indiferent daca e ceva fizic, palpabil sau ceva soft. E foarte simplu si se practica pe scara larga mai ales la chestii ieftine sub 100 200 de lei unde nu renteaza sa platesti min. 24 lei curierul. In plus cine a luat teapa cu neridicatul coletului de 1-2 ori nu mai risca sa trimita ramburs.