| theproX a întrebat:

deci am vazut teorii pro si contra masturbarii... deci dauneaza sau nu daca e practicata de la o varsta frageda? Exista riscuri de impotenta sau altceva? A ramas cineva impotent din cauza asta?

10 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Nu exista niciun risc insa sa nu devii dependent de asta.

| mihai69 a răspuns:

Unii spun că ar fi dăunătoare. Până la urmă, nimic nu e imposibil. Tot ce pot spune este că la mine nu a avut decât efecte benefice (concretizate în nenumărate orgasme).

| doctorandus a răspuns:

Nu te mai lua dupa radio sant, ia informatia stiintifica de aici: http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

In unele lucrari legate de masturbare se spune ca nu ar avea urmari nedorite, dar am citit pe acest site ca un baiat in urma masturbarii de 3-4 ori pe saptamana avea dureri de cap, slabiciune in organism, nu mai avea erectie ca inainte de a se masturba, cantitatea de sperma, uneori, lipsea, nu mai avea o memorie buna, nu mai facea fata la solicitarile sexuale din partea iubitei etc. Deci atentie cum te masturbezi.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Dap, tipic pentru rebuturile scolii romanesti: prefera dovezile anecdotice culese de pe internet cercetarilor epidemiologice publicate in jurnale stiintifice de prestigiu si redate in tratate de specialitate.

| minrest a răspuns:

Theprox, o scurta trecere in revista a postarilor anterioare ar fi fost edificatoare. Poate o faci de acum incolo, daca vrei, eu o sa iti spun ce s-ar despride dintr-o astfel de trecere in revista. Un numar de tineri se plang de ejaculare precoce si asociaza chiar ei, atat e de clara cauza, cu abuzul de masturbare. Intr-adevar, e acuzat abuzul, nu practica, DAR. Daca o consideri buna, daca o optimizezi folosind pornografie, daca speri sa-ti creasca puta sau alte avantaje iluzorii vei ajunge mintenas la abuz. Utilizarea corecta a masturbatiei e pentru eliberarea de tensiunea sexuala, si asa dauneaza, dar oameni suntem, si eu am facut, asta e situatia. Au ramas si inpotenti mase, nu unul, dar nu au postat aici, ori le e rusine, ori nu spera salvare de la simple sfaturi. Mai probabila e ejacularea precoce, uite cum o descrie ultimul care a cerut sfat pentru asta: La primul numar ejaculeaza la intrare, al doilea un minut, al treilea cinci minute. Daca tu dai un numar, e ala cu ejaculare afara, adica zero minute zero secunde. Bine ca nu exista risc de sarcina. Salut.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Vezi ce i-am raspuns lui Emilian65, e vorba si despre tine.

| cristinela4 a răspuns:

Nu dauneaza daca nu e practicata in exces, masturbarea e asemeni sexului si nu am auzit sa ramina cineva impotent de la asta! Totusi ar fi mai bine sa ai o partenera! Bafta

| differntlife a răspuns:

Faci bataturi in palma frate. nu se merita.

| Dice3 a răspuns:

Da, eu sunt de cateva luni sad