| SunshineLove a întrebat:

imi poate sp cineva...Saga Amurg: Zori de Zi partea I cat dureaza? si aceasta este chiar prima parte? sau au mai fost episoade inainte? intreb pentru ca nu am mai vazut nici un episod/serial din Twilight si ma gandesc daca merg la acesta la cinema, o sa inteleg ceva sau episoadele au legatura intre ele? Ms dau funda :X

Răspuns Câştigător
| mariacris98 a răspuns:

Filmul dureaza 103 minute fara lucrurile scrise la sfarsit adica numele personajelor, distributia, etc. "Twilight Saga Breaking Dawn" este ultimul film din serie si este impartit in 2 parti: prima parte este cea despre care vorbesti tu, iar a doua parte va aparea pe 16.11. 2012. In ordine, filmele seriei sunt:
1. "Twilight" (Amurg)
2. "Twilight Saga New Moon" (Amurg Luna Noua)
3. "Twilight Saga Eclipse" (Amurg Eclipsa)
4. "Twilight Saga Breaking Dawn- Part I" (Amurg Zori De Zi-Partea I)
5. "Twilight Saga Breaking Dawn- Part II" (Amurg Zori De Zi-Partea a II-a)
Da, filmele au toate legatura intre el. Pe durat intregii serii se urmareste viata Bellei, o muritoare care se indragosteste de un vampir. Din cauza iubirii lor o sa intre intr-un conflict cu varcolacii de acolo, dar pana la urma totul se va rezolva.

1 răspuns:
| BiancaLove13 a răspuns:

Toate episoadele au legatura intre ele deoarece in primul film este Twilight Amurg unde se intalnesc cei 2 si isi marturisesc dragostea, apoi este New Moon, partea a 3-a din Twilight este Eclipse iar mai apoi este Zori de Zi, unde are loc nunta Belei si a lu Edward ultima parte are 133 de minute dar merita este foarte frumos filmul