| VFC a întrebat:

Am auzit ca porcusorii de guineea nu mai pot face pui dupa 1an se poate ca dupa un an sa mai faca pui sau sa nu faca pui dat tot sa fie mascul si femela?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zartbitter a răspuns:

Da, cam așa ceva.
Femela trebuie să fie gestantă pentru prima oară undeva între 3 și 7 luni (deci mult înainte de a împlini un an).
Dacă se întâmplă mai târziu, are șanse foarte mari nu doar să piardă sarcina, dar să moară. E vorba de felul în care se dezvoltă corpul lor, mai precis oasele din zona bazinului, pe unde ar trebui să scoată puii.

Masculul trebuie să aibă aproape 3 ani ca să facă o înseminare sănătoasă. Deci dacă sunt amândoi de aceeași vârstă, poți să-i ții împreună. Dar cu grijă, pe măsură ce avansează în vârstă.

Eventual discută cu un veterinar să-ți spună mai în detaliu care e situația porcușorilor tăi ca să nu stai stresat(ă).