| sergiuCC a întrebat:

Cineva stie cum se numeste melodia, din filmul Revansa de Sergiu Nicolaescu, in secventa in care cei 2 comisari urca scariile, dupa ce vorbesc cu Limba, si comisarul Moldovan ii curuieste. Melodia se aude la radio\casetofon. Multumesc mult.

2 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Nu cred! ca gasesti! melodia asta! frumos film! initial dupa revansa! sergiu nicolaescu planuia sa faca! recviem pentru comisar! in 1979! daca filmul asta fusese facut in 1978! insa nu a trecut de cenzura comunista! in acest film trebuia comisarul moldovan sa se razbune! pe ala! de i-a omorat baiatul! geissler! jucat evident de mircea albulescu! din pacate! nu a trecut de cenzura comunista si aia este! si lui sergiu nicolaescu ii paruse rau! se dadea de ceasul mortii! si nu stia ce sa faca! era disperat! noroc ca ii vine ideea de a face un ultim film cu comisarul moldovan! acesta fiind duelul! din 1981! aici daca a scapat de paraipan jucat de gheorghe dinica atat in un comisar acuza! cat si in revansa! sau de restul care mai erau! aici are alta belea! trebuia sa il prinda pe maimuca jucat de colea rautu! asta in revansa era un om simplu! nu avea treaba cu legionarii! insa s-a apropiat cumva prea mult de miscarea legionara! si asa a devenit un personaj suspect in duelul! atat el! cat si ion ritiu adica rica pasarin! etc! interesant intre revansa si duelul! ca desi sima era jucat in revansa! de ion dichiseanu! in duelul sima era jucat de ion besoiu! care era secretar de partid! in ultimul cartus! iar in un comisar acuza! respectiv revansa! era in rolul lui zavoianu! etc! ilarion ciobanu! george constantin! amza pellea! ion besoiu! gheorghe dinica! sergiu nicolaescu! jean constantin!
colea rautu! cate nume mari nu au jucat in aceste filme! toate au fost deosebite! si cu mainile curate! si cu ultimul cartus! si cu un comisar acuza! si cu revansa! dar si cu duelul! toate au fost un succes! probabil ca duelul nu ar fi existat! daca recviem pentru comisar! ar fi fost validat! asa asta este duelul a scris istorie! ca si celelalte filme! din serie!

| Smack88 a răspuns:

Daca are versuri, cauta versurile pe care le intelegi si se leaga pe yt si sigur gasesti ceva. sau pe google.