| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos am nevoie de mare AJUTOR! Pur si simplu incep sa cedez psihic si simt ca nu mai pot! Locuiesc in Judetul Buzau intr-un cartier in care majoritatea ma jignesc (cei mari) si ma striga dupa porecla! Unii au incetat sa-mi zica apoi dupa 2 zile au luat-o de la capat! Am si programare la psiholog si nu mai pot va rog din tot sufletul sa ma ajutati! De multe ori ma apuca plansul si pur si simplu nu am incredere in mine si am moralul la pamant! Am uitat sa mentionez ca am 13 ani! Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat! Daca continui asa cred ca voi face o criza. Va rog! Nu luati subiectul in neserios! Mama mea imi este alaturi dar nu e de ajuns a facut tot ce a putut pentru mine! Va rog din suflet VA ROG!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde cu privesti lucrurile. In Ardeal ( unde stau eu) oamenii se deosebesc dupa porecle si nu se supara. Daca intr-un sat sunt mai multe persoane cu acelasi nume si prenume nu reusesti sa-i deosebesti decat dupa porecla. Socrul meu (Dumnezeu sa-l ierte!) se prezenta Florea Maiucului (nu-l chema asa) ca daca spunea numele de familie nimeni nu-l stia. Mai este si o chestie psihologica. Prostul ramane blocat daca reactionezi invers decum vrea el. Eu daca as fi in locul tau de maine m-as prezenta: Sebi Baluba. Vezi ca tiganii au inteles mai repede asta decat noi? Adi Minune, Florin Salam, etc. Si sa stii ca toti am trecut prin asta, chiar si eu. Pe vremea mea nu era mersul la psiholog. Aia este o fita de doi lei ca sa dai unui prost o gramada de bani. Cauta tu sa fii tare si cand ii prinzi la inghesuiala, arde-i!

| untu a răspuns:

Sebi,ti-am lasat mesajul la SKYPE si o sa vorbim in curand! Te rog sa te calmezi si nu o lua in serios si nu te pune la inima jigniriile astea! Ignora-i si intoarce-i spatale, dar nu le zici nimic nici un cuvant!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| florinflorescu a răspuns:

Salut Sebi, eu ma numesc Florin si imi place psihologia, mai ales pe latura de analiza a oamenilor. Nu sunt psiholog, psihologia este o pasiune pentru mine, dar totusi am multa experienta la capitolul comportament uman. Din pacate nu folosesc skipe, dar iti pot explica aici cateva aspecte si putem discuta aici. In primul rand o sa iti explic de ce unii oameni au aceasta atitudinea de a jigni pe ceilalti. Este chiar o problema in societate, deoarece acesta atitudine vine din familie, deci de mici copii unii invata sa jigneasca, si stii de ce pentru asa vad la parintii lor, sau parintii lor ii jignesc zilnic, iar in acest caz ei de suparare ii jignesc pe altii ca sa se simta ei mai bine. Poate ai vrea sa ma intrebi : Ok, am inteles ca ei au o problema, dar de ce se leaga tocmai de mine? Am sa iti explic de ce : pentru ca esti mai mic si nu poti riposta, asa cum nici ei nu pot riposta la parintii lor. Nu te incurajez sa sari la ei la bataie sau sa ii ameninti. Un alt motiv pentru care te jignesc este modul in care tu reactionezi, ori esti comic ori incerca sa te faca sa suferi, pentru ca si ei au suferit. Sa stii ca multi copii sufera din cauza parintilor, tu esti un caz fericit in care parintii iti sunt alaturi si iti ofera afectiune, sprijin moral si financiar, iti sunt alaturi, iti ofera o educatie buna etc. In continuare am sa iti spun metode inteligente, "smechere" cu care sa treci peste acesti baieti. Eu o sa iti ofer mai multe metode, fiecare metoda trebuie sa o testezi cateva zile, pentru ca ei nu isi vor schimba comportamentul imediat, ci pe parcurs.
Cand ei iti spun pe porecla si incep a rade de tine, incepe si tu sa razi, chiar daca nu iti vine, razi pana nu mai poti dar mai mult ca ei, chiar daca se opresc tu razi, atunci ei nu vor mai intelege de nu plagi si se vor opri. Incearca sa nu vorbesti cu ei, daca te opresc stai asculta-i si razi cu ei.
Aceasta este prima metoda.
Mai am nevoie sa imi spui de ce te deranjeaza asa de tare ca te numes asa, mai spune-mi ce iti mai fac, daca se iau de tine fizic. Ca eu sa iti pot oferi metode pentru fiecare comportament al lor. Succes.

| Tudor_Sebastian_2000 a răspuns (pentru florinflorescu):

Deci aceasta porecla vine din copilaria tatalui meu! Si faza este ca aici in cartierul meu ai nevoie de un frate/sora mai mare pentru a,, supravietuii,, si eu am o sora de 27-28 de ani dar care nu a copilarit cu ei si eu cred ca ei reactioneaza asa deoarece au observat ca nu au cine sa ma apere! Ma mai deranjeaza ca uneori se poarta cu mine ca o carpa iar eu ma port EXTREM DE FRUMOs cu ei... Trec prin asta de 3-4 ani dar s-a cam umplut paharul in acest moment! Familia mea dupa cum ai zis si tu imi ofera TOTUL panja si sprijin moral! Faza este ca uneori i-am sugerat mamei sa ne mutam deoarece asa vrea ca toti sa ma stie de la 0 asa. Poate imi poti da nr. tau de telefon sau Facebook-ul orice.

| florinflorescu a răspuns (pentru Tudor_Sebastian_2000):

Am sa iti spun o povestioara. Un om avea prostul obicei de a imprumuta bani, fara sa ii dea inapoi, iar cand oamenii se suparau pe el sau chiar il cautau sa ii faca rau, el se muta in alt oras. Acolo o lua de la capat cu imprumutatul banilor si povestea se repeta. Ideea e ca nu trebuie sa fugi de o problema ca ea va reaparea, in cazul tau in alt cartier te vede cineva din vhechiul cartier care cunoaste un baiat din nouk tau cartier si impreuna te vor tachina, deci povestea se reia. Trebuie sa infrunti problema, fiindca oricat de departe fugi problema daca ramane nerezolvata la un momentdat te izbesti de ea. Inca un lucru care mi-am dat seama din ce mi-ai spus este ca te porti frumos cu ei. Te intreb DE CE? Cu persoanele care se poarta urat rupi legaturile, altfel le permiti sa iti faca rau. Inteleg ca esti o persoana foarte buna, dar nu trebuie sa fii cu toti oamenii asa pentru ca tot ce este in exces dauneaza, chiar si bunatatea. Cu cei care iti fac rau nu trebuie sa fii rau, ci sa ii ignori. Tu baiat bun si destept trebuie sa intelegi ca ei sunt mai prostuti si mai needucati, priveste-i cu mila, ca nu au parte de ce ai tu, ca sunt si ei copii care sufera. Am sa iti las nr de tel intr-un mesaj privat. Aristotel spunea : "Orice problema are cel putin o solutie".

| florinflorescu a răspuns (pentru Tudor_Sebastian_2000):

Https://www.facebook.com/profile.php?id=100001698748739&ref=bookmarks mesaj privat nu pot sa iti dau, am sa iti dau pe fb nr meu.

| mitzumic a răspuns:

Eu îți recomand să dai o vizită la Poliție şi îți garantez că nu vei mai pații nimic...