| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un perus mascul si femela de 8 ani. Femela a murit ieri sad.Voi credeți ca a trait prea putin? Cam cat este durata de viata a perusilor? Am lasat geamurile din camera deschise si usa s-a deschis de vreo 2-3 ori dupa care am inchis-o cu cheia. Oare din cauza curentului a murit? S-au din cauza mancarii?

Acum a ramas masculul dar nu vreau sa-i mai cumpar o noua pereche ca sa nu trec din nou prin toate astea. Oare masculul va muri de tristete? I-am cumparat un perus de jucarie mai demult? Sa-l pun in colivie? Cum pot face sa ramana sanatos?

Sunt foarte suparat din cauza mortii femelei? Ce pot face ca sa-mi treaca supararea?

Răspuns Câştigător
| MariaMihaela1991 a răspuns:

Un perus sanatos traieste cam 10 ani...nu cred ca din vina curentului a murit, cauzele pot fi multe... in legatura cu masculul daca nu-i cumperi o alta femela cumparai multe jucarii, oglinzi dar nu pasarele din plastic (mai rau il amagesti asa, deoarece pasarea din plastic nu-i va raspunde niciodata si se poate intrista foarte rau) si acorda-i mult mai multa atentie sa nu se simpta singur, daca femela cumva a avut o boala poti dezimfecta cu spirt colivia si jucariile nu cumva sa sa ia si la mascul vreun virus. Daca vrei sa-ti treaca supararea repet: fa-ti mai mult timp sa petreci cu mascul, joaca-te cu el vorbeste-i happy sper ca te-am ajutat ♥ Fundita?