| bebitza a întrebat:

Sunteti pro sau contra casatoriilor la o varsta frageda?
de ce DA si de ce NU?

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Contra.Pentru ca de abia iti incepi tineretea, carierea, Viata! Nu ai prea multa experienta nu esti suficient de matur si mai ales: nu iti traiesti viata, tineretea cat mai poti. Vrand sa te casatoresti de tanar este doar un moft cand crezi ca esti in culmea fericirii, dar vei creste si iti vei da seama ca ai facut o mare greseala si tot asa vrei sa ii inveti pe copiii tai sa nu faca aceeasi greseala pe care au facut-o ei.Ai timp sa te casatoresti, acum trebuie sa ne bucuram cat nu suntem legati de o persoana si suntem liberi sa iesim cu acea persoana, sa ne petrecem timpul impreuna ca in adolescenta apoi "pasul cel mare".

XoXo!

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca depinde de persoane si de imprejurari. Nu poti sa le pui o eticheta tuturor. Dar, casnicia e unul dintre lucrurile grele si frumoase din viata care necesita rabdare si maturitate. De aceea cred ca niste oameni maturi care se casatores au mai multe sanse ca unii foarte tineri.

| fabiola a răspuns:

Daca persoanele au peste 18 ani, sunt mature si responsabile, de ce nu?! Dar e bine ca orice lucru sa il faci la timpul lui, in timp, prins de griji si necazuri, asa regreti dupa o clipa de copilarie pierduta, dupa o scoala nefacuta care ti-ar fi schimbat radical viata!

daniela
| daniela a răspuns:

Varsta frageda 18-19 ani sau 12-13 ani. Prima varianta daca se iubesc si sunt maturi de ce nu a doua in niciun caz

cami
| cami a răspuns:

Contra. e o varsta prea frageda. Ce stiu eu la 16 ani? Sa fac piata? neeeh. Sa fac mancare? nehhh. Sa spal chiloti? nici atat! poate doar copii.laughing chiar, e atat de simplu.[pe-asta toti o fac cu drag]
Asa ca de-aia sunt contra! mai bine pe la 26-27-28...happy

| pisoias a răspuns:

Sunt contra pentru. ca viata a demonstrat ca acela pe il cosideri "marea iubire"odata cu trecerea anilor poate deveni cel mai groaznic cosmar.cand esti prea tanar vezi viata numai in roz, iar atunci cand vin necazurile ti se ineaca toate corabiile.Si care este solutia cea mai usoara si la indemana? Sinuciderea

| Psihoyounger a răspuns:

Eu nu sunt pro dar nici contra. In principiu, omul are dreptul de a face ce vrea in viata dar nu mai suntem in anii '50 cand oamenii se casatoreau la 18 ani. Nu e gresit, dar acum lumea este diferita si putini mai procedeaza astfel. Eu de exemplu, as vrea sa am mai intai o cariera ok, sa ma implinesc pe plan profesional si apoi sa ma casatoresc pentru ca sa am ce le da de mancare copiilor, nu? Nu vi se pare normal? Dragostea nu tine de foame chiar daca e foarte necesara si foarte frumoasa. Iubiti-va mult!

by Psihoyounger

| adyth a răspuns:

Categoric contra
In primul rand pentru ca nu sunt destul de maturi, n'au experienta de viata si plus de asta....la ce folos?!

| adyth a răspuns:

Andreig ai mei la fel... doar ca nu sunt sigura de partea cu iubitu' laughing)

si nellya...intr'adevar
dar la ce te referi? la traditia "rromilor" sau la alte chestii cum ar fi. o sarcina sau interese materiale?
vezi tu.in orice situatie omul are de ales happy

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Contratongue

| RetroX a răspuns:

Contra! Consider ca fiecare trebuie' sa isi traiasca copilaria/tineretea si sa se casatoreasca atunci cand sunt suficient de maturi.

| andreig a răspuns:

Daca se iubesc cu adevarat si considera ca acest pas este important de ce nu? Tatal meu s-a indragostit de mama la 18 ani si s-au casatorit cand avea el 19 (atunci m`a facut pe mine) iar mama este cu 6 ani mai mare decat el! SI uite ca au trecut 16 ani si ei inca se iubesc foarte mult.

Răspuns utilizator avertizat
| FoXy a răspuns:

Contra

Deoarece o fata care se casatoreste la 17-18 ani o sa stea numai la cratita sau mai rau cu copilul, pe de alta parte alte fete or sa mearga in cluburi si o se distreze.

Fetelor viata nu e facuta sa stati la cratita.
Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sint pro pentru ca e o virsta frageda si, tuturor care am trecut prin prima dragoste, ni se parea ca altceva pe lume nu era mai frumos ca sa aflam mai tirziu ca ne inselam totusi din necunoastere.Cred ca o casatorie e reusita nu atunci cind e produsul numai a dragostei ci si al unei vaste experiente de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancarea de dimineata si casatoria de tanar.sant la fel de bune.castigi timp si experienta de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Contra.
Nu sunt pregatiti pentru viata.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu înţeleg de ce mai toţi asociaţi căsătoria cu sfârşitul tinereţii/libertăţii unei femei, că rămâne la cratiţă şi după fundul copiilor toată viaţa.

