| Erzaa a întrebat:

Hey! Cam ce se intampla in acest anime Vampire Knight? As vrea sa-l vizionez, dar nu stiu daca e frumos. Si fata aceasta Yuuki va fi impreuna cu Zero?

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Yuuki nu va fi cu Zero; va fi cu Kaname.Este un anime gen :un triunghi amoros intre cei trei.Yuuki este sora lui Kaname.Acestia doi sunt vampiri puri. Zero a ramas fara parinti din cauza unei fete(vampir pur) si este transformat de aceasta in vampir (vampiri transformati fara a li se da dupa transformare sa beie din sangele vampirului care la transformat,acestia putand fii doar vampiri puri,urmeaza o iau razna si dupa un anumit interval mor). Zero fiind salvat de
Kaname; care o omoara pe Shizuka Hio, cea care la transformant pe Zero (avand si interese propri)si dobandeste sangele ei si se foloseste de el pentru al salva.Yuuki are sigilata in ea latura de vampir(sigilata de mama ei pentru a o salva; fiind atacati de Rido Kuran si sotul ei fiind incapabil sa ii faca fata). Yuuki; peste cativa anii este salvata de fratele ei fiind atacata de un
vampir.Acesta o duce pe sora lui(la un vanator de vampiri); urmand sa se alature acestei asa zisa familie Zero (stiind ca acesta a fost muscat), acesta fiind adus de catre Headmaster Kaien Cross. Yuuki urmeaza ai fii activata latura de vampir de catre Kaname.La sfarsitul animeului Kaname paraseste campusul impreuna cu Yuuki(scoala care incearca sa puna la laolalta vampiri cu oamenii|vampiri fiind clasa de noapte si toti din cls de zi ii indrageau, convientuierea lor in apropiere avea ca scop idealul de a pune laolalta doua specii diferite si a reusi totusi sa fie pace intre ele). Directorul (Headmaster Kaien Cross:vanator de vampiri )fiind cel care ia adoptat pe Yuki si Zero.Yuuki in iubeste si pe Zero,incercand sa il ajute in nenumarate randuri dar totusi legatura dintre ea si fratele ei e mai puternica(vampiri puri se casatoresc cu persoane din familie:sora si frate,in aceiasi situatie fiind parintilor lor care erau frati).
Peste cativa ani,Rido Kuran se foloseste de corpul fiului sau Shiki ca sa ajung a la fiica lui Juri vrand sa se razbune,nereusind sa o faca cu primul sau fiu cu multi ani mai inainte si este izbit de asemanarea celor doua (acesta o iubise pe Juri,dar legatura acesteia era strans legata de fratele sau ).
PS:finalul este cam sec,intr-un fel si deraiaza de la manga foarte mult Vampire Knight Guilty.
Speram sa se faca continuare, deoarece manga se termina in 24 mai.(din pacate manga e pe sfarsite,desi unele chestii sunt foarte complicate,eu cel putin mai mult esentialu l-am inteles, fiind si in engleza)