| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre vaccinul care se face acum impotriva covid19 sau a noii tulpini? Credeți că nu o să mai poată avea copii cei care se vaccinează? Sau voi știți cazuri reale despre subiectul ăsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Asta cu sterilitatea vine de la astia cu teoria conspiratiei/propaganda anti vaxxeri… Nu mai credeti toate prostiile pe care le citiți, știrile de genul au fost create cu un scop, sa se agite lumea, nu are vreo legătura cu fertilitatea unui om…

| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul pentru covid 19 este destinat infectiei virlae cu covid si nu are nici in clin sau maneca producerea sterilitatii la femei.

Evita sa iei anticonceptionale si pasitla de a doua zi, fiindca de la acelea ai sansele cele mai mari sa ramai sterila pe viata, nu de la un vaccin antigripal sau anticovid.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ms de sfaturi, nu iau așa ceva oricum.

| Holiday a răspuns:

Nu produce sterilitate, dar nici analfabetismul functional nu-l "vindeca". Deci il poti face linistita, vei fi aceeasi si dupa.

| Lioana a răspuns:

Nu se cunosc efectele pe termen lung ale acestui vaccin.

| VoidEternal a răspuns:

Sterilitate probabil tot așa până la a 3-a generație.

| dinaprilie a răspuns:

Ca "culmea" intamplarii face ca za mother sa aiba o verisoara care sa aiba o fica care sa vrea sa faca copii si care "nu ma vaccinez ca nu mai fac" sa faca vaccinul si sa ramana imediat dupa. De legile lui murphy vol 2.

| iliiiinca a răspuns:

Daca ar fi asta unul din efecte s-ar specifica.
Mai ales, ar fi bine sa fie asa usor sa ramana cineva steril