| MadRaven a întrebat:

Puteți să îmi spuneți niște filme bune cu și despre boli mintale?

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Girl, Interrupted (1999), Fight Club (1999), One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975), Shutter Island (2010), Memento (2000), Santa sangre (1989)...

| minrest a răspuns:

Shutter Island in primul rand. Fight Club. Un film mai vechi: What happened to Baby Jane? Cel mai bun film facut pana acum: Revolver. Ar fi si A beautiful mind, dar nu arata deloc intelegerea bolii (schizofrenie), desi este despre un caz real. Astea sunt filme cu boli psihice, deci filme artistice, despre ar fi documentare, nu? Nu stiu nici unul bun, dar stiu o carte: Tratat de Psihiatrie, 2002, coordonatori V. Chirila si A. Papari. Spune-mi si mie te rog orice film bun stii cu boli psihice. Sarut mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

American Psycho (2000)

| MyOwnDesire a răspuns:

,,O minte sclipitoare'' (''A beautiful mind'' )