| Notme a întrebat:

Am 3 papagali perusi. adevarul e ca nu am avut mare grija de ei, le dadeam doar necesarul(mancare, apa.). As vrea sa nu mai fie asa salbatici, mereu cand le fac curat ma "musc". stiti vreun fel in care sa ii "dresez"? sa nu le fie frica de oameni.

Răspuns Câştigător
| sergiu25bc a răspuns:

Buna.SE vede ca sunt prea agresivi, adica stau f mult timp singuri si nu ptrea vede lume, si ai incercat vreo data sa deschizi portita si sa ai geamurile inchise sa zboare si ei 1 pic.Eu am avut 1 singur perusi si l-am crescut de mic, era 1 pui f mic. Pina la varsta de 5 ani l-am avut.De mic vb in fiecare zi cu el.Il lasam sa zboare si in afara custei prin camera, deci ave 1 pic de libertate.Si cred ca sunt agresivi deoarece ori este prea mica acea colivie cusca, sau nu e bine sa ai 3 perusi in aceiasi cusca.Acuma depinde si ce varsta au perusii tai.

21 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Da si eu am doi papagali perusi! tot asa salbatici erau cand i-am cumpartat, dar vorbeam mai mult cu ei/cand le facea curatenie le dadeam drumul in casa/ma joc cu ei/vorbesc mult cu ei/imi raspunde cand le strig pe nume(numele puse de mine)stie si cand le cert /se cearta cu mine/si asa sau dresat!

| Elly4all a răspuns:

Da desigur pai sa-i dresezi tu insati este foarte usor isi scoti din cusca maxim o ora pe zi si incerci sa te apropii de ei. daca te musca nu inseamna neaparat ca sunt rai si vor sa-ti faca rau poate incearca doar sa-ti atraga atentia si sa-i iubesti mai mult...cu ocazia cand incerci sa ii lasi in libertate le poti repeta timp de 5-10 min. ceea ce vrei sa invete si asa vei observa ca ii inveti sa si vorbeasca...

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Buna
si eu am un perus si era tot asa salbatic cand l-am luat...
dar de fiecare data cand ii faceam curat si cand ii dadeam mancare vorbeam cu el sau ma jucam cu el si cu timpul s-a obisnuit :X

| sergiu25bc a răspuns:

Acuma depinde daca sunt pui ii poti dresa 1 pic, daca sunt deja f mari adica peste 1 an de zile e 1 pic mai greu, dar daca vb cu ei si sa le dai doar tu apa, mincare, sa le faci curatenie te considera ca o mama. Cel putin cu perusul meu cand ma vedea ca intru in camera zbura imediat la mine pe umar.

| Little Kid a răspuns:

