| AmiRa33Rebeca a întrebat:

Un copil poate mosteni caracterul parintilor chiar si in cele mai mici proportii? E posibil? Voi ce credeti din experientele proprii?

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pot spune ca... seman cu tata leit la comportament(arfe, fite, cum ii place mamei sa spuna, aceleas tabieturi etc) Daia nu ma inteleg cu el deloclaughing ca semanam prea mult puppy dog eyes Deci da, pot laughing

| William a răspuns:

Eu nu am caracterul parintilor mei dar cunosc pe cineva care a mostenit de la tatal lui nu doar infatisarea ci si caracterul. Nu e o regula.

| RAY a răspuns:

Imitam comportamentul parintilor nostri

| Mayar a răspuns:

Da, poate.
Ia cazul din Germania o familie au facut un copil si au adoptat un altul. Le-au oferit amandurora aceeasi educatie, acela nu stia ca era adoptat. Intr-o zi, omoara cu arma pe cineva. De ce? Parintii lui erau criminali... Se mosteneste, uneori putin, alteori mult. Depinde!

| AtateaConditii a răspuns:

Da, eu ma regasesc foarte mult in caracterul mamei si al tatalui.

| ElenaSA a răspuns:

Teoria spune: caracterul nu se mosteneste, se formeaza prin educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, s-a descoperit ca felul tau de a fii e influentat de mediul in care traiesti, iar genele te influenteaza vreo 1-2%.
Sper ca am ajutat!

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

E posibil, de ce nu ar fi? Mie mi s-a intamplat.

| TheRealDaniel a răspuns:

Nu chiar tot. depinde cum il cresc parintii pe copil si cum anume este el influentat de parinti, colegi, lume in general, tv. internet.

| MilkWithCereals a răspuns:

Este posibil. Eu am trasaturi mostenite de la ambii parinti, in special talentele si placerile. Ca si trasaturi fizice, e normal sa semene cu parintii, sau cel putin cu unul din ei. happy

| nek a răspuns:

Cu siguranta da!