Care film de animaţie din 2012 ţi-a plăcut cel mai mult?

Pentru că în acest weekend se lansează o nouă animaţie a studiourilor Pixar, Brave, am aruncat o privire asupra filmelor de animaţie lansate până acum în 2012 şi am observat că au fost destul de multe animaţii reuşite. Iată câteva care ne-au atras nouă atenţia. Preferatele voastre care sunt?

The Pirates! Band of Misfits

cinemaMetru=100%

Box-office România: 462.058 lei / 24.687 spectatori

Sinopsis: Piratul Căpitan porneşte într-o misiune în care plănuieşte să îi învingă pe rivalii săi, Black Bellamy şi Cutlass Liz, pentru a le dovedi tuturor că el este cel mai periculos şi merită titlul de Piratul Anului.

Pentru asta va primi ajutor şi din partea omului de ştiinţă Charles Darwin. Însă, Piratul Căpitan va descoperi aventura vieţii alături de echipajul său şi va fi purtat de la ţărmul exoticei Blood Island până pe străzile înceţoşate ale Londrei.

Madagascar 3: Europe’s Most Wanted

cinemaMetru=85%

Box-office România: 3.218.171 lei / 172.556 spectatori

Sinopsis: Leul Alex, Zebra Marty, hipopotămiţa Gloria şi girafa Melman încă se luptă să-şi găsească drumul înapoi spre casă, în iubitul lor New York, însoţiţi, desigur, de Regele Julien, de Maurice şi Pinguinii.

Aventurile lor comice îi poartă acum prin toată Europa, unde găsesc ascunzătoarea perfectă: un circ ambulant, pe care simpaticii noştri eroi îl reinventează. În stil Madagascar, evident!

Dr. Seuss’ The Lorax

cinemaMetru=55%

Box-office România: 653.454 lei / 38.671 spectatori

Sinopsis: Totul începe când Ted, un băiat de 12 ani, crede că s-a îndrăgostit de vecina sa cu părul ca focul. Audrey e amuzată de pretextele lui de a veni mereu în vizită. Şi, când ea visează să stea o dată sub coroana unui copac adevărat, Ted ştie că aceasta va fi misiunea lui. Pleacă aşadar în căutarea pădurii. Aventura îl poartă prin ţinuturi magice, unde îl va cunoaşte pe înţeleptul Lorax. Cei doi vor lupta pentru a proteja lumea frumoasă, dar atât de fragilă în care trăieşte portocalosul şi mustăciosul nou prieten.

Happy Feet 2

cinemaMetru=55%

Box-office România: 2.583.510 lei / 136.201 spectatori

Sinopsis: Mumble şi Gloria au acum un pui, Erik (EG Daly), care încearcă neîncetat să-şi găsească abilităţile lui speciale în lumea amuzantă a pinguinilor imperiali. Însă, pericole negândite ameninţă specia lor şi toţi trebuie să se unească şi să danseze pentru a se salva.

Ice Age 4: Continental Drift

cinemaMetru=50%

Box-office România: 5.324.001 lei / 270.050 spectatori

Sinopsis: Manny, Diego şi Sid pornesc într-o nouă aventură după ce continentul lor a fost distrus. Folosindu-se de un iceberg pe post de barcă, ei se întâlnesc cu creaturi ale mărilor şi se bat cu piraţii în timp ce explorează o nouă lume.

BlogDeCinema.ro

Răspuns Câştigător
| bєαυтιƒυℓ a răspuns:

Mie mi-a placut cel mai mult Ice Age 4 (Epoca De Gheata 4).
Am vazut filmul in Cinema si mi-a placut extrem de mult.Am colectionat toate cartonasele si am si albumul. Iubesc acest film si stiu ca multi o fac.Este creat de un regizor care are multa imaginatie iar felul cum au fost imbinate ideile este uimitor.Ma bucur ca, cu ocazia acestui film au fost reamintite anumite animale din adevarata Epoca De Gheata, cum ar fi mamutii.
Acum abia astept sa apara noul film Brave (Neinfricata), pentru ca sigur ma voi duce sa il vad.

92 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Madagascar 3 deoarece este foarte amuzant.
Personajele sunt foarte dragute si indragite mai ales de copii.

| Dumnezău a răspuns:

Nu-mi plac filmele de animatie din prezent.Este si o cumplita blasfemie sa numesti asa ceva film de animatie, sunt filme CGI.Pentru cine nu stie, CGI = computer generated image.Filmele de animatie au cam murit cand a rulat ultimul cadru al Lion King, care e o capodopera ce trebuie sa reziste veacuri de-a randul.Sau la ultimul cadru din Spirit : Stallion of the Cimarron, alta creatie uriasa din perioada cand Disney nu se vanduse, ca ultima tarfa, box-office-urilor grase si curgand.Trist ca multi stiu ce e acela Rango sau Bolt, dar nu stiu cine a fost Simba, cine a fost Rain sau cine a fost Balto.Nici Toy Story nu-i mai breaz, ca tot CGI este.