Ai gresit ff mult daca i-ai luat pe toti 3 deodata...mai intai unul pentru a se obisnui mai intai cu tine... daca primul va veni pe umarul tau, il vor urma si ceilalti 2... aaa si sunt puiuti sau maturi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, solutia ar fi sa ai mai multa grija de ei, sa te joci cu ei si din cind in cind sa vorbesti cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau un sfat cand le faci curat sa le dai drumul sa zuboare prin casa, casa nu te muste am si eu doi papagali perusi un mascul si o femela dar din pacat femela mi-a murit dar am cumparat alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea si eu am avut tot 3 perusi
dar din pacate papagalita mi-a murit
si vreau sati zic ca tu trebuie sa vb f mult cu ei
sunt f inteligenti dar le place sa vb mult cu ei
adica sai bagi in seama
le place chestia asta
eu sincera atit de mult am vb cu ei
incit deja daca intru pe usa simi aud vocea sai vezi cum fac
imi cunoaste vocea
si nu ma musca
bag mina in colivie le dau fructe si ei stau pe hutul si sai vezi cum isi apleaca capu in jos si se uita sa vada ce fac eu acolo
dacai vezi zici ca acus acus cad in cap de aplecati ce stau
se pun pe mina mea singuri
le pot taia unghiile si nu ma ciupeste deloc
problema lor este ca le place sa fie bagati in seama daca nu prea vb cu ei atunci ei se simt tot timpu singuri si se retag asa in colivia lor
ai mei iasa singuri din colivie si intra singuri
binenteles ca le deschid portita
si vreau sati zic ca toata casa e a lor
lustra tablouri
miau ros jaluzelele verticale si merg si pe podele
fac minuni
dar binenteles stau geamurile inchise pe perioada cit ei sunt prin casa
sfatu meu este sa le vb mult si cu caldura sai alinti
si ai sa vezi ca va da rezultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 2 papagali si tot asa de salbatici sunt dar am citi undeva ca trebuie sa le dai drumul prin casa sa se obisnuiasca cu tine si cu ceilalti membrii a familiei tale incearca sa vorbesti cu ei si sa te apropii incet de ei (asa am procedat si eu si acu totul e ok)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ei cit mai incet si blind.Ar trebui sa le acorzi mai multa atentie, iar ei se vor obisnui cu tine si poate nu vor mai fi atit de agresivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti minusi daca nu vrei sa te muste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notme ca sa dresezi un perus trebuie sa vorbesti mult cu el... dupa 4 zile de la achizitionarea lui trebuie tinut in colivie dupa 4-5 zile ii dai libertate si ca sa il prinzi inchizi lumina si vb cu el incet si te apropi de el si il prinzi pentru mai mute informatii aceseaza www.eva.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si a mei sun asa nu gasesc ninki un mod de dresaj va rog ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

şi eu am avut doi peruşi unul mi-a murit şi unul traieşte toata ziua zboara ın casa nici nu mai sta ın colivie deloc vine şi ımi manınca din palma geamurile mis deschise larg toate zboara pe lınga geam dar nu merge ıncet ıncet se ınvata cu persoanele din casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut 1 papagal dar mi-a murit. din prima zi. Parea prea bland, nu zbura, de mancat manca, apa bea, dar intr-o zi cand m-am trezit si cand m-am uitat la papagal am vazut ca este cazut jos si teapan.Eram foarte trist... dar in fine mi-am luat alt papagal mai batran era un terrorist mic. Cand vream sa ma joc cu el cu degetul pleca cu bucati de piele de pe degetele mele. Dar am invatat sa sufar si peste cateva luni, a inceput sasi dea seama ca e inutil. Cu timpul incepea sa vina in cap si zbura repede. Apoi venea la mana si se juca cu degetele, dar a fost o mica problema. Doar la tata, mama si sora mea venea dar nu stiu ce avea cu mine. cand la ceilalti se juca cu degetele la mine pleca cu bucati de piele din mana... dar acum peste. 1 an suntem cei mai buni prieteni si cand ma duc la bucatarie nu mai scap de el. Se suie in cap, vine pe mana, cand il aduc in dormitor vede ca am mainile ascunse vine pe picior. Acum incerc sal dresez sa invete sa vorbeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa te joci cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Sunt nulte moduri in care ai putea sai dresezi.Sai scoti mai mult di cuscasa, vb cu ei mai mult si nu ar trebui sa faci miscari brusteadle dai mancare si sa le spui penume sa nu maifaca asta
daca nu te asculta scoatei peafar si punele[ apa si mancare] pe afar cand i scotifi cu ochi pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti pe fir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar trebuie sa le dai drumul mai des sa te joci cu ei sa va amprietenisi sa creada ca esti un om bun

| bianca123m a răspuns:

Si al meu face la fel...am decat un papagal.Lasa-i sa se obisnuiasca cu tine, sa simta ca nu le faci nimic.Papagalu meu era la fel, dar acum sta nemiscat in colivie pe jos.Nustiu ce s-a intamplat, poate a murit.

| luka a răspuns:

La fel a fost si cu mine dar am inceput sa le fac curat mai des, le vorbesc si nu fac miscari bruste si in sfarsit nu ma mai musca si ma asculta.