| fgmijpb a întrebat:

Tata a inceput sa innebuneasca. Nu stiu ce a patit, dar se enerveaza pe mine orice as face. De ce a devenit asa?

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate are ceva probleme legate de serviciu sau altceva si isi descarca nervii pe tine

| milan9 a răspuns:

Trebuie mai întâi să vezi într-adevăr care sunt cauzele certurilor, care sunt motivele stării irascibile a celorlalţi din jurul tău. Dacă ţi se datorează şi ţie, atunci ai mai mult de lucrat la acest capitol, la îndeplinirea datoriilor tale familiale… happy

| milan9 a răspuns:

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere reciproca (si in mod special o mai buna cunoastere a ta de catre ei) pentru ca la varsta ta sfaturile lor sunt foarte importante. happy

| danay72 a răspuns:

Probabil e stresat si are multe probleme.Dar situl jw.org contine unele articole utile la sectiunea adolescenti.

| suffarstar a răspuns:

Criza varstei mijlocii. Cum apare putin stres, cum sare in aer. Invita-l cand e liber sa vedeti un meci impreuna, sa discutati, sa alergati seara sau orice activitate ce stii ca-i face placere.

| andrei1237 a răspuns:

Probabil din cauza stresului sau a oboselii.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Stresul este de vina. Tatal tau e la pamant cu nervii si se descarca pe cine apuca. Are nevoie de o vacanta sau cel putin de o pauza. Ar fi indicat sa evite tutunul, alcoolul si cafeaua cat mai mult cu putinta (sunt toate factori de stres)

| fgmijpb explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

La el e alcoolul si cafeaua

| mgtow a răspuns (pentru fgmijpb):

Aceeasi problema care o am eu cu maicamea si el bea mai putin dar de la nervi, avem niste parinti care nu poti sa le zici asa ci un fel de intretinatori. Cand vei munci pe puterile tale il dai deoparte si il tratezi cu ceva indiferenta ca sa vada ce a gresit in trecut. Astia merita sa-i lasam balta dar ca sa nu fim asa de rai mai merge o vizita la cateva luni sau mici sume de bani sa le trimiti ca tot ei te-au crescut.

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Cred ca e nervos din alte motive

| Goooogle a răspuns:

Toti avem zile/perioade mai proaste incerca sa vorbesti cu el despre asta.

| handmade534 a răspuns:

Probabil are probleme la serviciu si isi descarca nervii pe tine. Multi parinti fac asta si nici macar nu realizeaza. Incearca sa vorbesti cu el.

| fgmijpb explică (pentru handmade534):

Nu pot ca urla la mine