| Apache a răspuns (pentru Dumnezău):

Acum depinde si de cgi.
Majoritatea animatiilor facute de disney in ultimii ani au fost de 2 lei.
Dar cele facute in colaborare cu pixar...in special up, wall-e sau ratatoulie au mai reusit sa ridici putin standardul

| Dumnezău a răspuns (pentru Apache):

Ratatouille are grafica chiar buna,acolo s-au autodepasit Disney.Up are povestea lui Carl,care, la nivel emotiv se apropie si chiar bate pe alocuri, povestile filmelor din perioada de aur Disney, dar grafica e groaznica, si daca-l compari cu un Ice Age. Wall-E merge...pentru pusti de maxim 6 ani.Grafica foarte buna, avea filmul cu albine, in care Jerry Seinfeld a facut vocea protagonistului, Bee Movie cred.Si Cars aveau grafica buna, dar m-am uitat la el doar pentru Paul Newman/Hudson Hornet.Per total, Pixar cam depaseste Disney la grafica, dar la poveste, ambele sunt infantile groaznic, de cele mai multe ori.Si nici nu-i grafica "pe bune".

| Apache a răspuns (pentru Dumnezău):

Disney intotdeauna a incercat sa aiba finaluri cu,, happy end,, si sa se axeze pe un anumit public tinta...in special copii sub 10 ani.
Pixar in schimb pune mai mare pret pe originalitate si pe animatii ceva mai complexe decat in cazul disney.
Am uitat si de how to train your dragon...la fel o animatie buna.
Dar nu poti sa ceri ma ca animatiile din ziua de azi sa fie cu adevarat extraordinare....sunt facute pentru copii mai ales, iar comparativ cu lion king probabil ca nu o sa se mai faca niciodata o animatie de atat de buna.

| BlogDeCinema explică (pentru Dumnezău):

Interesantă opinie... şi, pe de o parte, ai dreptate, însă, cred că ar trebui să încercăm să privim un film de animaţie dincolo de tehnica folosită şi să observăm povestea din spatele imaginilor. Iar, la acest capitol, consider că Pixar se descurcă remarcabil.

| Eღilia62 a răspuns:

Ice Age 4.

| lunarwolf a răspuns:

Mie mi-a plăcut și Up. thinking

| Nastia a răspuns:

Ice age 4

| Lalala0 a răspuns:

Ice Age 4 mi s-a parut un film de animatie foarte bun. happy

| Holocaust a răspuns:

Nu că le-aş fi văzut şi pe restul(momentan), dar votez cu Dr. Seuss' The Lorax.D-aia mă şi omor după chestiile fan-made ale lui Once-ler la poza de profil.laughing

| rpushtiu a răspuns:

Ice Age 4(Continental Drift )

| 愛日本 a răspuns:

Ice age 4. Merita vazut, e amuzant si dragut.

| DanDannn a răspuns:

Cartof

| Kerli a răspuns:

The Pirates! Band of Misfits. Imi plac animatiile stop motion si de aceea am ales acest film

| Tops a răspuns:

Ted

| AlexaLovesSkillet a răspuns:

Ice age 4, l-am vazut in 3D si a fost foarte tare. Faza cu Sid in apa, "Hold Me!" a fost foarte smechera. happy

| Adredemesconf a răspuns:

Ice age 4 happy. Merită văzut!

| Allix13 a răspuns:

Ice Age4 si Brave

| W3R4 a răspuns:

Ice Ige 4, dar filmul meu de animatie preferat este...va dati seama din imaginea de profil!winking

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Hotel transilvania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa ma uit la nicio animatie. Oricum, Grave of the Fireflies mi se pare probabil cea mai buna animatie din toate timpurile. Cine n-a vazut-o, s-o caute IMEDIAT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ice Age 4: Continental Drift

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ice age 4

| piTiCcu a răspuns:

Ice Age 4: Continental Drift -A fost destul de ok.

| powergirl a răspuns:

Ace age 4 si amaizing spiderman

| BANN3R a răspuns:

Ice Age 4, Dr. Seuss’ The Lorax,

| lumy4u a răspuns:

Brave! este un film senzational, merita vazut

| Kinus12 a răspuns:

Ice Age 4 Continental Drift...dar nu sunt asa de mare fan ai acestui gen big grin, insa filmul are momente speciale si bune

Răspuns utilizator avertizat
| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Pai as zice frumoasa animatie a lui Tim BUrton Corpse Bride pe care eu o iubesc. Este despre un tanar numit Victor care e obligat sa se insoare cu o fata de rang mare pe care nici nu o cunoaste, dar cand o intalneste se indragosteste de ea si in timpul repetitiei de nunta el devine stangaci si merge sa repete singur juramintele in padure unde da de mireasa moarta pe care din greseala a cerut-o de nevasa. Dar in final totul e cum trebuie! Si Brave e chiar foarte frumos!

| armygirl a răspuns:

Ice Age 4: Continental Drift

Răspuns utilizator avertizat