| Gustos.ro a întrebat:

Care erau dulciurile care va placeau cel mai mult cand erati mici?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Inghetata polar! Cat de buna! Ciocolatelele acelea mici, rotunde cu imagini din desene animate pe ele>scufita rosie, lupul...nu mai stiu exact...erau delicioase... Gumitele Turbo (mare colectie de abtibilde! happy ) Boamboanele Topi-Top pe bat..., dropsurile cu diferite arome...( care mi-au cam distrus dantura sad ), eclerele si fondantele (care imi plac si acum)..., piscoturile cu serbet de zmeura... si daca nu am uitat ceva. cam astea mi-au indulcit papilele in copilarie...

115 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Crema de zahar ars.

| sidy a răspuns:

Bomboanele Tosca...ca niste perinite, umplute cu nuca; napolitanele Aida, cu gust de migdale; prajitura "Portofel";
Acestea erau din comert iar dulciurile ce le facea mama acasa...acum am ajuns eu sa le prepar pentru nepoti...

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Cand m-am nascut eu nu prea aveai de unde sa alegi de pe rafturi asa ca mama si bunicile faceau dulciuri in casa. Orezul cu lapte si mucenicii imi placeau la nebunie, galustele cu prune si clatitele si nu in ultimul rand crema de zahar ars.

doiny
| doiny a răspuns:

Din comert inghetata si ciocolata, dar nu se comparau cu prajiturile facute de mama: alba ca zapada, negrese, crema de zahar ars, etc

auran
| auran a răspuns:

Probabil aveam multe preferinte atunci cand eram mica, dar cu siguranta nu voi uita niciodata gustul alvitei care se gasea odata in cofetarii (era un calup alb galbui, din care abia puteai sa tai cu cutitul o felie, dar gustul, mmm, ramanea mult timp).
Mai imi placeau, bomboanele amandine, parajitura Violeta (nu cea de acum), vata de zahar si in special zararul acela usor caramelizat ce ramanea pe marginea acelei masinarii si nu in ultimul rand clatitele cu dulceata si zaharul caramel cu nuca facut de bunica mea.

auran
| auran a răspuns:

Erau multe dulciuri care imi placeau atunci cand eram mica dar, exista un gust care cred ca nu-l voi uita niciodata. Gustul alvitei de altadata - exista in cofetarii niste calupuri patrate (precum cele de halva de astazi) albe - galbui, cu consitenta unei caramele si cu o aroma ce nu mai exista in ziua de astazi. Imi amintesc, ca la fiecare pensie a bunicilor, acestia mergeau si-mi lua o cantitate care portionata cu atentie de bunica mea, imi ajungea pana la pensia urmatoare a lor. Acest gust nu-l voi uita niciodata!
Imi mai placeau: bomboanele Amandine, Fondantele, prajiturile Bucuresti si Violeta, vata de zahar si in special acel zahar usor caramelizat de pe marginea aparatului de facut vata pe bat, cocoseii de zahar ars (toate cele enumerat, nu mai au acelasi gust astazi) si, nu in ultimul rand clatitele cu dulceata si zaharul caramel cu nuca facute de bunica mea.
Amintiri, dulci amintiri!

cristian
| cristian a răspuns:

Savarine
Ecleruri
Amandine
Profiterol
Bem-Bem
Serbet diverse arome
Ciocolata de casa
Pa cuvant. Ce mai vremuri?

carla
| carla a răspuns:

Eugenii, inghetata Polar, turta dulce, marmelada, halva. dulciurile facute in casa. dupa 90 mi-au placut ciocolatele kiss cu banane si capsuni.etc.

| monicaclaudia a răspuns:

