| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti, ce parere aveti : filmele pot afecta emotional pe termen scurt sau lung? Eu cred ca da. Spun asta deoarece in ultimele zile sunt (eram, mi-am mai revenit) trist, m-a marcat puternic moartea unui actor (desi nu e reala, e film), nu dormeam bine nici noaptea. Era printre preferatii mei, pacat ca a murit, era tanar, dragut, de treaba. Voi aveti asemenea experiente? Cu ce filme? De ce avem asemenea stari? Mi s-a mai intamplat de multe ori si de mai de mult. Precizez ca e vorba de filmul Carabinierii happy.

Multumesc!

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

De la filmul Hachiko am plans si am ramas cu mila, frustrare, razbunare. M-a afectat cateva zile. Eu sunt o iubitoare de animale si sincer mi-ar fi mai usor sa vad un om cum moare decat un animal, nu suport sa vad cand cineva raneste un animal fara apararesad. Si la filmul titanic am plans, era prima data cand am inteles ce e dragostea adevarata( pana atunci nu am crezut in asa ceva). Filmele te fac sa intelegi, sa simti ceea ce nu stiai, ceea ce nu crezi. Ador filmele:X si pot sa zic ca mi-au construit putin in caracter, atitudine nu stiu exact dar stiu ca ceva mi-a schimbat.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Probabil iti placea mult acel personaj si tu aveai in minte ca el va fi eroul si totul s-a terminat brusc... te pot afecta emotional, dar pe termen scurt, de multe ori un film ma face sa ma simt mai bine. mi s-a intamplat cam acelasi lucru la american history x cand exact la final cand totul era linistit, personajul principal moare, aiurea. pur si simplu nu te astepti, mintea ta are deja un alt final pregatit si depinde si cat de bun e filmul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de la persoana la persoana cat de tare il afecteaza ceea ce vede(...chiar daca e vorba DOAR de un film).
Oamenii sunt DIFERITI si fiecare percepe lucrurile intr-un mod propriu...

Depinde de asemenea de starea mintala a fiecaruia...

si, de asemenea de CONTINUTUL filmului vizionat!
(sunt anumite scene pur si simplu induiesetoare...deci e normal sa plangi-pana la urma filmele reflecata ''OARECUM'' viata...)

Nu in ultimul rand CONTEAZA cat de MULT lasam TEHNOLOGIA(pana la urma la asta ne rezumam cand vine vorba de scurtmetraje, filme, seriale, jocuri, animeuri, muzica etc... sa PATRUNDA in viata noastra!
Nu e ok sa ne lasam prea influentati de VIATA VIRTUALA ignorand-o asfel pe cea REALA!(indiferent cat de ''colorata'' ar fi cea virtuala in comparatie cu realitatea!-in orce sens!)

Unele din filmele care ''m-au atins'' sunt:

Titanic(filmul la care toate fetele plang) happy
Always only you(are o poveste impresionanta-l-am vazut si revazut de cateva ori.
City of angels
Hackicho:A dog's tale
Pieta( care duce cu gandul la Pieta lui Michelangelo)...
Autunum at New York
Schinderl's list (un film impresionant despre dramele suferite de evrei in perioada holocaustului si despre marinimia omeneasca)
Boy in striped pijamas(un film impresionant pana la lacrimi...)
Dead Man Walking(1995)
Bang Bang you're dead
Dangerous minds
(un film cu o poveste din care poti trage o lectie de viata).

| BTWIN a răspuns:

Depinde cat de mult te afecteaza si cat de mult iei in serios ceea ce vezi... daca incerci sa traiesti ceea ce vezi(filmul). Daca esti foarte emotional te poate marca mult timp si chiar sa iti schimbe caracterul sau modul de gandire despre viata, prietenii si altele.
In ceea ce priveste propria experienta, chiar aseara ma uitam la serialul meu(Dexter)si am vazut ca sotie personajului principal(Dexter)a fost omorata de un criminal in serie, lucru la care nu ma asteptam si care m-a facut trist si socat toata seara.Acum mi-am mai revenit si eu laughing