| imyourdestiny2 a întrebat:

Tatal meu e alcoolic.Eu stau cu mama la oras iar el cu bunica la tara, am 16 ani, ei sunt divortati
de 6 ani.S-au despartit din cauza ca tata era dependent.Eu am suferit foarte mult din cauza asta si inca sufar pentru ca nu stiu cum sa ma port cu amandoi. Divortul a fost din vina lui.Am perioade in care il urasc si spun ca nu mai exista pentru mine si perioade in care imi pare rau si ma gandesc sa petrec cat mai mult timp cu el ca mai tarziu o sa regret.In ultima perioada e foarte rece cu mine parca nici nu as fi fiica lui.Nu ma suna,nu vine sa ma vada,am aflat ca in continuare bea,i-a furat banii bunicii mele din banca, nu are servici dar nici nu vrea sa isi caute si e din ce in ce mai rau, nu pot sa-l vad cum se distruge.Am fost in vara asta la tara si mi-am dat seama ca nu e asa cum credeam eu pana acum el e de vina pentru tot (pana acum treceam cu vederea) si nu ii pasa de nimic nici macar de mine.A intrat in camera mea cat am fost la o vecina si mi-a cautat bani in lucruri si mi i-a luat.A recunoscut mai tarziu, am vrut sa vorbesc cu el sa ii spun tot ce simt dar nu am facut asta si m-am inchis in mine si am fost foarte indiferenta si rece cu el pana cand am plecat inapoi.De atunci m-a sunat o data si din nou am fost la fel de rece.Nu mai stiu ce sa fac,as vrea sa se schimbe,sa nu mai bea,sa vina sa ma vada,sa ma sune mai des nu o data pe an,simt ca ma chinui ca ma port asa cu el si ca o sa regret mai tarziu, ma gandesc ca e tatal meu si o sa imi para rau ca nu am facut ceva mai tarziu, dar nu am puterea sa vorbesc cu el. Bunica mea a fost la un preot care i-a spus ca pe tata a picat un blestem mai vechi din familie si i-a spus sa il aduca la el.Nu am reusit inca sa mergem pentru ca nu e asa aproape.Cand ma gandesc ca s-ar putea sa nu fie de fapt vina lui imi vine sa il iert si sa il iau in brate dar daca nu ma gandesc la posibilitatea asta, il urasc pentru ce a facut ca a distrus o familie si inca se face si ne face de rusine.Ma gandesc ca in viitor daca nu fac ceva o sa imi para rau.Nu stiu ce sa mai fac si sufar foarte mult din cauza asta.nu vreau nici sa ma port asa cu el desi merita, dar nici nu pot sa uit toate lucrurile care le-a facut si pt.care il urasc..Astept sfatul dumneavostra, multumesc mult.

11 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Cand apare un divort in cadrul unei casnicii iar cauza este alcoolul sa stii ca cel vinovat este cel alcoolic.
Ar trebuie sa fii fericit/a ca a avut loc divortul si nu a trebuit sa il suporti in continuu.
Din punctul meu de vedere nu merita nici un zambet din partea ta dar incearca sa vorbesti cu el... explica-i ca ce face este rau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia dificila si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Assu53 a răspuns:

Imi pare rau sa zic chestia asta dar cred ca ar trebui sa il uitiwinking nimeni nu isi trateaza copilul astfelwinking

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru Assu53):

Nu e ca și când vorbește despre un iubit după care suferă.
Tu ai putea să îți uiți tatăl vreodată?

| EkaBuBu a răspuns:

Cere ajutorul Lui Dumnezeu in primul randhappysa stii ca El iti va raspunde mai devreme sau mai tarziu orice ar fihappyEl te iubeste si stie ca vrei binehappysi tatal tau chiar daca e rece si rau sunt sigura ca te iubestehappyincearca sa il imbratisesi sa ii "inmoi"inima sa ii spui ca il iubestihappypoate o sa fie la felhappy

| byeddy a răspuns:

Uita-loh go on...nimeni nu merita sa te faca sa fi suparata si nimeni nu vrea sa treaca prin ce treci tu.ai o viata in fata, capul sus, da?waiting

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Problema este de ce bea tatal tau? Problema incepe de la el, eu as sugera un psiholog, dar ar fi greu sa-l convingi. Ce ai descris tu pare ar fi un scenariu de film, un caz rar astazi. Daca nu vrea sa se schimbe nu trebuie sa suferi, viata merge mai departe si poti recladi familia, desi e greu. Foarte important: nu te stresa! descarca-te, prin muzica, dans, orice iti face placere.
Rufele murdare se spala in familie! Toti trebuie sa discutati, depinde de tine si mama ta cum il readuceti pe calea cea buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ApaMineralaAcidulata):

Caz rar? Ahahaha, ești amuzant/ă.

| miror a răspuns:

Sa ti spun ceva.am divortat dupa 16 ani de un alcoolic,, nu se pot vindeca usor,, fetele mele au invata sa-l ignore si nu vor uita niciodata tot e au trait, acum ele sunt bine pentru ca au invatat s afie puternice si totul in viata se plateste..nu ti fie mila de el ca nimeni nu i-a bagat bautura pe gat,, el a ales sa traiasca asa,, tu gandeste-te si la tine si fa-ti viata frumoasa.nu ai de ce sa regreti, asa cum nici fetele mele nu regreta ca il urasc.el singur isi face rau cu mana lui,, iarta-ma dar nu-i pot ierta pe betivi. pentru ca ai de ales.iar ei aleg asta.

| Bysnnn a răspuns:

Eu cred ca tatal tau nu e un om rau, si nu cred ca nu te iubeste. Gandeste-te ca poate si lui ii pare rau, de aia poate si bea in continuare si isi distruge viata, pentru ca stie ca n-a fost capabil si n-o sa fie sa va tina alaturi, deci. se "auto distruge'' din cauza frustrarii.Nu zic ca e o scuza sau ca e un lucru bun, dar nu e nici de condamnat si de aruncat cu pietre pentru ca este totusi tatal tau si na, oricum vad ca tu esti totusi destul de matura si cred ca ar trebui sa vorbesti cu el, deschis, sa-i spui tot ce ai pe suflet si sa incerci sa-l ajuti sa se schimbe,. spunandu-i ca vei fi alaturi de el. :* Sper ca cu timpul lucrurile sa mearga mai bine, si sper ca te-am ajutat sau te-am incurajat intr-un sens pozitiv macar putin, succes!