| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu vorbeste in timp ce sun la lucru cu o fosta prietena din trecut, care acum este maritata si cu un copil.Eu am salvat conversatiile lor de pe mess si nu mi se par deloc amicale. Vreau sa mai astept putin sa vad pana unde poate sa mearga sotul meu dupa care am sa port o discutie cu ei doi. Pur si simplu se joaca cu sotul meu! Nu se gandeste ca poate distruge o familie cu copil? De ce vrea sa reaprinda o flacara care trebuia stinsa acum multi ani?

Răspuns Câştigător
| L a răspuns:

Poate nu stie clar ce isi doreste, dar este cert ca nu ar trebui sa se bage intre voi si sa distruga o familie. Din ce spui tu, pare sa fie o femeie care nu valoreaza foarte mult.imi pare rau, ca am fost nevoita sa spun astawinking.

30 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fiinca iti iubesti sotul tu gasesti vinovatia in mainile acelei prietene! Dar nu este deloc asa! Un barbat matur care are o familie nu-si pierde vremea cu discutii in timp ce tu esti la munca.Deci, eu zic ca discutia trebuie sa o ai cu el.Si nu de stilul scandalului si exteriorizarii geloziei. Ii spui simplu ca o astfel de situatie nu o tolerezi si il rogi sa i-a masuri urgente!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Tu cum te mentii? Avand in vedere ca cele mai multe femei dupa cativa ani de casnicie incep sa arate diferit si sa se si poarte diferit, plus ca intervine si rutina. Desi e ceva natural, nu e normal sa lasi pasiunea lui sa se stinga.
In locul tau m-as pune un pic pe treaba sa il fac sa isi roada unghiile, pentru ca e nesimtit. Ia atitudine. Dar nu astepta decenta si nu recurge la scandal. Sotul tau e un "baietel", si nu il convingi cu o discutie in care ii bati obrazul. Ingrijeste-te, arata bine, fii mai independenta si poarta-te ca si cum te pregatesti sa il inseli. Arunca-i priviri scurte si evita discutiile lungi si reprosurile. Fa-l sa cada un pic pe ganduri in privinta ta. Sa stii ca ii poti arata dragostea asa, manipulandu-l un pic atunci cand are nevoie. Sa stii ca intr-un cuplu problema principala nu e a treia persoana. Daca el s-a plictisit un pic, da-i ceva senzatii tari. Sa stii ca e normal si nu trebuie sa il judeci, trebuie sa faci uneori un mic efort ca sa tii lucrurile in favoarea voastra. Pune-l un pic pe jar, nu mai fi 100% a lui cateva zile, refuza-l un pic, fa-i ceva figuri, dar in sensul seductiei nu al crizelor de nervi. Sa-i amintesti de ce s-a indragostit de tine e cel mai bun raspuns si pentru fosta lui. Si cred ca n-ar strica nici un mic flirt cu barba-su laughing dar deja o dam in filme.

| anad a răspuns:

Eu zic sa nu astepti prea mult ca lucrurule sa se precipite si apoi sa regreti ca nu ai intervenit.Este dreptul tau si obligatia ta sa ceri sotului sa-ti explice ce are de gand.

nony
| nony a răspuns:

Poate ca flacara nu a fost niciodata stinsa.In locul tau mi-as face griji.Nu cred ca s-au rezumat doar la mess...
@cristacheceliute a zis foarte bine, eu i-as urma sfatul. Dar iti trebuie rabdare si tarie de caracter. Sper sa le ai.

| Barajag a răspuns:

Femeia asta nu isi are demnitatea ei, nu e constienta ca iubirea(daca o pot numi asa) pe care a avut-o in trecut cu sotul tau e de partea trecutului.Trebuie sa discuti serios cu sotul tau si sa vezi ce vrea sa faca atat cu fosta lui prietena, cat si cu casnicia pe care o are acum cu tine.Eu zic ca ar fi pacat sa se destrame ceea ce ati cladit impreuna(un camin). Bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca sunt de vina amindoi sau mai bine zis sotul de ce i-a dat nr de telef. de ce ii rasp.etc etc. ii place si lui sau vrea sa traiasca si cu sotia si cu amanta. sau poate vrea sa se intoarca la ea.Am mai vazut cazuri asa ca ai grija nu mai astepta actioneaza ca sa nu fie prea tirziu[boala lunga moarte sigura]intelegi semnificatia proverbului

| Linda a răspuns:

