| activita a întrebat:

Sotul meu si cu mine am implinit luna aceasta 7 ani de relatie, respectiv 3 de casnicie. Ne-am casatorit doar civil, cand eu eram insarcinata, pentru a usura birocratia cu actele copilului si pentru a purta un singur nume niciunul din noi nu credem nici in acte, nici in ceremonia religioasa. Bunuri avem si pe numele lui si pe al meu si comune, dar el este cel instarit. Acum am 31 de ani, un baietel superb de 2 ani si 10 luni si totusi ceva nu mai merge. Noi ne-am cunoscut pe cand eu aveam 24 de ani, el 28, ne-am mutat impreuna dupa nici 2 luni...amandoi aveam bani si ne placea sa ne distram! Ieseam mereu in oras, la film, la restaurant, la cluburi si in vacante superbe. Weekendul nostru de party incepea vinerea si se termina duminica petreceam la noi acasa cand ne intorceam de la club, cu 10-15 prieteni nelipsiti. Recunosc ca a fost o perioada de 2 ani cam nebuna, mai dadeam iama si in cate un drog, gen cocaina, dar eram o gasca care ne distram frumos, nu eram dependenti, depresivi, fiecare avea joburi responsabile. Sotul meu era cel mai bine dotat financiar si poate de asta toti amicii roiau in jurul lui. Lunea totul revenea la normal, sotul mergea la serviciu, in casa era liniste, eu gateam faceam curat si stateam linistiti. Dupa 2 ani, ne-am facut casa si ne-am mutat la curte, aveam si un caine care suferea in apartament cat era singur, asa ca la curte era mult mai ok pentru el. Casa fiind noua si frumoasa am pus piciorul in prag si am incetat petrecerile la noi era pacat de ea, plus ca eu ma cam plictisisem de atata clubareala sotul meu in schimb nu poate sta vinerea in casa il trag prietenii si nu rezista. Nu mai apelam la droguri nu ne mai atrageau, in schimb cand ieseam, beam..eu sunt foarte stapana pe mine, stiu cand sa ma opresc, tin la bautura, sotul meu insa nu se poate opri, cand iese bea pana nu se mai intelege nimeni cu el. E genul agresiv verbal il las in pace ca nu am cu cine comunica. Dupa ce am ramas insarcinata, ne-am cumintit, el a iesit foarte rar, o data pe luna si la fel in primele luni dupa nastere. Problema este ca am inceput sa ne certam din cauza copilului, sotul este foarte stresat si nimic nu-i convine, il iubeste atat de mult pe baietel, incat orice cazatura sau raceala a celui mic provoaca adevarate drame! Face din orice o tragedie, e ipohondru, se plange mereu, se panicheaza, isterizeaza, exagereaza..ma usuca de energie. Il las sa faca ce vrea sa mearga cu bicicleta, la sala, la sauna, cu baietii ca fara el e liniste! Ce ma deranjeaza este ca deja exagereaza cu violentele, psihice, gen injuraturi, ca nu sunt buna de nimic etc, dar si fizice de vreo 2 ani! A dat in mine cand nu se mai poate controla si nu usor, am avut vanatai groaznice pe corp cu saptamanile! Nu stiu ce sa fac ca m-am cam saturat stiu ca este barbatul langa care voi muri, dar cateodata refulez! Altfel, sotul meu e un barbat unul la 1 milion si-ar da viata pentru noi, ne rasfata pe amandoi, copilul are tone de jucarii, este plimbat, eu am masina la scara, haine, bijuterii, am avut bona, dar eu am renuntat la ea, sotul este un om cult, educat in strainatate, este director de cabinet in guvern, nu exista domeniu sa nu se descurce, rezolva orice problema i se iveste, este fidel 100%, e frumos, inalt, ce sa mai zic dar sta prost cu nervii, are gura mare, il influenteaza prietenii carora nu le rezista cand vine vb de o bauta! Daca il vezi sambata dimineata in ct vechi cand pleca acasa numai guvern nu scrie pe el! Si totusi cand e treaz e problema! Ce ar trebui sa fac sa il accept asa cum e ca doar nu exista barbat perfect sau sa incerc sa vad cum e si fara el macar o perioada? Mersi anticipat!

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Are o viata echolibrata doar cine ia in serios prima poeunca si il iubeste cel mai mult pe Dumnezeu, care ne iubeste, ne acceota si ne intelege in mod complet.Cine isi trage energia de viata din relatia cu El are resurse pentru a iubi oamenii si a nu depinde de comportamentul si toanele celor din jur, de a fi un partener bun de casatorie de dragul Creatorului, de a iesi dinte- un cerc vicios, de a fi initiatorul unei schimbari pozitive.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa cum povestesti, e probabil sa devina ala linga care vei muri dupa o bataie administrata de el...

| LoveSleep a răspuns:

Unele femei fac sex pentru bani.
Tu iei bataie pentru bani.
Si fac pariu ca te uiti de sus la prima categorie, cand de fapt esti mult sub ea.

Daca iti convine, cumpara-ti fond se ten si continua cu viata ca si pana acum.
Daca nu iti convine, ia-ti copilul, un job si muta-te.

Ai zis ca nu ai crescut la coada vacii, pe asta ti l-au ales parintii si cu asta te-ai casatorit. Esti iesita in lume, stii ca exista si alti barbati si probabil stii si ca nu toti iti sparg mufa. Eu zic ca ai toate sansele sa intelegi ca esti manipulata si facuta sa crezi ca nu meriti mai mult, deci nu ai unde sa pleci.

Daca reusesti sa invingi sistemul si sa te trezesti la realitate, poate ramai doar cu o problema. Cum renunti la o viata buna si treci la una proasta dpdv financiar?

| 1997onur a răspuns:

._.

| Daz01 a răspuns:

Din exterior pare că aveți o viață perfectă și sunteți ușor de invidiat. Spui că soțul tău este un om inteligent, discută cu el, spune-i toate problemele pe care ni le-ai spus și nouă și susține-l să găsească ajutor. Faptul că devine violent, mai ales violent fizic, trădează niște frustrări și le revarsă asupra ta. Sunt sigur că îți va da seama că are o problemă dacă i-o expui și mai ales dacă-l ajuți să o depășească. Succes.

| pinksweetloverr a răspuns:

Eu inteleg ca iti vezi sotul ca pe jumatatea ta, ca il vezi ca pe barbatul ideal si langa care vrei să ti petreci toata viata, dar e o relatie toxica. Stiu cum e să iubesti atat de mult si să te acomodezi cu o persoana incat chiar daca realizezi ca relatia nu mai merge, să nu vrei să ii pui punct, dar asa e mai bine pentru toti trei, inclusiv pentru copil. Faptul ca te a injurat si batut este foarte grav. Dupa cum explici pare un barbat manipulativ. Inteleg ca are bani, un statut respectat dar asta nu iarta faptul ca e abuziv. Eu iti recomand să te gandesti mai bine la viitorul relației voastre si poate sa iei in considerate un divorț. Dupa cum spui, daca acum te bate, nu cred ca in viitor s ar opri. Sunt de acord ca nu e bine ca un copil să creasca fara tata, dar crede ma ca e mai bine asa decat langa unul abuziv. Cand va creste si va realiza abuzurile va fi mai greu pentru el. Poate ar fi bine să luati si doar o pauza, să vedeti cum e. Poate se linisteste si el, dar daca nu, decat o relatie abuziva e mai bine singura, chiar si cu un copil

| activita explică:

Scuze, am scris gresit din cauza nervilor. datele de la prima intrebare sunt corecte