| MTiberiu99 a întrebat:

Spuneti-mi ce persoana ar trebui sa fiu? Eu n-am tata si nici un model masculin dupa care sa ma iau. Da-timi niste sfaturi..prieteni,fete...tot ce se poate. Cum ar trebui sa fiu ca baiat?

9 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Și eu am crescut fără tată dar sunt fată.
Mi-am ales modele dintre profesorii pe care îi admiram, dintre prietenii care făceau mereu ce trebuie și care mă ajutau indiferent de situație, dintre oamenii care ofereau locurile lor în autobuz persoanelor mai în vârstă și dintre oamenii din familia mea.
Nu cred că trebuie să-ți spună cineva ce fel de persoană trebuie să fi. Alege-ți ca model un om bun, un om pe placul tău.Nimeni nu îți poate spune pe cine ar trebui să alegi.

| Trolli a răspuns:

Chiar daca nu ai un model masculin, cu timpul te vei transforma intr-un barbat, si sper, ca vei deveni asa cum iti doresti (puternic, familist, iubitor, inteligent). Stai linistit, multi baieti au trait fara un model, si au ajuns foarte bine.

Poate ca tie iti lipseste prezenta unui tata in viata ta, poate ca simti nevoia sa vorbesti cu cineva despre fotbal, masini, sa te invete cum sa schimbi o priza etc (in fine, chestii de baieti), dar nu te descuraja, cei din jurul tau (unchi, bunici, vecini), poate ca vor fi dispusi sa te ajute. Nu te descuraja.

Pana vei deveni adult, important e sa asculti de mama ta (pentru ca este destul de greu sa te creasca singura), si sa fii recunoscator pentru ce face pentru tine, sa inveti bine, sa te porti frumos cu cei din jurul tau.
Deja cred ca esti un baiat special, din moment ce iti spui intrebarea "Cum ar trebui sa fiu ca baiat?" Succes!

| milan9 a răspuns:

Foarte importanti sunt prietenii, dar unii care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu valorile tale, cu principiile tale morale...

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| milan9 a răspuns:

Pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie util urmatorul articol.http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008125
Mult succes! Nu esti singur si cu siguranta vei reusi.

| mixxjim a răspuns:

Pai trebuie sa fii "om", nu cred ca modelul tau trebuie sa fie neaparat tatal. Daca, ipotetic vorbind, tatal tau ar fi fost un criminal, un betiv notoriu care-si batea familia, etc. ar fi fost un model de urmat, doar pentru ca ti-era tata? Daca vrei neaparat un model alege pe altcineva care ti se pare ca ti-ar placea sa fii si tu asa, un profesor, o ruda, o persoana de pe la tv sau ca re ai auzit/citit etc. Fiecare are ideea lui de "model" in viata si de cum sau ce ar trebui sa fie, ar fi greu sa-ti spunem noi acum ca trebuie sa fii altfel decat "om", asa cum am spus la inceput: corect, serios, ambitios, cu suflet bun dar ferm si... sanatos sa fii! happy

| IFlorin97 a răspuns:

Nu trebuie sa te iei dupa unu si altu, trebuie sa fii asa cum iti place.
https://www.youtube.com/watch?v=n1ObHrqhAts

| Scorpiel a răspuns:

Parerea mea e sa fii tu insuti, nu ai nevoie de modele pentru a fi om!

| Felicia52122 a răspuns:

Sincer trebuie sa fii TU insasi.nu ai nevoie de niciun model in ciata. in viata conteaza sa faci ce iti place, ce iubesti lasa de o parte tristetea si gandeste-te ca nu esti singur pe lume. te pup si totusi te rog si tu acest lucru este foarte important.pa happy :*