| UnunderstoodArtistHere a întrebat:

Sunt intr-o dilema ceva mai mare decat ma asteptam de aseara cand m-am plictisit de tabara(dupa vreo 14-15 farse in nici trei zile).
Sora mea mai mare era in camera mea si imi citea din jurnal sa vada daca am avut o problema ca a ei.Normal ca putea sa ma intrebe direct da niciunul din familie nu roaga inainte, ia direct ce vrea. Logodnicul ei o tot bate la cap ca e prea grasa si vrea sa slabesca.Cand am auzit asa parca am explodat avand in vedere ca si au am o problema cu acel specimen.Eu am 1, 65 m si 45 de kg si acel nesuferit imi zice ca-s prea grasa sa intru pe usa.Sora mea e si mai slaba din cauza lui si mie una nu-mi place deloc ca vrea sa slabeasca mai mult ca va ajunge o fantoma.
L-am sunat fara sa stie sora mea si m-am certat cu el doua ore la telefon pe tema asta.El nu e tocmai usa de biserica(de aia nici fratii mei nu-l agreeaza ca sunt politisti la criminalistica si se intereseaza mereu de titi iubitii nostri)si are un frate mai mic care-i si mai rau ca el.Stiu ca m-am intalnit odata cu el si a trebuit de atunci sa schimb cel putin 6 cartele ca ma suna in continuu. Oricum,au rezolvat fratii mei.Dar acum logodnicul surorii mele mi-a zis ca ea are de gand sa rupa logona si asta doar din vina mea(habar n-am de ce ca n-am mai vorbit cu ea de mai bine de doi ani)si ca daca ma mai bag intre ei o sa aiba grija sa-l ajute pe fratele lui sa ajunga la mine, ca stie el din nu stiu ce surse ca sunt singura acum.
Eu una nu cred ca o sa astepte sa mai vorbeasca cu sora mea si ca deja a inceput.Ei nu-s din aia de care se poate ocupa politia locala, ci cineva de mai sus.Am cativa prieteni si colegi de-ai fratilor mei care sa ma ajute dar nu stiu cum sa-i explic situatia surorii mele care si asa mai are putin si sufera o cadere nervoasa(si asta numai din cauza dobitocului aluia)Ma gandesc sa nu-i zic dar apoi daca afla de la el care o sa-i zica varianta lui, normal, o sa fie mai rau ca or sa fie de partea lor.Sa-i zic sau nu? Si daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Ceea ce face logodnicul surorii tale se numeste abuz emotional, fapta condamnabila in Codul penal. Sora ta merita ceva mai bun. imi pare rau ca fetele se incurca des cu derbedei din astia. Deci din ce am citit fratii tai sunt la criminalistica, nu? Pai povesteste-le situatia lor si sa ia masuri, faceti plangere la politie pentru abuz si amenintare in cazul tau. trewbuie urgent sa vorbesti cu fratii tai. Sora ta nu merita sa fie terorizata. Stii ca dintr-o cadere nervoasa, poate aparea depresia. depresia poate declansa si alte boli psihice. Vrei ca sora ta sa n-aiba viata din cauza unui nenorocit. Ia faceti bine si comunicati, cautati tot ajutorul, sa nu va fie frica sa vorbiti. Nu ewste o rusine. E o realitate cruda. Aveti grija de voi. Mai lasa un mesaj ceva daca ai vreo nelamurire. Cele bune!

| UnunderstoodArtistHere explică (pentru vangaelis):

Am specificat ca nu-s din aia de care sa se ocupe politia locala sa fac plangere si problema nu-i cum sa scap de ei ca pot face asta fara sa-mi bat capul.Problema e ca nu stiu cum sa-i zic surorii mele.N-am vorbit cu ea de ani de zile si acum nu pot sa iau totul in mainile mele(desi as vrea asta sa termin odata cu ei)ca nu-i atat de usor sa te pui cu nimeni din familie.Mai ales cu sora sau fratii mei...

5 răspunsuri:
| sweetmih a răspuns:

Nu

| ajfsfamqewED a răspuns:

Spune-i! Incepe cu adevarul continua si termina tot cu el! Nu o va deranja stind ca ii vrei binele si ca esti sora ei, ps. poate tipul ii zicea ca e grasa doar sa o tachineze, ci nu sa slabeasca! Succes!