Ai 18 ani? Vă iubiţi şi sunteţi siguri că vreţi să vă căsătoriţi? Faceţi pasul, trăiţi-vă viaţa împreună, distraţi-vă împreună, nu vă împinge nimeni de la spate să faceţi copii, doar pentru că relaţia voastră e legalizată. Când veţi considera amândoi că e momentul, veţi face şi pasul ăsta. Chiar dacă se va întâmpla peste 10 ani; e alegerea voastră.

Căsătoria nu privează cei doi oameni implicaţi în ea să se realizeze, să aibă o carieră, să îşi facă un rost în viaţă.

| BlueDreams a răspuns:

Eu sunt contra. Odata ce te casatoresti la o varsta frageda{18-19 ani}nu mai ai posibilitatea sa te reazilezi din punct de vedere profesional, nu-ti mai poti cladi o cariera deoarece trebuie sa te ocupi de familie.Eu una nu m-as marita atat de devreme.Viata e frumoasa la varste din acestea si nu merita sa-ti iei o asemenea responsabilitate. Sper sa te ajute raspunsul meu. pupici!

| alexandra_1780 a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra sa faca fiecare ce vrea, eu m-am casatorit la 20 de ani si in astia 4 ani care au trecut nu am regretat nici macar o data, iar treaba cu cariera nu prea cred ca e relevanta pentru ca in cazul meu le am pe amandoua si dragoste si un inceput de cariera destul de bun.atat timp cat exista maturitate si intelegere in cuplu se pot indeplini toti pasii vietii(dragoste, cariera, implinirile materiale etc) bine, bine daca exist si sustinere materiala.

| cristians03 a răspuns:

Da sunt contra normal deoarece iti distrugi viati si dupa acea nu-ti poti crea nici o cariera in viata si o sa te uiti la persoane deo varsta cu tine cum se distreaza iar tu te plimbi cu 3 copi dupa tine in parc, e o prostie stai pe fundul tau si invata fa-ti o cariera cautati un/o prieten/prietena si la 26-29 ani mai ai timp de casatorie

| razburtyk19 a răspuns:

Chiar nu sunt contra pentru ca urmeaza sa ma casatoresc si euhee hee

| Dulcika_2019 a răspuns:

Eu sunt contra deoarece e mult mai greu sa intemeiezi o familie cind nu ai nici o cariera si nici macar ceva experienta, si atunci ce familie se poate forma intre 2 "copii"?

| pixie_3786 a răspuns:

Acum, din cealalta perspectiva.
Daca esti tanar (la fel 16-22 ani) si te casatoresti cu persoana iubita din initiativa ta (voastra), totul poate ramane foarte okei, cu exceptia barfelor persoanelor mai invarsta ce au prins comunismul suficient timp sa ii ramana intiparit in memorie traditiile stricte de pe atunci. Deci cum ziceam, nimeni nu trebuie sa isi 'rateze' viata cum spun alti. Fiecare poate sa isi continue studiile, sa ramana la casa lui si sa ramana cu aceleasi obiceiuri. Cuplul respectiv s'ar putea vedea ca si pana in momentul casatoriei si ar constientiza ce au de facut in viata. Nu exista reguli sau legi care sa spuna ce trebuie sa faci dupa casatorie, asa ca totul poate iesi foarte bine chiar si dupa acest pas. Desi probabil sunt 60% contra si 40% pro, ambele situatii pot decurge perfect daca totul este facut cu cap.

Ce pot sa zic, mi-a placut subiectul.

Luv; x

| pixie_3786 a răspuns:

Let's see.Pt. inceput sunt neutra. Fiecare isi hotaraste viata. Unele persoane care au raspuns deja dramatizeaza un pic povestea. Daca esti tanar (presupunem 16-22 ani) este normal sa ai o relatie si tot atat de normal sa iubesti. De ce credeti ca un document (ceea ce este de fapt casatoria) va face sa va iubiti mai mult? Okei, cununia religioaza va uneste in fata lui Dumnezeu, de acord, dar nu puteti simplu sa va duceti impreuna la biserica si sa va rugati de exemplu? sau petrecerea d nunta, puteti s'o faceti si ca ati implinit un/doi/cinci an/ani sau pur si simplu ca aveti 311 zile de cand sunteti impreuna. Luna de miere poate fi o simpla calatorie cu nicio ocazie oficiala, pur si simplu va duceti in concediu si va comportati normal (ca un cuplu). Verighetele pot fi niste simple inele daruite unul celuilalt. Ceea ce vreau sa subliniez este ca nu trebuie sa te casatoresti cu cineva ca sa poti face toate astea. Probabil o sa le faci odata si odata ca asa e traditia, dar a TRECUT vremea comunismului, cand erai 'fata batrana' daca nu erai maritata la 30 de ani.