Willard Harvey spune ca un soț are nevoie de admiratia soției pentru ceea ce face bine, liniște și ordine, soția să arate bine, să fie o bună companie recreațională, dispusă pentru relație fizică. Tu să faci tot ce depinde de tine pentru a fi o soție bună. Ai concurență, asta e. Și nu fi prea dependentă de el. Păstrează un pic de distanță și de mister. Nu fi nemulțumită, încearcă să faci o atmosferă super acasă, roagă-te lui Dumnezeu să-i vină mintea la cap și nu-ți lega toată împlinirea de el. Sunt prietene bune, părinți, biserică, filme, cărți bune, TPU

| Linda a răspuns:

Pentru death Lord. Depinde ce relatie pastrezi cu fostele. Si apropierea emotionala prea mare, tot inselat se numeste, chiar daca nu se ajunge la partea fizica. Si de obicei din apropierea sufleteasca de o femeie se ajunge la relatia fizica.

regis
| regis a răspuns:

Atitudinea ta este fundamental gresita. Ce treaba ai tu cu femeia respectiva? De ce ar trebui ca femeia respectiva sa se gandeasca ca iti distruge familia? Ce te intereseaza pe tine ce flacari vrea ea sa aprinda?
Tu ai o relatie cu sotul tau, problema este strict intre voi. Daca ai ceva de rezolvat ai numai cu sotul tau, femeia de la celalalt capat al firului se poate schimba oricand, daca nu mai e asta, maine poate fi alta sau chiar altele.
Sugestia mea este sa discuti problema deschis cu sotul tau, sa ii explici ca te deranjeaza si sa il lasi sa ia o decizie. Si tine cont si de faptul ca sunt doar niste discutii pe mess, unii nu considera asta decat o modalitate placuta de petrecere a timpului liber. Una peste alta, a astepta ca el sa greseasca nu este deloc o atitudine constructiva, este atitudinea profesorului care noteaza ce nu stie elevul, nu ce stie acesta.

regis
| regis a răspuns:

Nu conteaza ce fac fostele pe web. Daca tu ii explici ca te deranjeaza un lucru iar el continua sa il faca, e clar ca relatia voastra nu se indreapta spre un viitor fericit.

| tyana a răspuns:

Pai din cate vad ea nu e singura care vrea sa "reaprinda" flacara asa ca nu da vina doar pe ea. El e la fel de vinovat ca ii accepta jocul si din cate se pare ii face chiar placere.Eu zic sa nu te umilesti discutand cu ea(facand-o in acest fel sa se simta chiar importanta)ci mai degraba cu domnul de langa tine pe care trebuie sa-l aduci cu picioarele pe pamant.Stii ce cred eu? Ca barbatii se simt al naibii de bine daca "fostele" le dau cat de cat atentie! Cred ca isi spun in sinea lor"uite ce valoare am, nici fosta nu ma poate uita"! Ma lasi...

| anna01 a răspuns:

Pentru ca asa sunt femeile, vor sa-si dovedeasca de fiecare data ca poti cuceri un barbat si de ce sa nu recunoastem, un fost, este mai greu de cucerit/ de recastigat. Un flirt online nu este chiar ceva rau, dar dat fiind vorba de sotul tau cu fosta... e cam greu de suportat.Eu nu as zice nimic ci doar as deschide o discutie asa din senin pe tema femeilor frivole care se incapataneza in a capata cateva complimente si as atinge si cazul ei:maritata cu un copil"."Tu ai admite, draga, sa stii ca sotia ta face asta? si continua intr-o maniera care sa-i puna gelozia la incercare.". Daca nu reactioneaza, fie din faptul ca ar putea fii descoperit fie din moralitate, impuna-te transant.

| MidnightLady a răspuns:

Esti pregatita sa aflii pana unde poate merge sotul tau? S-ar putea sa nu-ti placa ceea ce o sa vezi, asa ca gandeste bine daca asta vrei sa faci sau nu. Eu consider caci cu el ar trebui sa porti o discutie in primul rand. Si daca el va intelege ceva din asta, nu mai conteaza ceea ce face ea.
Succes!

| madalina_8123 a răspuns:

Apreciez f mult raspunsul pe care ti l-a dat cristacheceliute. E un sfat bun. Nu trebuie sa recurgi la scandal si, mai ales, sa o contactezi pe respectiva. Mi se pare aiurea. Cel care ar trenui sa fie constient de statutul sau de tata si sot este chiar sotul tau, si nu o femeie care nu da 2 bani pe conceptul de "familie". Sunt unele sentimente care mor mai greu, insa statutul trebuie sa fie cel care sa te aduca cu picioarele pe pamant. Tu trebuie sa-l faci sa realizeze ca are o familie pe care intr-adevar o iubeste si ca pasiunile din trecut trebuie sa ramana in trecut. Recucereste-l iar, faceti iesiri in familie etc si vei vedea ca totul va fi okhappy

| georgiana a răspuns:

`Prietenele` care vor sa iti faca rau nu gandesc si niciodata nu o sa faca asta.cine vrea sa strice o casa nu tin cont de nimic.Fii precauta si aveti grija de familia voastra.

| andytza a răspuns:

Ceea ce nu vezi nu-ti poate face rau... Poate e cazul sa tragi o concluzie, sa vorbesti cu el inainte ca situatia sa degenereze.Pentru mine si faptul ca vorbeste cu ea mai ales si cand tu esti la munca este lipsa de respect, iar faptul ca se intampla destul de des din ceea ce reiese din spusele tale consider ca este un motiv destul de serios sa discuti cu el.Inca ceva : "Pur si simplu se joaca cu sotul meu!", se potriveste cu proverbul "orb e ala care nu vrea sa vada". nici sotul tau nu cred ca este atat de inocent incat sa se lase prins in mrejele aleia fara un motiv. O viata avem cu totii, omul si-o mai face si cu mana lui dar eu cred in general ca mai bine plangi acum decat mai tarziu dar poate sa fie binenteles doar o impresie de a ta.Am adaugat ultimele cuvinte pentru ca uneori noua femeilor ne place sa fim mintite in fata. Cu siguranta esti singura care stie ce are de facut pentru ca iubirea vine din suflet la fel ca si gelozia, sfaturile din partea celorlalti sunt utile dar nu-l lasa niciodata pe al tau chiar daca rezulta a nu fi ceea ce-ti doreai, important e sa faci mereu ceea ce simti si vrei nu ceea ce consideri sau zic altii ca e bine sa faci. TK!

| Manele Man a răspuns:

Pai cam ce vorbesc? Poate ai o parere exagerata...stiu cum e gelozia cand ai un partener

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Pt ca este o parasuta, de aia, am avut si eu un caz similar cu al tau, desi n-am sot si copil, era o relatie dinasta de adolescenti, prietena mea cea mai buna s-a bagat in seama cu pr meu, el intre timp a inceput s-o placa, ea il intarata, cand il vedea mereu se dadea la el, in fine...astai povestea mea, eu iti spun sa vorbesti cat mai repede cu aia si s-o pui la locul ei, apoi sa vezi daca inceteaza discutiile, daca nu vezi tu, invata sa-ti ti i frau sotu pana nu e prea tarziu ca dupa aia cine stie unde ajungeti, vezi prima data ce-i trebuie la aiawinking

| smartalogu a răspuns:

Amm, e o problema mare la voi. Faptul ca sotul tau face asa ceva, ar putea sugera ca nu mai tine la tine asa cum tinea inainte. Eu recomand sa mai astepti si sa vezi cum evolueaza lucrurile. In orice caz, nu sari din prima la bataie, pentru ca se poate sfarsi urat, in cel mai rau caz, cu un divort, ceea ce sunt sigur ca nu iti doresti. Incearca sa ii vorbesti calm si sa ii explici ce si cum si de ce nu te mai iubeste. Eu merg pe ideea ca, comunicarea intr-o relatie rezolva 99% din probleme, oricat de complicate ar fi ele. Discutati, discutati, discutati si vedeti unde e problema.

| SweetPrinces a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa stai de vb cu sotul tau sa vb cat se poate de deschis cu el sau vb tu cu aia pe mes ca si cum ar vb sotul tau cu ea propune-i o intalnire si ameninto ca daca nu inceteaza sa se dea la sotul tau ii vei spune totul sotului ei. eu una asa as face as fi in stare sai smulg parul din cap as lupta pentru sotul meu si cu dinti si cu ghiarele bafta si chiar imi pare rau

| deathlord a răspuns:

Sunt barbat si sunt casatorit de 5 ani; imi iubesc sotia si nu o s-o insel, dar tin legatura cu 4 foste

| crystyanr a răspuns:

Fata mea nu fi proasta, iesi si tu cu un barbat si daca te vede cu el nu-i pasa poti divorta de el, caci si asa familia a distruso sa fi sigura de asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu contesti dreptul la fericire al fiecarui individ consfintit prin carta drepturilor omului? nu poti crede in sf.valentin si sa contesti dreptul la fericire al sotului tau.sau al ex prietenei lui. dar nici el nu o poate face in ce te priveste.asa ca ia discutati voi amandoi si lamuriti lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am sa pot intelege niciodata de ce atita control.Ptr ce atitea impuneri? Ii mai pui o farfurie cu mincare in plus de cite ori maninca si-i explici ca asta este pentru respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am discutat cu el, si tipic barbatilor in astfel de situatii a inceput sa ma faca nebuna! Ca eu exagerez(tin sa mentionez ca in conversatiile lor reiese ca fosta prietena ii arata sanii pe webcam), sunt de 5 ani cu sotul meu avem si o fetita impreuna, el spune ca ma iubeste dar de ce tine neaparat sa tina legatura cu fostele iubite? nu mai am incredere in el? ce ma fac? sa i-au legatura cu ea? va rog ajutati-ma!

| PlAC a răspuns:

Nu e in regula deloc.

| maria_4406 a răspuns:

Din moment ce vb cu ea cand tu esti la lucru, sa zicem ca deja o face pe ascuns. dar asta nu este o crima.nu stiu daca este bine sa astepti dar nici sa actionezi prea agresiv. te poti informa din conversatiile lor sa vezi situatia emotionala in care sunt implicati. ei nu ii acorda prea multa atentie. din propie experienta stiu ca unei femei care vrea ce ai tu nu i prea convine de sentimentele tale.actioneaza cu multa grija si istetime.succes

| LilianaIasmy a răspuns:

PENTRU COSTACHECELIUTE!
Eu imi iubesc sotul, si inca ma mentin frumoasa si atragatoare, dar sti ca indiferent cat de frumoasa, sexi dar mai ales fresh si inventiva barbatul tot se plictiseste de femeia de langa el! Pot spune sincer ca ii ofer multa atentie in pofida faptului ca am si o fetita de care trebuie sa ma ocup! Tocmai de acea ma deranjeaza faptul ca poarta aceste conversatii fie ele si online pe ym! L-am infruntat in legatura cu aceste conversatii si binenteles ca replica lui a fost ca sunt eu nebuna si ca-l terorizez! L-am amenintat cu faptul ca daca o data mai converseaza cu ea i-l voi suna pe sotul ei.vad ca conversatiile lor au incetat dar imi este teama ca a invatat sa-si goleasca arhiva messanger-ului...

| LilianaIasmy a răspuns:

Pentru deathlord.
dar cele 4 foste se dezbraca pe web cand vorbesti cu ele? nu sunt ipocrita as intelege daca sotul meu ar vorbi strict amical cu fosta dar din conv. lor reiese ca au o relatie sexuala"online". sa zicem ca ar fi online si atat dar de ce a devenit rece cu mine de cand a inceput sa reia legatura cu aceasta individa.partea buna daca o pot numi asa este ca ea e maritata cu un neamt si e stabilita acolo. dar tot sufar.