Abh
| Abh a întrebat:

Sunt cupluri care nu reusesc sa aiba copii. Cum credeti ca le afecteaza relatia? Cunoasteti cazuri reale?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Legiuitoarea, imi place mult raspunsul tau: parca ai cumpara o pereche de sosete.

La inceput este socul: se reproduc toti prostii, tocmai eu sa am probleme? Apoi tot cauta tratamente, vad medici, timp in care unul are nevoie de celalalt, iar celalalt chiar de iubeste are indoieli: nu e vina mea, eu imi doresc copii, de ce sa mai stau? Apar certurile, reprosurile, neintelegerile, lacrimile. Starea de confuzie generala marcheaza o buna parte din relatie. Unii divorteaza aici. Altii plang, se imbratiseaza, concluzioneaza ca se iubesc si merg pentru o inseminare in vitro. Apoi, daca nu iese nimic, adopta un copil, poate 2.

Cunosc 3 cazuri. 1 cuplu deja a adoptat. Altul e in pragul divortului. Altul merge la doctor.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pot foarte bine adopta un copil dacă mama natură nu a fost darnică cu ei.
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Cunosc fam care nu a putut avea copii. A infiat o fata de la 4 luni acum are 15 ani. desi a crescut o ca la carte nu i-a spus nimic. A aflat acum 3 ani si de atunci ia disperat se poata urit vb urit a luat cai gresite. nu stiu ca sa i mai faca. au dus o la parintii naturali sa o lase acolo. a facut criza cind a vazut fam din care provine. nu a vrut sa ramina dar ii terorizeaza. asa ca. nu stii ce si cum sa faci sa fie bine. Au crezut ca au un sprijin la batrinete ca face un lucru bine dar...[au luat o de la orfelinat pentru ca era data la stat fata ] si totusi. concluzii? ce e bine de facut? rau ca ai rau ca infiezi. oare cu ce au gresit?

| Vizitiul a răspuns:

Nu cunosc vreun caz similar! Oricum, depinde de mentalitatea celor doi amorezi.

| Arthur a răspuns:

Da. Cunosc. Problemele apar mai târziu, în timpul căsniciei. Cât au fost tineri au neglijat problema, de fapt se şi protejau pentru a nu face copii. Când şi-au dorit unul, au tot încercat până când au aflat tristul adevăr. Ulterior aflării acestui lucru au apărut şi neânţelegerile, părerile de rău, acuzele reciproce.

lolita
| lolita a răspuns:

Da cunosc o multime de cupluri care nu pot avea copii, toate au in jur de 40-50 de ani si au niste casnicii fericite, si sunt mult mai uniti, probabil chiar din aceasta cauza se comporta ca niste copii.

| LuS[z] a răspuns:

Intr-adevar in timp apar probleme dar intotdeauna exista solutia adoptiei

| TropicalSun a răspuns:

Depinde si de parerea unui partener, care vrea sa aiba un copil, si de celalalt, care vrea.Asa se nasc certurile.
Sau, daca partenera nu poate sa aiba un copil, nu trebuie neaparat sa afecteze relatia. Daca vreti, puteti adoptahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Le poate afecta relatia, nu neaparat. Da, cunosc. O familie care nu putea avea copii. Au fost la doctor, au incercat, si iata. Nu s-a intamplat ca femeia sa poata sa faca copii, nu s'ai ivit probleme care sa creeze certuri intre cei doi, nu s-a afectat deloc relatia. Cei doi au adoptat o fetita, pe care acum o iubesc din toata inima, deci nu este neaparat nevoie de o afectare a relatiei cuplului.

Pa-pa!

| georgianaelena12 a răspuns:

Da.Si eu cunosc o astfel de familie dar nu au deloc probleme in cxasnicia lor, pur si simplu nu le pasa.:d