| upssss_4824 a întrebat:

E vreo diferenta intre filmul Baltagu si cartea? fundita

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Akira a răspuns:

Nu e mare diferenta.
Dar totusi citeste cartea pentru ca iti poti imagina tu persanajele si este mai interesant asa, filmul este extrem de plictisitor deci cartea ar trebui sa o citesti

| さいゆき a răspuns:

Da normal ca este o diferenta. Orice film facut dupa carte e destul de diferit de carte. Filmul este mai pe scurt si multe detalii care ar putea fi importante nu apar in film. Daca vrei eu iti recomand ca mai bine sa citesti cartea decat sa vezi filmul.

| elena_3173 a răspuns:

Da cartea are mai multe amanunte destul de utile pentru tine decat filmul.Recomandat este sa citesti, nu sa te faci ca citesti, uitandu-te la film.

| Adriannae a răspuns:

Ecranizarea unei carti este numai viziunea regizorului. Evident ca este o diferenta, de fapt poate chiar mai multe deoarece unele scene nu apar. Concluzia: intai citeste cartea, dupa-aia vezi si filmul. happy

| tpu_1092 a răspuns:

Am citit cartea si am vazut filmul in clasa a 8-a. O diferentaar fi ca din film intelegi mai usor ce se intampla in roman

Răspuns utilizator avertizat
| mnia a răspuns:

Da.
Citeste cartea!

| zuzica93 a răspuns:

Mare diferenta nu e
dar exista unele detalii care sunt doar in carte
si nu prea imi mai aduc bine aminte, ca l-am vazut si citit acum 2 ani
. eu zic sa citesti cartea ca e foarte mica, numai ca sunt multe detalii
si sa vezi si filmu, nu stricawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este. Nu pot spune ca nu sunt de acord cu filmul...l-am vazut si am citit si cartea...in film apar mici schimbari, dar totusi cartea da mai multe amanunte.winking

| Sweety_5674 a răspuns:

In cartea Baltagul sunt mai bine prezentate trasaturile personajelor. De exemplu: in carte spune cum era imbracata Vitorea si ce mama, sotie, femeie era. Din film trebuie sa iti dai tu seama. Dar nu cred ca tot stai sa pui pe pauza filmul ca sa vezi cum era imbracata.etchee hee

| uav11 a răspuns:

Foarte mare diferenta!