Întrebare recomandată | coltz a întrebat:

Sunt intr-o relatie de app 2 ani, care a trecut prin multe urcusuri si coborasuri.
Problema e ca ea se cam plictiseste repede... iar acum mi-a zis ca nu mai e sigura ce vrea sau ce simte, desi mi-a mentionat ca ea incepuse sa se plictiseasca inca din luna a 2-a.
Ea are 17, iar eu sunt la facultate. ceea ce creaza trei probleme. (distanta, varsta ei si diferenta dintre activitatile varstelor noastre).
am fost in pragul a mai multor despartiri in ultimul an si nu stiu daca sa mai incerc, acum ca stiu ca ea nu mai e atrasa de mine, desi tine la mine (probabil trecutului).
mi-a mai si mentionat aseara ca s-a plictisit de realatie, iar apoi la cateva ore de discutie, imi zice ca ei ii place sa vb cu alti, ca i se pare... mai atractiv sau asa ceva.
Simt puternic cum sunt inlaturat din viata ei si desi incerc sa avem discutia sa incercam sa incetam relatie, in cele din urma lucrurile se calmeaza si imi zice ca nu vrea sa renunte la mine (Desi ea clar s-a saturat). in momentul asta ajungem sa plangem amandoi ca prostii, iar apoi ma gandesc ca e pur si simplu pentru ca nu vrea sa ramana singura si nimic mai mult!
daca asta e chestia... nu prea vreau sa fiu barca de salvare si sa fiu prins la mijoc cand Ea se hotaraste, pentru ca poate si-a gasit pe cineva care o face mai fericita, decat e in relatia asta mai veche.
Vreau chiar si cele mai dure sugestii dar argumentati cat de mult posibil, de ce credeti cum e mai bine...
Va rog... nu luati in deradere!

18 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

La 17 ani inca e pustoaica, e normal sa aiba un astfel de temperament. Daca zici ca sunteti de aproape 2 ani impreuna, ar trebui sa hotarati amandoi ce faceti mai departe! Cum sa se plictiseasca? Si ori e sigura ca vrea ceva ori nu mai simte nimic.Ar trebui sa fie directa cu tine si sa-ti spuna, poate nu se gandeste ca ai investit timp si sentimente.Acum e viata ta, decizia ta, dar daca as fi in locul tau, nu as putea sa merg mai departe.
In primul rand m-as axa pe terminarea facultatii, ar avea intaietate.
Nu degeaba se spune ca femeia e ochiu dracului sau e facuta din a 9 coasta de drac...
Tota faza asta cu plictiseala e aiurea rau, multi ajug sa investesca prea multe sentimente si apoi regreta.
Mai mediteza la problema asta si ia o decizie finala, dar gandeste-te bine.

| mona a răspuns:

Ar fi bine sa luati o pauza si sa va puneti in ordine gandurile si sa va dati seama fiecare ce vreti de la viata, eu din cate am inteles de aici fata e plictisita de tine si nu te mai vrea

| alexhardy a răspuns:

Din ce ai scris am vazut doar ca Discutati si nimic altceva. Desi nu esti asa batran, ar trebui sa te gandesti cum erai si tu la 17 ani. Faptul ca nu a renuntat la tine pana acum, arata ca te iubeste si iti da sanse cu nemiluita. Nu te uita ce spun altii ca e doar o pustoaica de 17 ani. Unele dintre ele ne pot da o Super Clasa in viata.
Stii si tu ca la 17 ani sangele circula cu o viteza foarte mare si este foarte fierbinte.
Sfatul meu este sa o lasi mai usor cu discutiile si sa treci la treaba. Vezi ce vrea si pune in aplicare. Distractie cat cuprinde si nu uita de sex. In materie de sex incearca orice. O mai poti invita la tine la facultate cateva zile si sa va destrabalati ca in filme.
Iti mai pot spune ceva si sper sa nu am dreptate. Te-a inselat cu siguranta.
Pentru chestii mai personalizate/private ma poti contacta in privat

| mixxjim a răspuns:

Boala lunga, moarte sigura... Va chinuiti amandoi. Nici pe altcineva nu va puteti gasi, ca cica sunteti intr-o relatie, nici sa stati impreuna nu puteti, ca v-ati plictisit. Incercati o varianta de mijloc, stabilit de comun acord sa luati o pauza, nu sa va despartiti. Stabilit voi cat - 2 sapt, o luna, cat credeti voi, in care nu va vedeti, nu va vorbiti, nimic, sa vedeti cum e. Doua-trei zile probabil ca o sa fie mai greu, o sa vreti sa va sunati, sa va vedeti - deh, obisnuinta - dar apoi se vor mai calma lucrurile. Asa o sa puteti evalua fiecare relatia, pe celalalt, si veti putea gandi un pic mai "la rece" ce vreti sa faceti cu aceasta relatie. Poate e aiurea acum, ca vin si sarbatorile si e mai greu, puteti incerca sa faceti asta dupa, daca vi se pare prea greu acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fratioare, ea are 17 ani, e inca un copil, normal ca s-a plictisit... posibil sa fi inteles ca esti mai matur decat ea.Probabil vrea sa aiba o relatie cu un baiat apropriat varstei ei.Ce e de facut e sa-ti cauti o fata de varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce fel va comportati unii dintre voi cand sunteti intr-o relatie, aveti impresia ca deja o sa va insurati/maritati cu persoana de langa voi.Sincer eu nu am o prietena,si daca as avea iti spun sincer ca sunt un tip mai distant,nu-mi place sa pun suflet intr-o relatie,sunt mai rece,deoarece nu am nici o obligatie fata de ea, nu ne leaga nimic, si de ce as pune suflet, ca poate peste o luna, doua nu o sa mai fim impreuna.Deci sfatul meu e sa o lasi mai moale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca pina la virsta de 18 ani nimeni nu are nevoie de relatii serioase.la ce bun? in aceasta perioada trebuie sa vezi ce este de fapt o relatie.acum te gasesti pe tine, afli ce-ti place, ce nu. poate nici ea nu are nevoie.ar trebui sa va despartiti si sa va cautati de treaba fiecare aparte.asta e parerea mea, insa alegerea ti apartine

| valentino52 a răspuns:

Asa am patit si eu asta vara cu prietena de 19 ani dar dupa 1 luna jumate ne-am impacat. Ea incepuse sa iasa cu fetele la plimbare cu masina noapte de noapte dadeau ture, fetele se intalneau cu tot felul de baieti ieseau la suc si cand ziceam ca vin si eu ma evita. Vroia sa fie singura libera sa discute cu alti baieti, e mult mai atractiv cand cunosti persoane noi pe cand noi deja nu prea aveam ce sa vorbim ca stiam tot ce se intampla in vietile noastre. Asa ca ne-am despartit eu mi-am petrecut vara pe la piscine si cluburi, a vazut poze cu mine si o gramada de fete, a vazut ca o duc foarte bine si fara ea si a devenit geloasa si a regretat.

| papusica987 a răspuns:

Buna.
am si eu tot 17 ani si o relatie de 3 ani jumate.
insa eu nu ma pot plictisii de relatie, imi iubesc prietenul si vreau sa fiu mereu cu el.

asa:d scuze am vb cam mult despre mine.
Incearca sa vorbesti foarte serios cu ea, fata in fata. Spune-i clar ca daca s-a plictisit de relatie tu nu o ti cu forta, daca vrea altu e libera...fi dur cu ea, las-o un timp sa-si dea seama ce vrea de fapt.
poate e influentata de cineva, sau poate a cunoscut pe altcineva si nu vrea sa va desp. ca sa nu te raneasca.
pe de o parte poate e si vina ta ca nu aduci nimic nou in relatiethinking (nu stiu, zic si eu).
cel mai bine e sa vb cu ea.
ii spui ''pana maine iti dau timp sa te gandesti ce ai de gand'' si daca zice ca vrea sa ramaneti impr vezi cum se comporta, daca nu-si revine cred ca mai bine pui punct chiar daca doare...

te pup:*

| calmopenmind18 a răspuns:

Daca te desparti sugerez sa nu faci un scandal monstruos cu ea. Nu o sa rezolvi nimic doar pierzi o posibila prietenie.

| coltz explică (pentru calmopenmind18):

Nu intelegi... eu inca o iubesc. ea tine la mine oarecum.
si chiar daca era opusul. nu fac asta

| calmopenmind18 a răspuns (pentru coltz):

Eu cred ca ea nu vede un viitor in relatia asta si ca stie ca a fost frumos candva si regreta asta. Si tu esti ca ea. O iubesti si stii cum a fost candva dar daca nu vrei sa renunti la ea cand o vezi arata-i dragoste asa cum nu a vazut ea. Arata-i ce simti pentru ea poate asa te intelege. In plus ar trebui sa primesti inapoi ceea ce oferihee hee. Distrati-va impreuna, iesiti cu prietenii, fi romantic cu ea daca ii place.

| AlexDinTimis a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.Ii complicata situatia. Din ce am citit am inteles ca ti la ea. Totusi ti-as sugera sa o intrebi direct : ma iubesti/nu ma iubesti ma placi/nu ma placi. Am trecut prin situatii din astia si is mai mic decat tine. Asta am facut, am intrebat-o si mi-a raspuns. Normal, a zis ca nu mai vrea ca s-a plictisit. Am suferit de multe ori pentru astfel de lucruri. Deci, ia-ti inima in dinti si intreab-o daca da sau nu. Daca zice nu las-o frate. Sincer cred ca ea ramane cu tine din mila frate. In concluzia acestui roman scris fara suflet (asa cum ai vrut) las-o in pace, sa nu cumva sa mai stai cu ea. Mai sunt multe poate chiar exact cum iti plac tie. Bafta la facultate si multa, multa bafta in dragoste!

| yubyta123 a răspuns:

Asa este cand unul este intr-un loc si celelalt in alta parte, intervine gelozia, nesiguranta ca poate ai pe alta ca ai ceva intim cu alta, e greu asa dar daca o iubesti cu adevarat demonstreaza-i, mai surprindeo in mod placut

| RaluBaby a răspuns:

Desi fata are 17 ani este evident ca nu a ajuns la maturitatea emotionala pe care tu o detii, iar asta e oarecum normal deoarece abia dupa 18 ani o persoana incepe sa se maturizeze si sa vada viata printr-o alta prisma. O alta problema este distanta dintre voi care de cele mai multe ori face sa intervina distantarea, alienarea partenerilor dintr-un cuplu. In ceea ce o priveste pe ea, ar putea fi influentata si de grupul ei de prieteni in ceea ce priveste comportamentul ei fata de tine. Probabil vede ca prietenele ei se intalnesc mereu cu iubitii lor fara sa fie conditionate de distanta, lipsa de timp etc. si incepe sa isi doreasca si ea acest lucru. Sau probabil in lipsa ta a pus deja ochii pe cineva dar ezita sa se desparta de tine deoarece nu ar vrea sa te raneasca.
Oricum, relatia pe care o aveti voi nu este una ok.In niciun caz nu iti face bine. Sfatul meu este sa o luati fiecare pe propriul drum.

| MasterOfTheDarkArts a răspuns:

E o diferenta de varsta, aveti moduri diferite de gandire, activitati diferite in cazul tau, poate, asteptari la mai mult, ea mai are de copilarit, inca se joaca probabil, tu esti mai serios in ceea ce priveste relatia voastra. Da-i sansa sa aleaga... sa luati o pauza sa vedeti cum va e unul fara celalalt, vb aia: daca absenta mea nu se simte, prezenta mea nu mai are rost. sper sa rezolvati problema astahappybafta

| sanziana19 a răspuns:

Parerea mea e ca, ea la varsta de 17 ani e normal sa se plictiseasca, vrea sa vb si cu unu si cu altul, sa vada cum e fiecare.nu e pregatita pentru o relatie de lunga durata.inka e tanara si are dreptul la viata si sa incerce noi experiente.ar trebui sa iti gasesti o persoana de varsta cu tine, de la facultate, pentru ca distanta intr-e doua persoane nu face bine deloc.

| coltz explică:

Pare supid spus, dar nu urmareste banii