Hmm placute amintiri )
eu adoram cornurile cu rahat ( alea de pe vremuri nu astea de acum ) si mai erau niste batoane ( se faceau din resturile de prajitura ) negre ca si din ciocolata, guma de la tarabe cum se numea Balonca mama mia dura o eternitate.)), boni-bon, multe multe lucruri care au disparut dar neau incintat cind le vedeam happy cofetariile de odata mici nu luxoase dar pline de bunatati.) si cu parfumul ala de dulce inauntru.)) hmmm )) eh vremuri trecute aaa sa nu uit inghetata aia impachetata ciudat ) dar cit era de buna.) fisticul eh is multe, prea multe.))

tundenana
| tundenana a răspuns:

Cel mai mult imi placea prajitura bezea ala roz... apoi imi placea mult ciocolata ROM, bomboana Cojac ce se gasea pe strada pe diferite standuri, inghetata parfe din nou le dadeau la fiecare colt de strada...

| DenissaDeea a răspuns:

Acadele pe bat, turta dulce in forma de animalute, crema de zahar ars cu nuci, placintele cu branza de casa si multe dulceturi facute de bunica mea care le as mai manca si astazisadacum dulciurile unele din ele lasa de dorit la calitate)nu mai sunt naturale 100%. multe sunt artificiale.

| kaumi a răspuns:

Crema de zahar ars si salamul de biscuiti facute de mama, iar din comert, ciocolata cu rom si eugenia.

| leluc a răspuns:

Cozonacul, bezelele si ciocolata de casa cu nuci

| wizard_cristi a răspuns:

Laptele de pasare. Este desertul pe care il retin cel mai bine din copilarie. Nici acum nu stiu cum se face. Stiti reteta? Mi-o puteti da si mie?

| stardeea a răspuns:

Halvita, eugeniile, bomboanele cu lapte date prin cacao...

| NoName_9903 a răspuns:

Ciocolatelele alea kinezesti, in ambalaj auriu, in cutia cu flori portocalii :-).

| mihalitza a răspuns:

Savarinele!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Biscuitii cu cacao Delicia, eugenia, ciocolata cu rom, mai era o tabla de 100 g, de la Kandia, cu alune intregi, mai era o kestie cam cum e Snickersul de acum, la cinema Capitol luam cutie cu drajeuri de cioco cu arahide, bomboanele Vinga, Sticlute de cioco cu visinata, cioco-cioco, etc... Ehei, ce vremuri...

| Milk Swan a răspuns:

Cum sa spun...am 10 ani. Imi place fff. mult Milka. Mai ales vaca...Cand aveam 4-5 ani, credeam ca s-a vopsit vaca si cand o mulgi in loc de lapte iti da ciocolata Milka.

| Mo a răspuns:

Eu adoram prajiturile facute de mama! de la chiosc imi luam ciocolata, inghetata pe bat(pe care o ador si acum!)... dar nimic nu se compara cu ce facea mama(cozonaci, crema de zahar ars, alba ca zapada, negrese, si bezele.)cam atat imi amintesc!

| somebody a răspuns:

Generatia care a crescut cu brifcor, quick, cavit, sherbet, glucoza, gumela nu aveau prea mult de unde alege.Intrebati pe cineva care are varsta sa spunem 20 deani daca stie ce sunt bomboane cip si cum le imparteam cu prietenii sau nectarul acela de piersici la borcan mult si ieftin.Intrebati-l daca stie ce este braga sau citro.Intregati-l daca stie cum arata prajitura buturuga au cum se numea inghetara cu napolitana i forma pachetului de unt.Intrebati-l...

| ShaKuri a răspuns:

Ingetata aia..care avea forma si ambalajul ca un pachet de unt.

| Teardrop:] a răspuns:

Ciocolata:X

| beba a răspuns:

Inghetata polarahappyhappyhappy

| alexthebest2000 a răspuns:

Nici una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata. dar nu avem voie sa mananc cat vroiamsad
prajiturile facute acasa de mama.love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce a zis clau2toma, plus bezelele, laptele de pasare si fursecurile cu stafide facute de bunica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gumele chinezesti cu surprize in care mestecam varfuri de creioane pentru a le face roz sau albastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata