| Georgicaaa123 a întrebat:

Sunt clasa a8a.Și peste câteva săptămâni voi da Evaluarea Nationala sad am invatat pe tot parcursul anului,dar sunt genul care nu înțelege matematoca deloooc! După ce am dat simulările am lucrat și mai intens la matematica,deoarece în simulare la mate am luat 4, 5,iar la romana am luat 9, 30. În ultimul timp sunt foarte agitată pentru ca îmi este frica ca nu intru în liceul pe care mi-l doresc ..mediile din a5a pana în a7a sunt:9.35 8.55 și 8.40 iar anul ăsta o sa îmi iasă 8.90 și ceva,poate chiar mai mult. Îmi puteți da niște sfaturi,va rog.
Știu ca nu este ca un examen de facultate, dar îmi e frica ca este primul examen.
Aștept răspunsuri, dau și funda! (Scuze pentru categorie)

Răspuns Câştigător
| Pandamicuț a răspuns:

Pai nu trebuie sa iti faci atat de multe griji, simularea e doar o evaluare pentru a vedea a ce nivel esti si pentru a te obisnui cu examenul. Eu iti sugerez sa incerci sa rezolvi modele de subiecte pentru examen si simulari, pentru ca acestea te vor ajuta cel mai mult. Ia fiecare subiect pas cu pas si unde nu intelegi du.te la profesoara sau profesorul tau de matematica, iti garantez ca iti va explica fara probleme. Iar acasa, reia materia din anii trecuti si din acest an, (ecuatii, inecuatii, sisteme, divizibilitate, functii etc si cel mai important reia teoreleme si formulele de la geometrie. Citeste fiecare teorema impreuna cu demonstratiile, eventual ajuta.te si de un desen pentru a intelege mai bine, apoi incearca sa rezolvi probleme de acel gen, de la probleme usoare la probleme mai "interesante" cum spune profa mea de matelaughing ). Acesta este sfatul meu, sper ca te va ajuta la fel cum m.a ajutat si pe mine (si eu sunt clasa a8-a, inteleg prin ce treci happy ) siii multa bafta ❤.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Matematica se învață logic, nu mecanic. Te-ai obișnuit prost, de aia nu o înțelegi.

| Georgicaaa123 explică (pentru T0T):

Pai așa ne punea mereu profesoara sa învățăm totul ca un robot, și nu doar eu nu înțeleg cum explica, majoritatea din toată școala nu prea înțeleg.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Mediile sunt cam mici, dar in matematica de a 8-a este numai de invatat, nu de inteles.Invata comentariile la toate genurile literare la romana, toate formulele la mate si esti gata de examen