| RamyF a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=LQbuE5uv7aU... ce sentimente vi se infiripa cand vizionati acesti clip? va multumesc!

8 răspunsuri:
| JHFAK a răspuns:

Mie mi-a venit sa plang. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic in afara de plictiseala.Defapt, daca somnul e un sentiment, sentimentul de somn il am.
Mai, pace, pace si iar pace.Nu ti se pare ca si Paradisu` ar trebui sa aiba ceva diabolic?
Crezi ca daca ar fi numai pace, intelegere, totul bine si frumos, ai mai simti adevaratul sens al vietii?
Fara putin razboi si putina suferinta nu cred ca ai mai invata sa traiesti cum se traieste in adevaratul sens al cuvantului.
Inteleg, ca pentru unii razboiul e ceva groaznic, dar intotdeauna o sa fie cineva care doreste sa fie mai sus decat e si chiar daca nu face razboi, tot lupta pana ajunge unde vrea.
Daca nu era Hitler, mai stiai tu ce inseamna omor in masa si in principal, al evreilor si tiganilor?[Da, scuza`ma. Fac ce fac si tot il bag pe Hitler in discutie.Imi cer iertare, insa am o oarecare pasiune fata de el]
Bafta`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, eu nu am zis nimic de moartea oamenilor nevinovati omule!
De unde le scoti? Imi bagi cuvinte`n gura?
Am zis ca sunt oameni care vor sa ajunga sus, de asta se pornesc razboaiele.Nu am zis ca e ceva normal sau placut sa-ti moara oamenii apropiati si mai ales nevinovati.
Strabunicul meu a fost in primul razboi mondial, bunicul meu pe la rascoale, si`mi povesteste si acum cat de urat e sa fii in razboi.
Zici ca nu stiu ce e pe glob? Pai nu, ca numai tu ai trait intr-o familie care a fost in razboi, numai tu stii cum e in razboi. Da` ai fost tu mai in mijlocul actiunii de ma judeci pe mine?
ti-am zis doar ca nu exista generatie in care cineva sa nu vrea sa ajunga mai sus decat e, nu ca numai sa ajungi mai sus reprezinta viata.
Bine ca le stii tu mai bine decat mine.Hai mai da`mi un car de stupizi ca am nevoie. Uite pentru unu/una ca tine se incepe razboi, pentru ca acuzi pe nedrept, fara sa stii tu ce a fost si este in familia mea.Si vezi ca nu suntem prieteni!
Zii tu bafta pentru mine, ca tu o zici mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa facem pace, e ok?
Si inainte sa facem, uite, ai inteles gresit ce ti-am zis, am inteles gresit ce mi-ai zis.
Eu de fapt vroiam sa zic ca indiferent cat de pace ar fi pe glob, tot ai sa gasesti un Adam si o Eva care sa faca acelasi pacat de nenumarate ori.
Nu zic ca-mi place razboiul sau ca sunt de acord cu el, iar faptul ca ai zis "Insa tu esti de acord cu razboiul, tu ai zis asta" chiar a picat urat.Bine, sunt de acord cu razboiul dar atunci cand se luta cei care sunt in conflict.Crezi ca mi-ar conveni daca s`ar incepe Al 3-lea Razboi Mondial intre America si Rusia si ar da ca animalii peste romani ca vor ei sa se lupte? Bun, am inteles, ai fost acolo, inteleg cat de groaznic e sa vezi moartea cu ochii.Imi pare rau ca ai vazut asta.
Mie mi se pare ca acum ca stii cum e in mijlocu` razboiului, ai fi foarte linistita si impacata daca pacea ar domina. Da, si mie mi-ar palcea. Dar o ciondaneala, doua trei, n`ar strica, nu neaparat razboi.Sa se lupte cui nu`i convine o simpla cearta.
Am terminat, gata, pace!
Daca doresti mai putem continua, da` m`am cam plictisit.
Bafta`!

| RamyF explică:

Poate ai dreptate, dar nu razboiul in sine ma supara ci faptul ca multi oameni, copii au murit si vor muri pentru ce? viata nu inseamna numai a fi mai sus decat cel de langa tine...viata mai are si alte laturi... tu nu stii ce este cu adevarat razboiul prietene, familia mea se trage dintr-o zona care de peste 60 de ani este in razboi, mi-au murit multe rude.nici nu am apucat sa le cunosc, ei traiesc in teroare pentru ce?

| RamyF explică:

De ce nu putem rezolva problemele si pe alta cale, de ce mereu apelam la arme? de ce sa moara atatia oameni nevinovati cand o simpla cadere de comun acord ar fi posibila...si apropo...sensul vietii nu consta in bombe, grenade, arme, violenta, droguri si altele. tu imi spui mie de hitler? tu nu stii ce este acum pe glob.

| RamyF explică:

Nu te acuz, sunt doar revoltata.Si da, am fost acolo si stiu cum e, am vazut lucruri care m-au dezgustat, am vazut cum ura oamenilor pus si simplu nimiceste tot, fara sa se gandeasca la nimic, am vazut mame care isi adunau copii dupa strazi, am vazut oameni calcati pur si simplu de tancuri, crezi ca e usor? si nu e vorba ca le stiu eu pe toate, nu mai ironiza, insa tu esti de acord cu razboiul, tu ai zis asta,"daca totul ar fi perfect unde ar mai fi sensul vietii" asta este o aberatie totala! Razboaiele Mondiale s-au incheiat, insa nu se stie cand va incepe unul nou! dar la ora actuala sunt razboaie pe glob si tu imi spui mie de Razboaiele mondiale? poate nu ne intelegem, insa ce ma revoltat sunt frazele tale spuse in prima postare,"Mai, pace, pace si iar pace.Nu ti se pare ca si Paradisu` ar trebui sa aiba ceva diabolic?
" justifica-ti vorbele si socoteste-le data viitoare! Pentru ca prin aberatiile tale se incelege de fapt nepasarea fata de oamenii care mor, de copii nevinovati si de tot ce se petrece in jurul tau!
Nu vreau sa ma intelegi gresit si nici sa te superi pe mine. Vreau doar data viitoare sa ai grija ce scrii ca sa nu se inteleaga gresit! Poate ca viata ti s-ar parea tie plictisitoare daca ar fi perfecta, insa pentru unii ar insemna mana cereasca, macar sa aiba o luna fara sa auda bombe! Imi cer scuze daca te-am jignit in vreun fel, chiar nu am vrut!

| RamyF explică:

Ok, sunt de acord cu tine, pace!

Bafta si tie!