Întrebare recomandată | Eloissa_7084 a întrebat:

Ati mancat vreodata nuca de cocos? Eu am cumparat una dar nu stiu cum sa prepar miezul. Imi spuneti si mie cum il preparati?

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Il razi si il pui peste o prajitura, tort etc.

| Culinar a răspuns:

Buna,
Razi miezul si il folosesti crud sau uscat. Miezul crud este foarte sanatos!
_lapte de cocos
http://www.preparatedevis.ro/2013/12/lapte-de-cocos.html

| IonutDX a răspuns:

Cel mai bine e sa manaci miezul crud!
Poti rade fin miezul si apoi il intinzi pe o farfurie mare si plata pentru a usca miezul, nu uita sa amesteci miezul ras si apoi sa il intinzi, in 2-3 zile se usuca si il poti pune intr-un borcan pe care il tii in camara etc. Gasesti pe youtube informatii despre cum e mai bine sa spargi nuca.

| piisycutzza a răspuns:

3 retete cu cocos. Invata sa folosesti acest fruct exotic in toate variantele

cauta aici, iar in pagina aceasta e si un videoclip, sper sa te ajute, pup

| Eloissa_7084 explică:

Multumesc tuturor de raspuns!

| mirianamorosan a răspuns:

Nu e nevoie sa il prepari, il poti manca direct happy

| sorina2002 a răspuns:

Pai fii atenta. Daca vrei te pot ajuta sa faci lapte de nuca de cocos sau sa iti ramana numai miezul acela alb. Deci e o masina speciala pentru facut lapte de cocos h://lapte-de-cocos-masina-stoarcere:/ Intra acolo si dupa ce vei face laptele in punga iti va ramane miezul dar daca tu vrei sa il folosesti ca altceva.

| AllllllliiiinBBBB a răspuns:

Mai intai ii scoti lichidul ( un fel de lapte de cocos... poti sa il bei) apoi il razi cu un cutit miezul big grin Sper sa primesc funda

| Anonimu2000 a răspuns:

Il razi si il pui peste o prajitura, tort etc.

| Găbița25 a răspuns:

Il dai prin razatoarea mica si il pui intr-un borcan in frigider.