| TrixieGenEMOKID a întrebat:

Cine știe niște seriale precum penny dreadful? Îmi plăcea foarte mult vestimentația, vreau niște serialu în genu acela, haine vechi, etc. Ce părere aveți de stranger things? Merită să mă apuc de el?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

American Horror Story (serial, 2011), American Gothic (serial, 1988, 2016), Sleepy Hollow (serial, 2013), Dark Shadows (2012), From Hell (2001), Hemlock Grove (serial, 2013), Vikings (serial, 2013), Crimson Peak (2015)
Anul viitor: Unfortunate Events (2017– )

| faramatania a răspuns:

În genul serialului pe care-l amintești, cu toate specificațiile de rigoare, pe care le-ai adus, ar fi oarecum:Salem//altele:Beowulf: Return To The Shieldlands, The Shannara Chronicles, Into The Badlands, Outlander (2014-)//
Cât privește Stranger Things, desigur, merită să te apuci de el.Este un serial bun, în primul rând (fiind creat de Matt Duffer și Ross Duffer (Wayward Pines/și acesta merită vizionat), protagoniștii serialului sunt copii, atmosfera în care se desfășoară acțiunea (Indiana 1983) este plină de mister și suspans și întâmplările fantastice dezvoltă abilități, însușiri supranaturale, personajelor.Narațiunea devine și mai convingătoare când intervin și elemente horror pe lângă cele fantastice.Alte seriale cu copii, mai poți să încerci:Believe, The Whispers, Secrets & Lies, The Family, Intruders (2014), chiar și Valea Mută sau/si Eyewitness

| Sn4k3 a răspuns:

Iti recomand Sleepy Hollow.

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu am văzut stranger things, dar te poți uita la Game of Thrones, are multe chestii gen haine vechi, istorie, lupte, povești de dragoste, regine și regi ș.a.m.d

| Sekhmet a răspuns:

Stranger Things merita vazut, dupa parerea mea.
Un serial gen Penny Dreaful e The Lizzie Borden Chronicles. Daca vrei ceva horror te poti uita si la Channel Zero.

| Sekhmet a răspuns:

Poti cauta seriale si pe site-ul www.watch-episodes.co
Baga mereu seriale si episoade noi. Singura peoblema e ca nu sunt subtitrate, dar in rest e un site foarte bun. :)