| YuliaNhO a întrebat:

Mozilla firefox sau Opera? Care e mai bun?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Acum nici nu mai incape discutie! Mozilla Firefox este cel mai rapid browser! Uite cateva caracteristici:
Super viteză - de 6 ori mai mare decat penultima versiune
Protecție pentru terminare neașteptată
3D pe Web
Accelerare hardware
Performanță în toate domeniile - motor - Java script
Identificare instantă a site-urilor
Navigare privată
Conexiuni securizate cu site-urile web
Integrare cu programele antivirus
Anti-Phishing
Control parental
Anti-Malware
Navigare în mod deconectat
Sursa: http://www.mozilla-europe.org/ro/firefox/features/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cele mai multe teste sintetice care analizeaza viteza/performanta Opera iese castigator cu un punctaj cel putin dublu fata de Firefox. In realitate se observa cam pe majoritatea PC-urilor ca Firefox consuma mai multa memorie si merge mai lent.
Mai bun...din ce punct de vedere?
Opera se bate cot la cot cu Google Chrome, insa Chrome-ul e mai stabil(ruleaza tab-uri in procese separate ca si IE8+, ceea ce inseamna sanse mai mici ca browser-ul sa crape cu totul), mai eficient in utilizarea resurselor hardware...
Firefox a ajuns codas in ziua de azi. Si Internet Explorer l-a luat la foarte multa capitole. Apropo de accelerare hardware, IE e singurul care o mananca pe paine, celelalte avand suport partial sau nu la fel de bun calitativ.

| sigmanet a răspuns:

Eu votez pentru Firefox mai ales dupa ce si-au facut upgrade-ul la versiunea 4. De ce? Accelerare Hardware GPU, viteza sporita pentru aplicatiile web, si tehnologiile Java Script.
Mozilla Firefox pe langa noile imbunatatiri, consuma mai putina memorie RAM decat oricare alt browser. In comparatie cu un Chrome, acesta foloseste mai multa memorie RAM.

Chrome-ul randeaza mai rapid anumite tipuri de pagini bazate pe tehnologii noi. CSS3, etc.

| darielle a răspuns:

Nici unul nici altul.
Eu folosesc Google Chrome.
Uite un site de unde il poti descarca:
http://www.google.com/......index.html

Este foarte rapid!
Downloadeaza-l cu incredere!

| remusbb a răspuns:

Io folosesc google chrome

| EuEduard a răspuns:

Dintre cele 2 mozilla firefox este mai bun deoarece are o viteza mai mare decat cea a browserului Opera

| Reny a răspuns:

Mie imi plk cel mai mult Mozilla.Ti-l recomand
pupici:*

| 2bro5 a răspuns:

Pana la aparitia Google Chrome, cel mai bun browser de Internet era Mozilla, acum clasamentul s-a schimbat in urmatorul fel:
1)Google Chrome
2)Mozilla Firefox
3)Opera
4)Internet Explorer
Opera provoaca mult cache si e socotit mai putin practic, insa asa sunt cu Mozilla cam pe un loc.

| Holovatec a răspuns:

Http://www.mozilla.com/en-US/firefox/new/
dar cel mai bun e Internet Explorer Browser pentru administrativ