| farapoftadeviata a întrebat:

Story of my life:
Sper sa cititi si ma ajutati cu un sfat bun ca eu nu mai stiu ce sa fac.

Sa incepem:
1.La aproape 24 de ani am avut o singura iubita cu care am intretinut relatii sexuale si oricum nici asta nu a durat mult, la 3 zile dupa ce s-a intamplat asta ne-am despartit. Destul de ciudat la 23, 24 de ani sa fie decat una.
2. Fata de care-mi place in prezent si cu care am iesit in ultima vreme inca mai trage cu dintii de relatii ei actuala si nu vrea sa renunte la relatia cu el desi eu sunt cel care sta in prezenta ei mai tot timpul. Sincer imi place la nebunie de ea, in fiecare zi fac cum fac si tot pe ea o pun pe primul loc si incerc sa ma vad cu ea zi de zi.
3. Desi am destui prieteni buni si baieti si fete, in fiecare dimineata cand ma trezesc sunt abatut si daca nu reusesc sa ies din casa ma apuca plansul. Pe zic ce trece ma simt din ce in ce mai singur.
4. Am inceput sa ma indepartez tot mai mult de Dumnezeu si de atunci numai lucruri rele mi se intampla. Cred ca de la asta mi se trage totul: probleme la munca (cauzate doar de prostia mea), certuri cu parintii (care imi vor binele, insa eu parca sunt batut in cap si merg din rau in mai rau), probleme cu banii pe care mi le fac singur(datorate lacomiei de a avea din ce in ce mai mult), sentimentul de singuratate, ganduri rele, de sinucidere care sunt din ce in ce mai dese si ma macina aproape in fiecare zi.
Acum in weekend a mai venit una, am ramas fara permis 3 luni de zile si asta pur si simplu m-a innebunit. Condusul era singura chestie care cat de cat ma mai facea sa uit de probleme.
Nici nu stiu ce sa mai fac sa am parte din nou de linistea pe care o aveam pana acum 2, 3 ani.

13 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Dumnezeu ajută doar pe cel ce se ajută singur.
Totul constă în felul de a gândii!
Fi conştient că orice greşeală se plăteşte.
Gândeşte de 10 ori înainte de a face un lucru.
Învaţă să trăieşti cu demnitate, simţ de răspundere şi poftă de viaţă.
O zi bună!

| farapoftadeviata explică (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Ai dreptate in ceea ce zici, dar cum sa mai ai pofta de viata cand muncesti zi de zi pentru a te putea intretine si altii din grupul tau nu fac decat sa joace poker, sa se drogheze si se plimbe dintr-o tara in alta, toti banii obtinandu-i din poker. Unde mai este echitatea in aceasta viata, se zice ca totul sta intr-un echilibru

| Dariusuu a răspuns:

Eşti ceea ce gândeşti!

Nu te mai băga sigur în groapă că că va veni un moment în care te vei băga de tot. Sper că înţelegi tu unde bat, trăieşte-ţi viaţa dincolo de limite, îndrăgosteşte-te, iubeşte, râde, zâmbeşte şi trăieşte fiecare clipă.

Ai doar o viaţă, ori o trăeşti la maxim ori o trăeşti pe degeaba.
Nu sunt cine ştie ce, dar prin mesajul ăsta am vrut să-ţi ofer puţină motivaţie.

Succes!

| farapoftadeviata explică (pentru Dariusuu):

Exact asta am incercat sa fac si de fiecare data s-a terminat prost, de fiecare data cand m-am indragostit am sfarsit prin a suferi cu lunile...

| Dariusuu a răspuns (pentru farapoftadeviata):

Cand te indragostesti suferi, dar ajungi sa traiesti o viata completa.

Sa nu uiti.

| pietrean a răspuns:

Tot ce patesti se cheama VIATA.Nu astepta ca Dumnezeu sa-ti dea, daca te rogi la el, ai incredere in tine si cauta sa nu mai repeti greselile pe care le-ai facut.
Poate(si asta este parerea mea dupa ce am citit ce ai scris), esti un tip timid, dar sufletist.Invata sa spui ce ai pe suflet,cere explicatii daca ceva nu intelegi(intre iubiti,parinti). Greselile pe care le faci involuntar(pierderea carnetului de sofer,parasirea de catre fost iubita,cheltuirea banilor,fara sa te gandesti la prioritati,acceptare cicalirii de catre parinti, etc). Toate trec, daca stii cum sa ti le asumi si sa repari ceea ce ai gresit.
In legatura cu noua prietena, spune-i ce simti pentru ea si daca te refuza si vrea sa stea cu vechiul prieten, asta e.Nu te mai chinui! Iesi cu prietenii si vezi-ti de viata ta.Cate fete nu ar dori sa aiba un partener iubitor, devotat, sensibil!?

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Cam vagi raspunsurile celor de pe aici dar din punctul meu de vedere sunt alte lucruri care te influenteaza mai mult.
In primul rand este imaginea ta de sine care nu ai apucat sa ti-o faci si astfel maniera in care sa te corectezi. Ca sa zic asa nu cred ca te-ai pus niciodata la zisd sa scrii in ceva maniera cum te vezi si apoi cum te vad altii si apoi sa vezi ce este de imbunatatit.
Ca persoana ai dori compania cuiva si cineva care sa tina la tine dar nu crezi inca ca este posibil fara sacrificiu, parerea mea este ca te autopozitionezi sa fii intr-un fel inferior si asta se simte prin faptul ca nu poti oferi aceea siguranta intr-o relatie de care ambii parteneri au nevoie.
Fii barbat ca asta esti lasa timiditatea si parerile de rau ca acestea nu te vor ajuta sa mergi mai departe. Ca pas 1 fa-ti un plan si scrie-l cu ceea ce vrei sa ajungi si cite-ste-l sa-ti intre bine in cap. Te ancorezi in ganduri de multe ori si asta nu te ajuta ca nu esti focusat pe anumite tinte.
Deci da-i drumul si construieste un nou tu

| farapoftadeviata explică (pentru MeConstantine):

De fiecare data am zis ca o sa dau un restart la viata, ca voi schimba stilul de viata si tot ceea ce fac dar intotdeauna ma lovesc de singuratate care pur si simplu imi blocheaza mintea..nu mai pot face nimic si pur si simplu privesc in gol ...si ma uit la cei care au ceea ce imi lipseste cel mai mult. putina afectiune.

| MeConstantine a răspuns (pentru farapoftadeviata):

Afectiunea nu este greu de obtinut, dar daca decazi aceasta este obtinuta din mila si nu te va ajuta. Daca ajungi sa fii puternic ceilalti vor veni la tine sa iti ceara afectiune si totodata o sa ti-o ofere neconditionat. Daca simti ca trebuie sa dai acel restart nu mai sta si fa o data asta, crede-ma din experienta este al naibii de greu - dar beneficiile sunt inzecite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt curios, de cand te plangi pe-aici de viata ta mizera ti-a cazut ceva?

| Feelings14 a răspuns:

Lasa-mi id-ul tau intr-un mesaj happy

| mihaelamiha927 a răspuns:

In primul rand gandesti negativ, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, crede-ma ca sunt oameni care trec prin probleme mult mai grave.
In legatura cu fata asta las-o in pace, stai cu ea asa daca nu vrea sa se desparta de prietenul ei si mai cauta si altele sunt o garmada de fete singure.
Incearca sa faci ce iti place de exemplu fa un sport...