| Sfinnx a întrebat:

Trec direct la subiect.Nu ma mai prea suna deoarece s a cam plictisit de mine, in sensul ca..nu prea mai avem ce vorbi.S-a cam epuizat doza.Adica acum ca eu am renuntat la pc ca sa pot vb cu el la telefon si sa fiu atenta, in schimb a inceput el cu jocurile.E o problema destul de intalnita intr o relatie si..chiar nu stiu ce as putea spune.Adica ne cunoastem destul de bine unul pe celalat si din moment ce nu prea fac mare lucru ziua nu prea am ce ii povesti.Mai ales ca nici nu prea mai iasa cu mine afara cam tot din acelasi motiv ca nu are chef, asa ca prefera sa iesim dar in grup.Mereu ne certam pe motivul ca de ce nu ma suna si mereu se termina cu lacrimi.[din partea mea bine inteles]
Nu e vb ca nu ma iubeste...ma iubeste dar nu prea stiu despre ce am mai putea vorbi, avem chestii in comun dar..nu pot discuta la infinit despre aceleasi lucruri, sau despre lucruri pe care le am mai abordat de 2-3 ori in trecut.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O femeie care nu face nimic toata ziua este neinteresanta si nici un barbat din secolul XXI nu si-o doreste alaturi. Invata, lucreaza, macar citeste si ai sa gasesti mii de subiecte. Din fiecare pagina de carte poti vorbi macar 3 zile continuu, daca o citesti cu adevarat. Nu te multumi sa fii o femeie-ficus, care nu munceste, nu gandeste, doar sta si este decorativa. Vremea acestor femei a trecut, nimeni nu-si mai doreste o prietena care sa nu stie nimic, sa fie doar de mobila prin casa. Fa-ti cultura generala, munceste foarte mult si vei gasi multe de discutat. Sunt cu sotul meu de 10 ani si inca mai discutam ore intregi in fiecare zi si macar de 2-3 ori pe luna ne prinde dimineata discutand, uitand sa ne mai culcam. Dar amandoi lucram, citim si avem grija de mintile noastre sa fie pline mereu de informatii interesante.

| ionut931 a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte captivant raspunsul tau, intr-adevar o carte citita cuprinde multe idei, aspecte, concepte care merita frunzarite atat de unul singur cat si cu o persoana apropiata.
In ceea priveste cererea in materie de femei tin sa-ti spun ca am alta parere, cred ca majoritatea isi doresc o marioneta pentru ca o buna parte nu ar stii ce sa faca cu o creatura isteata.Insa iti respect opinia deoarece pentru tine este importanta.

| MenInShadow a răspuns:

Pai nu ai ce face, asta este o mare problema care apare in cupluri, si anume, monotonia.
Nu il poti invinuii pe el ca nu vrea sa te sune, din moment ce nu ai ce spune, dar nu e nici vina ta, daca tu nu ai un subiect de discutie, ar putea el venii cu unul.
Nu prea ai ce face, decat sa incepi sa faci lucruri interesante, sau ceva de genul, sau, sa te accepte el asa cum esti, nu ai avea de ce sa te schimbi doar pentru ca vrea el.
Daca nu te mai suna, sau nu-l mai suni, nu trebuie sa va certati, suna-l odata la 2-3 zile, ca sa aveti subiecte de discutie, si anume ce ati facut in zilele in care nu ati vorbit, sau suna-l doar putin in fiecare zi.
Monotonia intr-o relatie este destul de rea, pentru ca poate distruge acea relatie, pur si simplu pentru ca unul din parteneri, desii il iubeste pe celalalt, nu mai simte aceiasi atractie.
Asa ca, incearca sa faci ceva ca sa elimini monotonia din relatia voastra.

| Sfinnx explică (pentru MenInShadow):

Si ce pot sa fac?!:\ stiu ca trebuie sa elimin monotonia asta dar nu stiu cum.
Chiar in seara asta m a sunat si mi a spus ca. vrea sa o luam de la inceput si sa uitam de tot.so sa o sa incerce sa ma sune cat timp poate, mai ales seara, cand are mai mult timp.Ptc ziua isi pierde mintea jucand jocuri pe pc.

| MenInShadow a răspuns (pentru Sfinnx):

Pai si ce altceva poti face? Asteapta sa te sune in fiecare seara. Daca nu ai nici o metoda de a elimina monotonia, nu ai ce face.
Incearca sa povestiti lucruri pe care le-ati facut in trecut, prostii pe care le-ati facut, lucruri amuzante, orice.
Dar daca amandoi stati in casa, si nu faceti nimic altceva decat sa va uitat la tv, sau sa stati la pc, nici nu ma mira ca nu aveti despre ce sa vorbiti.
Gasiti un subiect comun, mergi cu el in oras, ori doar voi doi, ori cu un grup, si vezi pe acolo despre ce poti discuta atunci cand ajungeti acasa.
Daca esti indiferenta la tot ce vezi pe drum, acasa, oriunde, si nu iti faci o idee despre ce ai putea discuta mai tarziu, nu o sa ajungi nicaieri.
Foloseste-te de spiritul tau de observatie, vezi lucruri, vezi situatii, nu stiu, ceva ce poti discuta mai tarziu.
Monotonia distruge relatii, si tu poti fi una din "victime".
Ori asta, ori nu e monotonia de vina, ci el, care s-a plictisit de tine un timp, te-a lasat la o parte, si s-a concentrat pe jocuri, e si asta o posibilitate, ia-o si pe ea in considerare, nu ai de unde stii 100% ca te iubeste.

| Carmen27 a răspuns:

Am trecut prin aceeasi chestie. Faptul ca ne-am despartit m-a ajutat (chiar daca initial am suferit). Daca te face sa plangi inseamna ca nu te merita puppy dog eyes.

| Elenna21 a răspuns:

Nu il poti invinuii pe el ca nu vrea sa te sune, din moment ce nu ai ce spune, dar nu e nici vina ta, daca tu nu ai un subiect de discutie, ar putea el venii cu unul.
Am trecut prin aceeasi chestie. Faptul ca ne-am despartit m-a ajutat. Daca te face sa plangi inseamna ca nu te merita