| Thilan a întrebat:

Viata mea pare ca prinde culoare pe zi ce trece.Dar in acelasi timp deciziile si greutatile ma ajung din urma. Am gasit de munca(nu muncesc, cresc 2 bebelusi unul al meu, altul fratiorul meu)la un magazin de arta.Dar nu pot lasa copii singuri (nu mai am nicio ruda sau prieten). Nu stiu daca ar trebui sa ii duc la un centru de plasament sau sa nu ma angajez. De cresa nu am bani, singurele mele venituri sunt alocatiile celer doi si un ajutor social. Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa fac... Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Nu duce copii la centru fiindca poti sa si lucrezi si sa ai grija de acestia. Ai zis ca ai gasit de lucru la un magazin de arte. Din asta imi dau seama ca te pricepi. Ce zici sa confectionezi lucruri hand made? Poti incepe cu o gentuta din reviste. Se cauta foarte mult si nu se vand sub 50 de lei. iar materialele din care se confectioneaza nu sunt foarte scumpe. Uite niste link.uri : http://www.youtube.com/watch?v=ZPG8QBoGgNw http://www.youtube.com/watch?v=zuk7AYP5XxA Sper ca ti.am fost de folos! Si in incheiere as vrea sa-ti spun ca faptul ca ai grija de fratiorul tau vitreg si de copilul care nu a fost dorit de tine, este unul minunat. Mult noroc in continuare, noroc pe masura acestui gest frumos!

| Thilan explică (pentru NoName0x0):

Multumesc pentru ajutor, cred ca o sa incep afacerea cu lucruri hand made. Inainte sa ma las de liceu, invatam la scola de arte si voiam sa ajung arhitect. Acest vis s-a nariut de mult dar mereu m-am intos la arta. laughing))

| NoName0x0 a răspuns (pentru Thilan):

Cu multa placere! Si multumesc si eu pentru fundita! Multa bafta in continuare!
PS: Nu.mi place sa ma repet, dar, nu.i duce pe cei mici la centru, nu ingrosa randurile copiilor parasiti si nefericiti! Si sper ca vei mai posta ca sa ne ti la curent cu situatiile viitoare! Eu sunt curioasa de cum vor decurge lucrurile. Daca vrei, imi poti spune cateva chestii in privat, cand consideri tu! :*

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu duce copiii la un centru de plasament. Ai putea incerca sa gasesti ceva de lucrat acasa. Este un site numit Despre copii. Fetele de acolo se organizeaza si adesea ajuta persoane in dificultate. Cere-le ajutorul, poate au cum sa te ajute, poate au idei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine si sa gasim impreuna o solutie pentru problemele tale.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asociatia noastra se ocupa nu numai de oferirea de ajutor specializat copiilor si adolescentilor, ci vine si in intampinarea problemelor parintilor.

Asteptam sa te ajutam!

| SimoonaD a răspuns:

Este de apreciat ca ai grija de ei.Nu cred ca ar trebui sa ii duci la centrul de plasament, pentru ca ..iti imaginezi cum va fi viata lor; desi imi dau seama cat de greu iti este sa te ocupi de ei.Esti singura lor familie. Locuiesti cu chirie sau ai propria locuinta? Poti cere un ajutor din partea primariei, din fondurile lor, dar asta doar daca ai un primar mai bun la suflet.Sa lucrezi,nu cred ca e posibil,daca vrei sa ii pastrezi pe micuti langa tine.Fa'ti povestea publica si sunt convinsa ca vor fi persoane ce vor dori sa te ajute, dar putin cu putin, se aduna.
Ai o situatie ce merita atentie si daca as putea, mi'as dori sa te ajut cu orice pot, cu mare placere.

| ElMaestro a răspuns:

Ia-ți o bonă! Am auzit că nu costă așa mult.

| Felys a răspuns (pentru ElMaestro):

Pff.pai nu ia salariu cat trebuie sa ii dea bonei, mai ales la 2 bebelusi, cine crezi ca ar sta sa se chinuie cu 2 la un salariu infim, sa fim seriosi