| thezbx a întrebat:

am auzit ca j k rowling va scoate o carte noua din seria harry potter, iar aceasta carte va fi lansata odata cu filmul ei. am auzit de un film care se numeste: Fantastic Beasts and Where to Find Them si de un script: Harry Potter and the Cursed Child Parts I & II. acest film e coresponentul cartii sau cum? poate cineva sa-i explice?

Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! J.K. Rowling a scris două cărți,netraduse în română,sub pseudonimele Newt Scamander,respectiv Kennilworthy Whisp:"Fantastic Beasts and Where to Find Them",respectiv "Quidditch Through the Ages"-practic J.K. Rowling a scris două dintre manualele necesare pentru studiu la Hogwarts, menționate în seria Harry Potter, și le-a scris sub acele pseudonime(numele autorilor manualelor din serie)pentru a părea că ai în mână chiar manualul lui Harry. Arată în așa fel încât să pară că sunt chiar manualele pe care le-a avut Harry la Hogwarts, cu desene și notițe adăugate de Harry, Ron și Hermione.Ambele cărți au fost publicate în 2001.
Filmul "Fantastic Beasts and Where to Find Them" va apărea pe data de 18 noiembrie 2016 și va face parte dintr-o trilogie.Este inspirat de cartea cu același nume, iar J.K. Rowling va scrie scenariul.Acțiunea are loc în New York, anii 1920, cu 70 de ani înainte de acțiunea din seria Harry Potter, cele trei filme urmând viața lui Newt Scamander, ce mai târziu va scrie manualul după care învață Harry și toți ceilalți elevi de la Hogwarts.
https://www.google.ro/......ps?/search
Cât despre "Harry Potter and the Cursed Child", aceasta va fi o piesă de teatru în două părți, scenariul fiind scris de Jack Thorne și bazat pe o poveste scrisă de J. K. Rowling, Thorne și John Tiffany-va fi jucată începând cu data de 30 iulie 2016 la Teatrul Palace, Londra.Acțiunea are loc la 19 ani după "Harry Potter și Talismanele Morții", și este centrată pe Harry și fiul lui, Albus Severus.Scenariul piesei va fi publicat pe data de 31 iulie 2016, sub titlul "Harry Potter and the Cursed Child Parts I&II", și va reprezenta a 8-a parte a seriei Harry Potter.
http://www.ew.com/......nny-potter
Uită-te la imagini, să vezi actorii aleși.Actrița de culoare este Hermione-J.K. Rowling spune că nuanța pielii lui Hermione nu e menționată în nicio carte.Totuși,e surprinzător, nu mi-am imaginat-o pe Hermione de culoare, dar fie.La fel mi-am imaginat și alte personaje arătând într-un anume fel până în momentul în care am ajuns la pasajul în care autorul îmi oferea o descriere, așa căă...
În concluzie,"Fantastic Beasts and Where to Find Them" și "Quidditch Through the Ages" sunt cărți, replici ale manualelor lui Harry-apărute-n 2001. "Fantastic Beasts and Where to Find Them" este, de asemenea, primul film dintr-o trilogie despre viața lui Newt Scamander, fără legătură cu personajele din Harry Potter, dar acțiunea are loc în aceeași lume-apare pe 18 noiembrie 2016. "Harry Potter and the Cursed Child" este o piesă de teatru, cu personajele principale Harry și Albus Potter, acțiunea petrecându-se la 19 ani după "Harry Potter și Talismanele Morții"-se joacă începând cu data de 31 iulie 2016, la teatrul Palace, Londra."Harry Potter and the Cursed Child Parts I&II" va fi scenariul piesei-este publicat la aceeași dată cu apariția piesei.
Sper că te-am lămurit!
:)